XVI Aukcja Dzieł Sztuki (14 VI 2022)

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August
LOT 10
ID: 016010

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA

Tytuł:Łodzie na brzegu (Widok Orłowa)
Technika:akwarela, gwasz, tektura
Wymiary:29,5 x 39,5 cm
45,5 x 56 cm (z oprawą)
Sygnowany p.d.: "S Jaxa"
Obraz reprodukowany w publikacji Soter August Jaxa-Małachowski, oprac. K. Łomnicka, Kraków 2014, s. 198.

Fragment ekspertyzy mgr Katarzyny Łomnickiej:
"Tematyka morska, a przede wszystkim widoki znad Bałtyku, należą do dominujących motywów twórczości Sotera Jaxy-Małachowskiego. W okresie międzywojennym artysta prawie corocznie przebywał nad Bałtykiem, gdzie powstawały liczne kompozycje ukazujące morze, zarówno spokojne, jak i wzburzone, pokryte spienionymi falami, ponadto widoki portów rybackich oraz łodzi pozostawionych na brzegu. Artysta rzadko przedstawiał w swych obrazach postaci rybaków, najczęściej malował czysty pejzaż, w którym o obecności człowieka świadczą właśnie wyciągnięte na piasek puste łodzie rybackie."
Cena wywoławcza:12000 zł
Cena uzyskana:30000 zł