Krakowski Dom AukcyjnyVIII Aukcja Dzieł Sztuki
LOT 13 | ID: 008013 |
Tytuł: | Wiosna (portret dziewczynki w wianku) (1923) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 30,4 x 45,2 cm 44 x 58,4 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Wlastimil Hofman 1923" OPIS PRACY: Lata 20. to czas, w którym Wlastimil Hofman malował liryczne, pełne treści symbolicznych obrazy, zwykle portrety i wizerunki postaci alegorycznych. Prace z tego okresu są również obiektami najbardziej poszukiwanymi na rynku przez kolekcjonerów sztuki Wlastimila Hofmana. Sportretowana na niniejszym obrazie dziewczynka nosi na głowie wieniec laurowy, który, choć w pierwszym momencie kojarzy się ze znakiem zwycięstwa i sławy, jest również symbolem poetów oraz natchnienia poetyckiego. Drugie ze znaczeń bardziej wpisuje się w charakterystykę twórczości Wlastimila Hofmana, który wielokrotnie podejmował temat muz stanowiących uosobienie energii twórczej i właśnie natchnienia – zarówno poetyckiego, jak i malarskiego. Dziecko ukazane zostało na tle budzącej się do życia roślinności, co również otwiera możliwości interpretacyjne idące w kierunku utożsamienia dziewczynki w wianku (obrazu młodości i natury) z personifikacją nadchodzącej wiosny. |
Cena wywoławcza: | 9000 zł |
Cena uzyskana: | 27000 zł |