Krakowski Dom Aukcyjny®XIII Aukcja Dzieł Sztuki
FABIJAŃSKI Stanisław
LOT 42 | ID: 013042 |
FABIJAŃSKI Stanisław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Kurza Stopka na Wawelu (1917) |
Technika: | gwasz, akwarela, tektura |
Wymiary: | 49 x 25 cm 54 x 30 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "St. Fabijański Kraków 1917" Opisany śr.d.: "Kurza stopa na Wawelu" Opisany p.d.: "148" OPIS PRACY: Stanisław Fabijański zyskał szczególną sławę jako malarz wedut zabytkowych miast. Jego obrazy niewątpliwie wyróżniają się w zakresie pory, w jakiej malarz uwieczniał swoje pejzaże - Stanisław Fabijański malował bowiem najczęściej nokturny. Do ulubionych tematów malarza należały motywy mu najbliższe - krakowskie. Prezentowana praca przedstawia nocny widok wawelskiej Kurzej Stopki. Jedno z okien zamku zostało rozświetlone tajemniczym, czerwonym błyskiem. Dodatkowe walory estetyczne zostały uzyskane dzięki ukazaniu architektury zimą - biały śnieg znakomicie kontrastuje z szarością murów i czernią nocnego nieba, tworząc zachwycający nastrój. |
Cena wywoławcza: | 2200 zł |
Cena uzyskana: | 3200 zł |