AUGUSTYNOWICZ Władysława

AUGUSTYNOWICZ Władysława
AUGUSTYNOWICZ WładysławaAUGUSTYNOWICZ WładysławaAUGUSTYNOWICZ Władysława
Tytuł:Akt (1922)
Technika:olej, płótno
Wymiary:70 x 60 cm
81 x 71,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "W. Augustynowicz"
Na odwrocie metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz odręczna metka z Wystawy Ni[nieczytelne], zabezpieczona woskiem z odciśniętą pieczęcią z herbem Odrowąż.
Sprzedane:XI Aukcja Dzieł Sztuki (13 X 2021)
Cena wywoławcza:3000 zł
Cena uzyskana:5000 zł

WŁADYSŁAWA AUGUSTYNOWICZ - NOTA BIOGRAFICZNA

Władysława Augustynowicz, primo voto Dąbrowska, urodziła się w 1901 roku w Krakowie, zmarła tamże w roku 1980. Pierwsze lekcje rysunku i malarstwa artystka pobierała już w latach szkolnych, m.in. u stryja - Aleksandra Augustynowicza. Władysława Augustynowicz początkowo podjęła studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, które przerwała na rzecz nauki malarstwa. Na jej edukację artystyczną złożyły się studia w krakowskiej Wolnej Szkole Malarstwa Ludwiki Mehofferowej (m.in. w pracowni Jana Rubczaka) oraz w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 20. artystka studiowała krótko również w Wiedniu oraz w Paryżu.
W 1925 roku malarka została członkinią Polskiego Związku Artystów Plastyków, należała też, jako jedyna kobieta, do Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg".
W 1929 roku artystka wyszła za mąż za malarza Stanisława Dąbrowskiego.

W swojej twórczości Władysława Augustynowicz skupiała się na problemie koloru w malarstwie. Posługiwała się głównie techniką olejną, ale wykonywała także kompozycje farbami wodnymi, zajmowała się również haftem, projektowała gobeliny. Malowała przede wszystkim martwe natury z kwiatami, ale także portrety i subtelne sceny we wnętrzach. Obrazy artystki cechują się dekoracyjnością i subtelnym rozmyciem konturów przedstawianych elementów kompozycji.

Władysława Augustynowicz była postacią czynną i znaną w krakowskim środowisku artystycznym. Brała udział w wielu wystawach, pokazywała swoje prace m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu oraz we Lwowie.