Pędzle w spoczynku - środkowa część tryptyku "Przymusowy odpoczynek" (1946)

Technika:olej, płótno (luzem)
Wymiary:42 x 26,5 cm
48,5 x 33,3 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.g.: "Wlastimil Hofman"
Opisany p.g.: "M'Kor Chaim 1946"
Opisany na odwrocie: "Środek tryptyku Przymusowy Odpoczynek"; "44)"; "PRZYMUSOWY | ODPOCZYNEK | PO | CIĘŻKIM | ATAKU | PĘDZLE W | SPCZYKU"
Widoczny poziomy ślad po zagięciu w górnej części kompozycji.

Prezentowana praca przedstawia skrzyżowane pędzle - narzędzia pracy malarza, zawieszone w sakwach. Symetryczna kompozycja wpływa na odbiór i skojarzenie ukazanych elementów jako emblematu bądź herbu.
Obraz dzięki dodanym na odwrociu zapiskom artysty mówiącym o "przymusowym odpoczynku po ciężkim ataku" nabiera symbolicznego wydźwięku. W okresie wojennej tułaczki Wlastimil Hofman był nękany napadami epilepsji tropikalnej. W związku z tym obraz można traktować jako zapis walki artysty z chorobą, pomimo której Wlastimil Hofman starał się nieprzerwanie tworzyć, jednocześnie przepracowując swoje przeżycia również w medium malarskim.
"Pędzle w spoczynku" pierwotnie stanowiły środkową część zespołu poruszającego temat wspomnianej choroby artysty (patrz fot. poniżej). Po bokach znajdowały się dwa autoportrety Wlastimila Hofmana z opatrunkami na głowie. Malarz ukazał w nich siebie w towarzystwie medyków.

Wlastimil Hofman, tryptyk Przymusowy odpoczynek

*Wlastimil Hofman, tryptyk "Przymusowy odpoczynek"
[Fot. dzięki uprzejmości Fundacji Wlastimila Hofmana]

Więcej na temat twórczości Wlastimila Hofmana z okresu II wojny światowej mogą Państwo przeczytać w artykule na blogu KDA [ZOBACZ]