SZMIDT Zdzisław

SZMIDT Zdzisław
SZMIDT ZdzisławSZMIDT ZdzisławSZMIDT Zdzisław
Tytuł:Portret Jerzego Dudy-Gracza (1996)
Technika:tempera, płyta
Wymiary:39,5 x 39,5 cm
50 x 50 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "SZMIDT | 96"
Sprzedane:XII Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2021)
Cena wywoławcza:1400 zł
Cena uzyskana:1400 zł

ZDZISŁAW SZMIDT - NOTA BIOGRAFICZNA

Zdzisław Szmidt urodził się w 1935 roku w Ciechocinku, zmarł tamże w 2001 roku. Był absolwentem Szkoły Ceramicznej w Jedlinie Zdroju oraz Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, dyplom uzyskał w 1963 roku w pracowni malarstwa Krystyny Łada-Studnickiej i w pracowni malarstwa ściennego Jacka Żuławskiego.
Po ukończeniu nauki powrócił do rodzinnego Ciechocinka, gdzie pracował jako nauczyciel. Prowadził również zajęcia w miejscowym Ognisku Plastycznym, organizował plenery malarskie i konkursy plastyczne.

Zdzisław Szmidt w swojej twórczości wykorzystywał różnorodne techniki malarskie, najczęściej posługiwał się farbami olejnymi i akwarelą, w kwestii formalnej operował przede wszystkim plamą barwną. Prace malarza reprezentują szerokie spectrum tematyczne - artysta malował autoportrety i portrety, sceny figuralne, nierzadko o znaczeniu symbolicznym, a także pejzaże i weduty. Zajmował się również sztuką plakatu, projektował ekslibrisy, był autorem projektu herbu Ciechocinka.

Zdzisław Szmidt wystawiał swoje prace na wielu wystawach, głównie indywidualnych, prezentowanych najczęściej w Ciechocinku, ale także we Włocławku, Nieszawie czy Nowym Sączu. Obrazy artysty były eksponowane również na zbiorowych wystawach za granicą, m.in. w Kopenhadze i Ferrarze.
Obrazy Zdzisława Szmidta znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych, np. w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu czy w kolekcjach Biura Wystaw Artystycznych w Lesznie i Nowym Sączu.