SKOCZYLAS Władysław

SKOCZYLAS Władysław BIOGRAFIA

Tytuł:

Pływający (1999)

Technika:akwatinta barwna, papier, edycja 15/50
Wymiary:15 x 11 cm (wymiary grafiki)
41,5 x 31,5 cm (wymiary z oprawą)
niedostepny

WŁADYSŁAW SKOCZYLAS

Władysław Skoczylas

Władysław Skoczylas
[źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Władysław Skoczylas urodził się 1883 roku w Wieliczce, w zmarł 1934 roku w Warszawie. Edukację artystyczną rozpoczął w 1901 roku w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule. W 1904 roku wstąpił do krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie studiował malarstwo pod kierunkiem Teodora Axentowicza i Leona Wyczółkowskiego. Następnie wyjechał do Paryża, by uczyć się w atelier rzeźbiarskim Emile’a Bourdelle’a. Przez pewien czas studiował także na Akademii Sztuk Graficznych w Lipsku. Od 1908 roku uczył w zakopiańskiej Szkole Przemysłu Drzewnego. Następnie przeprowadził się do Warszawy, gdzie został profesorem na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Współpracował ze Stowarzyszeniem Tkackim "Kilim", był także członkiem Stowarzyszenia Artystów Polskich "Rytm".

Twórczość Władysława Skoczylasa

Władysław Skoczylas jest uznawany za twórcę nowoczesnej szkoły drzeworytu w Polsce. Najbardziej znany jest z drzeworytów o tematyce zaczerpniętej z tradycji podhalańskiej.

Starał się aktywnie popularyzować tą najstarszą technikę graficzną nie tylko poprzez twórczość własną, ale także rozprawy naukowe: "Drzeworyt, jego istota i historia" oraz "Drzeworyt ludowy w Polsce".

Artysta zajmował się również malarstwem, początkowo pracował w technice olejnej, jednak z czasem zaczął tworzyć za pomocą akwareli.

W swoich pracach przedstawiał m.in. widoki niewielkich miejscowości, wizerunki wiejskich kobiet, sceny góralskie oraz tematy i motywy religijne.

Władysław Skoczylas - wystawy

Wystawy indywidualne Władysława Skoczylasa organizowały m.in.: warszawska Zachęta, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, Salon Sztuki Arcta w Poznaniu, Salon Związku Polskich Artystów Malarzy, TPSP w Krakowie oraz Salon Sztuki Czesława Garlińskiego.

Prace Władysława Skoczylasa znajdują się np. w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Muzeum Sztuki w Łodzi czy Muzeum Śląska Opolskiego.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Władysława Skoczylasa na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Władysława Skoczylasa.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Władysława Skoczylasa, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Władysława Skoczylasa w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»