ZAKRZEWSKI Władysław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Krakowski Rynek |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 48,8 x 33,3 cm (wymiary w świetle oprawy) 65 x 50 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Zakrz" Widoczne spękania malatury. |
![]() |
WŁADYSŁAW ZAKRZEWSKI
Władysław Zakrzewski urodził się w 1903 roku w Pakości, zginął w 1944 w Krakowie, zamordowany na ulicy przez patrol niemiecki. Został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.
W latach 1922-1924 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Władysława Jarockiego i Józefa Pankiewicza. Od 1926 roku artysta pobierał naukę w paryskiej filii macierzystej uczelni. Po powrocie do Krakowa, w latach 1932-1937, studiował grafikę u Jana Wojnarskiego, porzucając malarstwo na rzecz poświęcenia się ostatecznie temu kierunkowi sztuki. Ostatecznie Władysław Zakrzewski został znanym w Krakowie rytownikiem.
Twórczość Władysława Zakrzewskiego
W dziedzinie malarstwa w dorobku Władysława Zakrzewskiego dominują widoki miast, głównie Krakowa, pejzaże, ale także i portrety. Obrazy artysty cechuje malarskość oraz często bogata faktura kładzionej farby.
Władysław Zakrzewski specjalizował się jednak przede wszystkim w graficznych technikach metalowych, tworząc głównie realistyczne, monochromatyczne lub wielobarwne akwaforty i miedzioryty ukazujące konkretne zabytki (np. Ołtarz Mariacki Wita Stwosza, Sukiennice), nastrojowe weduty - głównie widoki Krakowa oraz pejzaże nadmorskie. Władysław Zakrzewski stworzył wiele graficznych tek tematycznych, m.in. cykl poświęcony przemysłowi śląskiemu.
Władysław Zakrzewski stworzył swój indywidualny styl. W jego dorobku znajdują się grafiki bardziej dopracowane, ale przeważają prace jak gdyby zatrzymane na poziomie zaawansowanego szkicu, korespondujące z uprawianym we wczesnym okresie twórczości artysty malarstwem. Prace artysty charakteryzują się specyficznym nastrojem, przywołującym ducha romantyzmu niemieckiego. Cecha ta jest szczególnie widoczna w nokturnach, w których autor na pierwszym planie sytuował ekspresyjnie ujmowane, niepokojące w wyrazie drzewa, np. w "Nocy księżycowej nad Bałtykiem" czy w pracy "Na plantach". Wspomniane zabudowywanie pierwszego planu kompozycji ciężkimi elementami jest częste w grafikach Władysława Zakrzewskiego. Mogą to być wymienione już drzewa, ale przede wszystkim są to fragmenty budynków lub elementy architektoniczne (filary, arkady). Dzięki takim zabiegom widocznym m.in. w przedstawieniu Dziedzińca Collegium Maius, widoku Kościoła Mariackiego w Krakowie czy Starego Miasta w Warszawie, prace artysty nabierają aury tajemniczości. Największą część dorobku artystycznego Władysława Zakrzewskiego stanowią jednak widoki poszczególnych zabytków i przestrzeni miejskich Krakowa.
Prace Władysława Zakrzewskiego znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Przyjmujemy obrazy Władysława Zakrzewskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Władysława Zakrzewskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Władysława Zakrzewskiego, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Władysława Zakrzewskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].