NAŁĘCZ Włodzimierz

NAŁĘCZ Włodzimierz BIOGRAFIA

Tytuł:

Pływający (1999)

Technika:akwatinta barwna, papier, edycja 15/50
Wymiary:15 x 11 cm (wymiary grafiki)
41,5 x 31,5 cm (wymiary z oprawą)
niedostepny

WŁODZIMIERZ NAŁĘCZ

Włodzimierz Nałęcz urodził się w Kijowie w 1865 roku, zmarł w Jeruzalu pod Skierniewicami w 1946 roku. Odebrał bogate wykształcenie artystyczne. Kształcił się w Akademii w Petersburgu w pracowniach Iwana Ajwazowskiego, Pawła Czistiakowa oraz Walerija Jakobiego. W latach 1892-1893 zwiedzał Europę w ramach uzyskanego stypendium. Odbył wtedy podróż do Belgii, Szwecji i Norwegii, przez kilka miesięcy pobierał nauki u Eugena Duckera w Düsseldorfie. Po powrocie do Petersburga szybko udał się na kolejną wyprawę po zachodniej części Starego Kontynentu, tym razem do Szwajcarii, Francji i Anglii. Na dłużej zatrzymał się w Paryżu, gdzie uczył się u Edmonda Marie Petitjeana. W 1897 roku udał się w rejs za koło podbiegunowe północne.

W 1899 roku powrócił na Ukrainę i zamieszkał w Żytomierzu, gdzie tworzył, uczył rysunku oraz organizował wystawy. W 1906 roku osiadł na stałe w Warszawie. Założył tam pracownię malarską i wykładał rysunek w gimnazjach. W 1909 roku odbył wycieczkę statkiem po Wiśle do Gdańska. Wydarzenie to jest pewną cezurą zarówno w twórczości, jak i życiu Włodzimierza Nałęcza, ponieważ to od tego roku datuje się ogromne zainteresowanie artysty wybrzeżem Bałtyku. W 1920 roku zakupił teren niedaleko latarni Rozewie, obok Lisiego Jaru, gdzie wybudował willę "Nałęczówkę" oraz pracownię, w której w latach 1922-1939 prowadził kursy malarstwa marynistycznego. Założył także Koło Marynistów Polskich przy Polskim Towarzystwie Artystycznym. Pracował również jako korespondent morski dla "Kuriera Warszawskiego" czy "Rzeczpospolitej".

W trakcie II wojny światowej Włodzimierz Nałęcz utracił pracownie w Warszawie i Lisim Jarze, przepadła też wtedy duża część jego artystycznego dorobku. Bezpośrednio po wojnie zaproponowano mu stanowisko rektora Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, które odrzucił ze względu na podeszły wiek.

Malarstwo Włodzimierza Nałęcza

Włodzimierz Nałęcz pracował głównie w technice olejnej i akwareli, sporadycznie posługiwał się temperą czy pastelami. Pod względem tematyki obrazów wiodącym zainteresowaniem malarza był przede wszystkim pejzaż, który zmieniał się pod względem geograficznym wraz z podróżami czy bieżącymi zainteresowaniami artysty.

Twórczość Włodzimierza Nałęcza najczęściej jest kojarzona z pejzażami marynistycznymi, zwłaszcza nadbałtyckimi, prezentującymi realistyczne widoki morza, statków, scen z życia Kaszubów, ale także wydarzenia historyczne związane z Bałtykiem.
Nie można jednak zapomnieć o pracach Włodzimierza Nałęcza powstałych we wczesnych latach twórczości oraz tych przywiezionych z zagranicznych podróży. W początkowej fazie swojej twórczości Włodzimierz Nałęcz malował widoki norweskich fiordów, wybrzeża Holandii, Francji i Anglii oraz krajobrazy alpejskie.

Włodzimierz Nałęcz - wystawy i kolekcje

Prace Włodzimierza Nałęcza były wystawiane wielokrotnie w wielu miastach w Polsce i za granicą, m.in. w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych (1891, 1893-1894, 1895, 1896-1898, 1900-01, 1936), w Salonie Sztuki Stefana Kulikowskiego (1904, 1908) czy w Londynie w 1898 roku.

Obrazy Włodzimierza Nałęcza znajdują się w wielu kolekcjach krajowych i zagranicznych, m.in. w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku, Muzeum Narodowym w Szczecinie czy w Litewskim Muzeum Sztuki w Wilnie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Włodzimierza Nałęcza na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Włodzimierza Nałęcza.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Włodzimierza Nałęcza, zapraszamy do kontaktu [link].

Poszukujemy prac

 

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»