MURAK Teresa

 

TERESA MURAK - NOTA BIOGRAFICZNA

Teresa Murak urodziła się w 1949 roku w Kiełczewicach. Po ukończeniu liceum plastycznego kontynuowała edukację na kierunku historia sztuki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, zrezygnowała jednak po roku studiów. W 1970 roku wstąpiła na Wydział Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Teresa Murak ukończyła studia w 1976 roku, dyplom realizowała pod kierunkiem Jana Tarasina i Tadeusza Dominika.

Głównymi działaniami artystycznymi podejmowanymi przez Teresę Murak są akcje performance oraz tworzenie instalacji, form rzeźbiarskich i prac rysunkowych. Artystka uznawana jest za prekursorkę, a przez niektórych krytyków nawet za jedyną polską twórczynię nurtu sztuki ziemi. Najchętniej wykorzystywanym przez artystkę tworzywem artystycznym już od 1972 roku jest rzeżucha.

 

Sztuka Teresy Murak

W swoich pracach Teresa Murak odnosi się przede wszystkim do szeroko pojętej tematyki ekologicznej. Artystkę zajmują zagadnienia przyrody oraz związane z nią przemiany i cykle. Prócz natury Teresa Murak odwołuje się także do myśli Dalekiego Wschodu, skupiając się na powrocie człowieka do korzeni, do jego jedności z Matką Ziemią.

Teresa Murak jest twórczynią wielu szkiców będących elementem przygotowań do działań performatywnych oraz etapem projektowym przy tworzeniu instalacji i rzeźb. Wiele z nich uzyskało status samodzielnych dzieł, jak na przykład rysunki z cyklu "Ścierki".

Rzeźby Teresy Murak to głównie typowe dla sztuki ziemi działania w przestrzeni, wykorzystujące dostępne elementy krajobrazu. Prace te często są podstawą dla innych działań artystycznych Teresy Murak, takich jak grafika czy fotografia. Obiekty mobilne tworzone są przez artystkę z rzeżuchy i różnego rodzaju materiałów czy części odzieży, utrwalane poprzez zanurzenie w pleksiglasie.

 

Teresa Murak - wystawy

Teresa Murak brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Artystka eksponowała swoje prace m.in. w łódzkiej Galerii Wschodniej na wystawie "Ścierki Wizytek" (1990) czy warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski na ekspozycji "Miejsce dla Astrei" (1998).

Prace Teresy Murak znajdują się wielu kolekcjach, m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie czy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

W 2005 roku Teresa Murak otrzymała Nagrodę im. Katarzyny Kobro, a w 2015 roku została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

 

Poszukujemy prac

 

Przyjmujemy prace Teresy Murak na aukcje sztuki - wycena, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Teresy Murak.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Teresy Murak, zapraszamy do kontaktu [link].




Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»