X Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2021)

LOT 31
ID: 010031

Tytuł:Grota Narodzenia w Betlejem (1942)
Technika:olej, karton
Wymiary:46 x 33,2 cm
55 x 44,5 cm (wymiary z oprawą)
Sygnowany i opisany p.d.: "Wlastimil Hofman | Betlejem 29/XII 1942" Opisany ołówkiem na odwrocie: "II | Żłóbek w święta | Bożego narodzenia | w Betlejem"

PROWENIENCJA:
- kolekcja Jana Freundlicha.

Lata II wojny światowej Wlastimil i Ada Hofmanowie spędzili na Bliskim Wschodzie. W tym okresie artysta malował dużo obrazów, głównie pejzaży i portretów odwiedzanych miejsc i zabytków, o nieco odmiennych względem prac wcześniejszych, bardziej ekspresyjnych cechach formalnych.
Opisywana praca ukazuje część Groty Narodzenia znajdującej się w krypcie Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem, a konkretnie niewielką, franciszkańską Kaplicę Żłóbka. Co ciekawe, artysta nie uwiecznił głównego celu pielgrzymek – prawosławnego Ołtarza Narodzenia, a sąsiednią, katolicką kaplicę.
W dolnej, zwykle pustej części wyposażenia miejsca kultu żłóbka widoczna jest figura Dzieciątka Jezus – jej obecność wiąże się z datą powstania obrazu przypadającą na okres bliski obchodom świąt Bożego Narodzenia. Wlastimil Hofman ukazał kaplicę w sposób szkicowy, ale z zaznaczeniem wszystkich elementów dekoracyjnych. Artysta tak wykadrował kompozycję, by zamknąć ją z obu stron: po prawej kolumną, po lewej zaś ścianą z widocznym fragmentem mensy ołtarzowej.
Kolorystyka pracy oraz sposób prowadzenia pędzla bliskie są namalowanemu przez Wlastimila Hofmana w tym samym, 1942 roku jerozolimskiemu cyklowi Drogi Krzyżowej.

Estymacja:17000 - 23000 zł