Krakowski Dom Aukcyjny®XVIII Aukcja Dzieł Sztuki
LIPEŻ Romana
LOT 51 | ID: 018051 |
LIPEŻ Romana BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pod Barbakanem (1970) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 100 x 119 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Lipeż 1970"
OPIS PRACY: Malarstwo Romany Lipeż można określić jako wpisujące się w postimpresjonistyczny nurt koloryzmu. Artystka w obrazie "Pod Barbakanem" ukazała scenę o charakterze rodzajowym. Na pierwszym planie, wśród drzew, zostali przedstawieni trzej mężczyźni. Jeden z nich znajduje się z lewej strony pola obrazowego i zmierza przed siebie. Dwóch pozostałych siedzi na drewnianej ławce po prawej stronie obrazu. Jeden z mężczyzn to Włodzimierz Lenin, który trzyma w rękach dziennik "Prawda". Na drugim planie większość pola obrazowego zajmuje tytułowy krakowski Barbakan, z kolei po lewej stronie widać fragmenty pobliskich budynków w tym gmachu NBP. Praca została wykonana w charakterystyczny dla Romany Lipeż sposób, za pomocą drobnych pociągnięć pędzla, które w efekcie dają wrażenie ruchu. Barwy zastosowane w obrazie są ciepłe i intensywne, wpływają tym samym na jeszcze większą ekspresyjność pracy. |
Cena wywoławcza: | 3800 zł |
Cena uzyskana: | 3800 zł |