WALCZAK-BANIECKI Władysław

Władysław Walczak-Baniecki - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Władysława Walczaka-Banieckiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Władysława Walczaka-Banieckiego na aukcję [kontakt]

WALCZAK-BANIECKI Władysław
WALCZAK-BANIECKI Władysław
Tytuł:Kapela góralska
Technika:malarstwo na szkle
Wymiary:40 x 28 cm (w świetle oprawy)
46,5 x 34,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany śr.d.: "Walczak W"
Sprzedane:XXXIII Aukcja Dzieł Sztuki (7 XII 2023)
Cena wywoławcza:2400 zł
Cena uzyskana:2400 zł

WŁADYSŁAW WALCZAK-BANIECKI

Władysław Walczak-Baniecki urodził się 20 kwietnia 1934 roku w Kościelisku, zmarł w 2011 roku w Zakopanem. Artysta należy do najbardziej znanych i cenionych twórców Podhala. Od 1964 roku na stałe związał się z Cepelią. Od 1973 roku Władysław Walczak-Baniecki należał do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Twórczość Władysława Walczaka-Banieckiego

Artysta zaczął tworzyć w 1962 roku. Początkowo tworzył prace na papierze, jednak szybko opanował technikę malarstwa na szkle.

Będąc pod dużym wpływem malarstwa tradycyjnego Władysław Walczak-Baniecki skierował się w stronę typowo podhalańskiej tematyki, w której dominowały przedstawienia świątków oraz scen zbójnickich. W malarstwie tego twórcy uwagę zwracają interesujące zestawienia barw. Malarz stosował chętnie brązy, zielenie, ugry i czerwienie. Artysta chętnie stosował technikę rozpylania farby, która wpływała na subtelność stosowanej przez niego kolorystki.

W latach 70. artysta zaczął również tworzyć rzeźby w drewnie.

Władysław Walczak-Baniecki - wystawy, kolekcje i wyróżnienia

Artysta prezentował swoje prace na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, zarówno w kraju i za granicą (Austria, Węgry, Holandia, Francja, Hiszpania, Kanada, Stany Zjednoczone).

Obrazy tego twórcy znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i publicznych (Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem).

Za swoją twórczość Władysław Walczak-Baniecki został nagrodzony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Ponadto artysta był laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga.

Artysta otrzymał szereg nagród m.in. I nagrodę w konkursie malarstwa na szkle (Zakopane 1968) i II nagrodę w konkursie "Polska szopka ludowa" (Warszawa 1971).

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Władysława Walczaka-Banieckiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Władysława Walczaka-Banieckiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Władysława Walczaka-Banieckiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Władysława Walczaka-Banieckiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

x
«
»