WODZINOWSKI Wincenty

WODZINOWSKI Wincenty BIOGRAFIA

Portret Wilhelma Ursela (1907)

Technika:olej, tektura
Wymiary:96 x 66,5 cm
107,5 x 78 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.g.: "W. Wodzinowski | 1907."

Twórczość Wincentego Wodzinowskiego kojarzy się przede wszystkim z barwnymi scenami rodzajowymi z życia wsi, należy jednak pamiętać, że artysta był również znakomitym portrecistą. W tej kategorii specjalizował się w eleganckich, reprezentacyjnych rzec można, wizerunkach kontynuujących poniekąd tradycję XIX-wiecznego portretu mieszczańskiego.
Prezentowane przedstawienie Wilhelma Ursela (1848-1919) – krakowskiego Radcy Sądu Apelacyjnego – jest doskonałym przykładem malarstwa portretowego w dorobku Wincentego Wodzinowskiego. Obraz oddaje zarówno fizjonomię modela, jak i cechy jego osobowości. Poważna twarz i nieustępliwe, skupione na widzu spojrzenie świadczą o sile charakteru. Elegancki strój oraz elementy biżuterii (sygnet i dewizka) są natomiast znakami klasy społecznej. Formalność wizerunku została delikatnie, ale nienachalnie przełamana pozą modela, trzymającego lewą, usytuowaną na dalszym planie dłoń w kieszeni spodni.
W obrazie warto zwrócić uwagę także na cechy formalne, takie jak bardzo staranne i szczegółowe ukazanie twarzy portretowanego oraz jego dłoni, malarskość czy wąską gamę barwną, dla której punktem wyjścia były zapewne ciemnoszare tęczówki oczu modela.