Krakowski Dom AukcyjnyVI Aukcja Dzieł Sztuki
Wystawa przedaukcyjna: 1-14 XII 2020 godz. 10-18 Zapraszamy do kontaktu
WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)
LOT 6 | ID: 006006 |
WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY) BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret Kazimierza Burnata (1925) |
Technika: | pastel, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 56 x 46 cm 63 x 51,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany l.d.: "Ignacy Witkiewicz | 1925 II NP | Nπ (T.B.)", p.śr.: "T.B. 29 Nπ [...] 22 27 Cof III"
PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna - kolekcja rodziny Totwenów Praca jest wymieniona w publikacji Ireny Jakimowicz Stanisław Ignacy Witkiewicz. Katalog Dzieł Malarskich, wyd. Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1990, poz. 564 (s. 88). Fragment opinii dr Stefanii Krzysztofowicz-Kozakowskiej: "[...] portret Kazimierza Burnata wpisuje się w klasykę witkiewiczowskich portretów dziecięcych, ujętych zawsze frontalnie w popiersiu, usadowionych najczęściej za stołem z półmiskiem z owocami na pierwszym planie [...]. Portret Kazimierza Burnata zachowuje również klasykę konterfektów autorstwa Witkacego [...] koncentrujących się na przenikliwie wpatrzonych na wprost - oczach modela, bystrych, niekiedy wręcz hipnotyzujących widza [...]. Kazimierz Burnat był synem Wojciecha Burnata (1886-1958), znanego introligatora zakopiańskiego, który oprawiał również wykonane przez Witkacego portrety." PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 100000 - 130000 zł |