Krakowski Dom AukcyjnyVIII Aukcja Dzieł Sztuki
LOT 10 | ID: 008010 |
Tytuł: | Wygnanka - w daleką drogę (1939) |
Technika: | olej, sklejka |
Wymiary: | 58,2 x 88,5 cm 77 x 108 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.śr. (na wiośle): "R.P. 1939 | Wlastimil Hofman" Opisany na odwrocie: "Wygnanka | "W daleką drogę"" OPIS PRACY: Nie bez powodu za jednego z najwierniejszych kontynuatorów symbolistycznej sztuki Jacka Malczewskiego uważany jest właśnie Wlastimil Hofman. W obrazach artysta ujmował swoją wiarę, myśli, przeżycia i uczucia, dlatego też analiza jego prac nierzadko stanowi niezastąpione dopełnienie prawdziwego poznania sylwetki malarza oraz niełatwego życiorysu. Prezentowany obraz odnosi się do konkretnych wydarzeń z historii Wlastimila i Ady Hofmanów, jest też jednym z pierwszych dzieł, które otwierają nowy, związany z wojenną tułaczką etap w twórczości malarza. W 1939 roku, kiedy hitlerowcy zaatakowali Czechosłowację, artysta brał udział w pomocy czeskim uchodźcom. W związku z tym po wkroczeniu Niemiec do Polski Hofmanowie byli narażeni na niebezpieczeństwo. 3 września wyruszyli więc w podróż, która – jak się później okazało – miała trwać niemalże nieustannie aż do roku 1946. Tytuł „Wygnanka - w daleką drogę” został nadany dziełu przez samego autora. Obraz stanowi alegorię podróży czekającej świadomych konieczności ucieczki Hofmanów. Jednocześnie może on być interpretowany jako wyraz strachu i żałoby. Po lewej stronie kompozycji ukazana została tytułowa wygnanka – Czeszka i żona malarza – Ada Hofman. Artysta przedstawił ją w czarnej bluzce kontrastującej z jej smutną, bladą twarzą. Obok kobiety znajduje się personifikacja podróży - postać półnagiego młodzieńca opierającego dłonie na wiośle. Sylwetki bohaterów namalowane zostały na tle plaży i lekko wzburzonego morza, po którym płynie statek. Wlastimil Hofman malując obraz w 1939 roku nie wiedział jeszcze jaka tułaczka czeka go w najbliższych latach i ta niepewność oraz niepokój zostały ujęte w obrazie poprzez zastosowanie nastrojowej, ciemnej i wąskiej palety barwnej, przedstawienie spienionych fal i zachmurzonego nieba oraz ukazanie alegorii podróży o bezpośrednim, nie znającym sprzeciwu i budzącym strach widza spojrzeniu. Dodatkowo żałobny strój zmuszonej do ucieczki "wygnanki" stanowi symbol cierpienia po śmierci poległych w wyniku ataku niemieckiego Czechów. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 70000 - 90000 zł |