Krakowski Dom AukcyjnyX Aukcja Dzieł Sztuki
29 czerwca (wtorek) 2021 - godz. 19.00 Hotel Holiday Inn - Kraków ul. Wielopole 4 Rejestracja uczestników aukcji rozpocznie się o godz. 18.00 |
Kraków - Starowiślna 14, 15-29 VI 2021 godz. 10-18 Zaloguj i złóż zlecenie aukcyjne
LOT 31 | ID: 010031 |
Tytuł: | Grota Narodzenia w Betlejem (1942) |
Technika: | olej, karton |
Wymiary: | 46 x 33,2 cm 55 x 44,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany p.d.: "Wlastimil Hofman | Betlejem 29/XII 1942"
Opisany ołówkiem na odwrocie: "II | Żłóbek w święta | Bożego narodzenia | w Betlejem" PROWENIENCJA: - kolekcja Jana Freundlicha. OPIS PRACY: Lata II wojny światowej Wlastimil i Ada Hofmanowie spędzili na Bliskim Wschodzie. W tym okresie artysta malował dużo obrazów, głównie pejzaży i portretów odwiedzanych miejsc i zabytków, o nieco odmiennych względem prac wcześniejszych, bardziej ekspresyjnych cechach formalnych. Opisywana praca ukazuje część Groty Narodzenia znajdującej się w krypcie Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem, a konkretnie niewielką, franciszkańską Kaplicę Żłóbka. Co ciekawe, artysta nie uwiecznił głównego celu pielgrzymek – prawosławnego Ołtarza Narodzenia, a sąsiednią, katolicką kaplicę. W dolnej, zwykle pustej części wyposażenia miejsca kultu żłóbka widoczna jest figura Dzieciątka Jezus – jej obecność wiąże się z datą powstania obrazu przypadającą na okres bliski obchodom świąt Bożego Narodzenia. Wlastimil Hofman ukazał kaplicę w sposób szkicowy, ale z zaznaczeniem wszystkich elementów dekoracyjnych. Artysta tak wykadrował kompozycję, by zamknąć ją z obu stron: po prawej kolumną, po lewej zaś ścianą z widocznym fragmentem mensy ołtarzowej. Kolorystyka pracy oraz sposób prowadzenia pędzla bliskie są namalowanemu przez Wlastimila Hofmana w tym samym, 1942 roku jerozolimskiemu cyklowi Drogi Krzyżowej. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 17000 - 23000 zł |