JACKIEWICZ Władysław

JACKIEWICZ Władysław BIOGRAFIA

Bild XXV/91 (1991)

Technika:olej, płótno
Wymiary:60 x 75 cm
63,5 x 78,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany p.d.: "Jackiewicz"
opis pracy:
Prezentowany obraz Władysława Jackiewicza wpisuje się w serię malowanych przez artystę obrazów abstrakcyjnych z motywem sylwety ciała ludzkiego. Horyzontalna kompozycja dzieła zbudowana jest w oparciu o zespół subtelnych napięć linearnych i kontrastów barwnych czerwieni i cynobru. Obraz namalowany został płaską plamą barwną. Dominantą kompozycyjną jest kształt o miękkiej, organicznej formie, przecinający obraz w jego środkowej części. Nasuwa on bezpośrednie skojarzenie z silnie wygiętą sylwetką korpusu ciała ludzkiego. Poprzez laserunkowe wykończenie prześwitują miejscami typowe dla artysty, dynamizujące formę linie rysunku wykonanego ołówkiem. Ten ostatni zabieg sprawia, że przetransportowana na język abstrakcji sylweta przywołuje echa ćwiczenia akademickiego, jakim jest studium aktu. Pomimo swojej płynnej dynamiki i kontrastowości obraz jest doskonale zrównoważony, a przez to subtelny i delikatny. Prezentowana praca “Bild XXV/91” zaprasza widza w sferę zmysłowej intymności.