AJDUKIEWICZ Zygmunt

Zygmunt Ajdukiewicz - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Zygmunta Ajdukiewicza. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Zygmunta Ajdukiewicza na aukcję [kontakt]

ZYGMUNT AJDUKIEWICZ

Zygmunt Ajdukiewicz urodził się 22 stycznia 1861 roku w Witkowicach, zmarł 29 kwietnia 1917 roku w Wiedniu. Studiował malarstwo w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Następnie kontynuował edukację na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu (1880-1882) oraz Monachium (1883-1885). Po studiach zamieszkał na stałe w Wiedniu i został portrecistą na dworze cesarskim. Od 1891 roku był członkiem stowarzyszenia artystów Wiener Künstlerhaus. Dużo podróżował: na przełomie wieków przebywał przez jakiś czas w Paryżu oraz Sarajewie, gdzie pracował jako ilustrator czasopisma „Nada”. Utrzymywał liczne kontakty z polonijnymi i austriackimi środowiskami artystycznymi. Wystawiał w wiedeńskim Kunstlerhaus (1901, 1917) oraz TZSP i na Salonie Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Był odznaczany wieloma znaczącymi nagrodami, m.in.: dwukrotnie Wielkim Złotym Medalem w 1891 roku we Wiedniu i w 1896 roku w Berlinie, Medalem Arcyksięcia Karola Ludwika w 1891 roku we Wiedniu a także srebrnym medalem na Wystawie Sztuki Współczesnej w 1894 roku we Lwowie.

Malarstwo Zygmunta Ajdukiewicza

Zygmunt Ajdukiewicz malował głównie skonwencjonalizowane sceny rodzajowe z życia wsi, obrazy historyczne, batalistyczne, myśliwskie oraz portrety. Jego styl malarski wpisywał się w akademicką manierę malarską promowaną w tym czasie przez uczelnie artystyczne. Artysta chętnie posługiwał się techniką en grisaille. Swoje obrazy tworzył zwykle na zlecenie dworu i arystokracji.

Malarz stworzył cykl ilustracji do "Potopu" Henryka Sienkiewicza oraz rysunkowy album oparty na motywach z życia Tadeusza Kościuszki.

Zygmunt Ajdukiewicz - wystawy i kolekcje

Zygmunt Ajdukiewicz wystawiał swoje obrazy m.in. na ekspozycjach w Warszawie, Lwowie i Wiedniu. Prace artysty można znaleźć w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Narodowego w Krakowie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Zygmunta Ajdukiewicza na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Zygmunta Ajdukiewicza.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Zygmunta Ajdukiewicza, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Zygmunta Ajdukiewicza w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

 

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»