ACEDAŃSKI Zygmunt

ACEDAŃSKI Zygmunt
ACEDAŃSKI ZygmuntACEDAŃSKI ZygmuntACEDAŃSKI Zygmunt

ACEDAŃSKI Zygmunt BIOGRAFIA

Tytuł:Widok na cerkiew Wołoską we Lwowie
Technika:akwarela, gwasz, papier
Wymiary:37,5 x 13,5 cm (w świetle)
63 x 34 cm (z oprawą)
Uwagi:
niedostepny

ZYGMUNT ACEDAŃSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Zygmunt Acedański urodził się w 1909 roku w Przemyślu, zmarł w 1991 roku w Gliwicach. Studiował na Wydziale Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Państwowej Szkole Technicznej we Lwowie. Uprawiał malarstwo, ale przede wszystkim zajmował się grafiką, zarówno warsztatową, jak i projektową. W swojej twórczości inspirował się głównie sztuką ludową.
Zygmunt Acedański był członkiem Związku Lwowskich Artystów Grafików (od 1935), Towarzystwa Artystów Grafików w Krakowie (od 1936), Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków we Lwowie (od 1937) i Związku Polskich Artystów Plastyków (od 1945).

Artysta wykonywał najczęściej drzeworyty i linoryty, ujmując w nich widoki miast (np. Lwowa, Krzemieńca, Gliwic) i ich architektury oraz sceny rodzajowe. Tworzył również graficzne projekty okładek książkowych oraz plakatów. Sporadycznie projektował też polichromie, witraże i kostiumy teatralne.

Zygmunt Acedański otrzymał kilka nagród i odznaczeń, m. in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal 10-lecia Polski Ludowej, Złotą Odznakę Związku Polskich Artystów Plastyków i odznakę „Zasłużony dla województwa katowickiego”.
Prace artysty znajdują się m. in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY