ZIN Wiktor BIOGRAFIA

Okolice Zawady (1973)

Technika:gwasz, akwarela, karton
Wymiary:23,3 x 32 cm
35,5 x 43,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany p.d.: "Wiktor Zin | Okolice Zawady 73"

Wiktor Zin rysował nie tylko architekturę, ale także tworzył impresyjne wiejskie pejzaże. W prezentowanej pracy ukazującej okolice Zawady, małopolskiej wsi w pobliżu Olkusza, artysta za pomocą płynnej plamy barwnej i ekspresyjnego konturu stworzył niezwykle malarski obraz polskiego krajobrazu. Artysta był przede wszystkim rysownikiem, w związku z czym to właśnie linia jest głównym środkiem wyrazu w tworzonych przez niego kompozycjach.
W tym pejzażu znamienna dla Wiktora Zina i łatwo rozpoznawalna kreska jest dopełniona ciemnym granatem, błękitem, żółcienią i bielą, spod których prześwituje jasnobrązowy kolor podłoża malarskiego. Kompozycję cechuje swoboda i lekkość, które w trafny sposób oddają aurę sielskiego wiejskiego spokoju. Artysta, podejmując w nieco odrealniony w kwestii kolorystyki prozaiczny motyw nizinnego krajobrazu i zachmurzonego nieba, zawarł w nim ulotną chwilę przepełnioną lirycznym i subtelnym nastrojem.