XVIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IX 2022)
Data aukcji: 2022-09-14
Krakowski Dom Aukcyjny®XVIII Aukcja Dzieł Sztuki
LOT 1 | ID: 018001 |
ALBINOWSKA-MINKIEWICZOWA Zofia BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Wiosenny sad |
Technika: | 46 x 51,5 cm 60,5 x 63,5 cm (wymiary z oprawą) |
Wymiary: | olej, tektura |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Zofia Albinowska"
OPIS PRACY: "Wiosenny sad" będący fragmentem pejzażu, wyróżnia się na tle twórczości Zofii Albinowskiej-Minkiewiczowej zdominowanej przez wizerunki wnętrz, martwe natury oraz przedstawienia bukietów kwiatów. Praca ukazuje trzy rozłożyste drzewa znajdujące się w niedookreślonej przestrzeni sadu. W całości obrazu dominują różne odcienie zieleni. Artystka w charakterystyczny dla siebie sposób stworzyła obraz za pomocą krótkich pociągnięć pędzla, które w ukazanej scenie wpływają na wrażenie ruchu. Praktycznie całe pole obrazowe wypełniła roślinnością i drzewami, pozostawiając tylko niewielki skrawek pustego nieba w prawym górnym rogu. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
Estymacja: | 4000 - 6000 zł |
LOT 2 | ID: 018002 |
JÓZEFCZYK Zygmunt BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pejzaż ze strumieniem (1914) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 42 x 65,5 cm 50,5 x 73 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Zygmunt Józefczyk | 914" Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej, drobne spękania malatury oraz zarysowania w lewym górnym rogu. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
Estymacja: | 4000 - 6000 zł |
LOT 3 | ID: 018003 |
RAPACKI Józef BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Tryptyk przemijania (Poranek, Wieczór i Noc) |
Technika: | olej, deska |
Wymiary: | 18-19,5 x 10 cm (w świetle oprawy) 35,5 x 47 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany na każdej z prac: "Poranek" śr.d.: "JÓZEF RAPACKI", "Noc" l.d.: "J. Rapacki", "Wieczór" śr. d.: "J Rapacki"
Obraz wystawiany na aukcji "Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie" w Domu Aukcyjnym DESA UNICUM (13.12.2018). PRACA NIEDOSTĘPNA OPIS PRACY: Józef Rapacki był jednym z najpopularniejszych pejzażystów działających w środowisku warszawskim na przełomie XIX i XX wieku. Prezentowany na aukcji "Tryptyk przemijania" można nazwać esencją malarstwa krajobrazowego epoki Młodej Polski – są to trzy niewielkie pejzaże mazowieckiej wsi, ukazujące różne miejsca w odmiennych porach doby – poranek rozciągający się nad porośniętymi nenufarami mokradłami, nad którymi krążą jaskółki, wieczór z zielonym polem i przechadzającą się po nim młodą, wiejską dziewczyną oraz nastrojowy nokturn z migoczącymi ciepłym światłem oknami chat i zimnym blaskiem księżyca w pełni. Każdy z widoków jest malowany z niezwykłym wyczuciem, dobrze oddaje charakter ukazanego pejzażu, pory dnia i roku. Cykl ten można interpretować w kontekście popularnej w sztukach plastycznych i literackich przełomu wieków koncepcji "pejzażu duszy", czyli próby symbolicznego wyrażania uczuć i nastrojów artysty poprzez obrazy natury. |
Estymacja: | 25000 - 30000 zł |
LOT 4 | ID: 018004 |
SERWIN-ORACKI Mieczysław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pejzaż z ogniskiem (1945) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 24 x 31 cm 39 x 46 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "m.oracki-serwin | Bochnia 1945" |
Cena wywoławcza: | 1600 zł |
Cena uzyskana: | 1600 zł |
LOT 5 | ID: 018005 |
Tytuł: | Ujanowice (1945) |
Technika: | olej, papier |
Wymiary: | 35 x 49,5 cm 43 x 58 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "m.oracki-serwin | Ujanowice 1945"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 2000 - 4000 zł |
LOT 6 | ID: 018006 |
BEŁTOWSKI Juliusz Wojciech BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Autoportret (1895) |
Technika: | drewno |
Wymiary: | 21 x 20 x 2,5 cm |
Uwagi: | Sygnowany na przodzie: "Juliusz Bełtowski" Datowany na krawędzi: "189V" Opisany na odwrocie: "JB | XV/X 895" PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 5000 - 7000 zł |
LOT 7 | ID: 018007 |
Autor nieznany BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret chłopca w białej koszuli (XIX w.) |
Technika: | olej, płótno dublowane |
Wymiary: | 45,5 x 39 cm |
Uwagi: | Widoczne ubytki farby na krawędziach oryginalnego płótna oraz lokalnie w partii włosów chłopca. Widoczne krakelury na całej powierzchni obrazu. |
Cena wywoławcza: | 1100 zł |
Cena uzyskana: | 1100 zł |
LOT 8 | ID: 018008 |
WYCZÓŁKOWSKI Leon BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret Juliana Dobrzańskiego w wieku dziecięcym (1879-1880) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 45,5 x 31,5 cm (w świetle oprawy) 58,5 x 43 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "LWyczółkowski" Na odwrocie: - pierwotne płótno dublażowe obecnie luzem: "Leon Wyczółkowski / mal. w roku 1879-1880" - na krośnie "1879-80 | Lwów", "569" Do obrazu dołączona jest ekspertyza Fundacji Monumentis Patriae autorstwa Krystyny Kulig-Janarek oraz Wacławy Milewskiej (Kraków 2001). Więcej o obrazie Leona Wyczółkowskiego w artykule na blogu [ZOBACZ]PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 100000 - 150000 zł |
LOT 9 | ID: 018009 |
WEISS Wojciech BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret mężczyzny (1946) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 65,5 x 54,5 cm 80 x 70 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.śr: "WWeiss | 1946" |
Cena wywoławcza: | 12000 zł |
Cena uzyskana: | 12000 zł |
LOT 10 | ID: 018010 |
ANERI WEISS Irena BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret doktora Czesława Warchałowskiego (1971) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 49,5 x 35 cm 58,5 x 43,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.g.: "aneri | 1971" Na odwrocie metka z autorską dedykacją artystki. Lokalne spękania warstwy malarskiej w partii tła obrazu. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 3000 - 5000 zł |
LOT 11 | ID: 018011 |
REYZNER Mieczysław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret kobiety (1905) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 54 x 81 cm 100,5 x 70 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.śr.: "Mieczysław Reyzner | 1905" Widoczne jasne zarysowanie malatury (l.g.). Łatka na odwrocie płótna. OPIS PRACY: Mieczysław Reyzner był artystą podejmującym różnorodną tematykę, jednak przede wszystkim ceniony był jako portrecista. W prezentowanym obrazie malarz ukazał postać siedzącej kobiety w podeszłym wieku. Została ona sportretowana na neutralnym, oliwkowozielonym tle ściany wnętrza, po lewej stronie kompozycji widoczny jest fragment siedziska pokrytego wzorzystą tkaniną. Wzrok kobiety skierowany jest w lewą stronę, ma ona upięte siwiejące włosy, a w rękach położonych na podołku trzyma okulary. Postać została przedstawiona w ciemnym, eleganckim stroju. Mieczysław Reyzner z niezwykłą drobiazgowością przedstawił fizjonomię portretowanej postaci, oddając przy tym jej cechy psychologiczne. Wizerunek zachwyca realistycznym traktowaniem twarzy i dłoni oraz swobodą w kształtowaniu ubioru i przestrzeni. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
Estymacja: | 6000 - 8000 zł |
LOT 12 | ID: 018012 |
Tytuł: | Modlitwa |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 33,3 x 23,5 cm 37,5 x 27,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Mieczysław Reyzner" Na odwrocie metka i nalepka z Salonu Malarzy Polskich. Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 3000 - 4000 zł |
LOT 13 | ID: 018013 |
Autor nieznany BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret mężczyzny w żupanie z guzami (XIX/XX w.) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 66,5 x 53,5 cm 87 x 73,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej, krakelury na całej powierzchni oraz ubytki malatury na krawędziach i w okolicach krawędzi płótna.
PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 4000 - 6000 zł |
LOT 14 | ID: 018014 |
Autor nieznany BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret starca (XIX w.) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 23,2 x 18,2 cm 31,2 x 26 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d. |
Cena wywoławcza: | 1600 zł |
Cena uzyskana: | 2800 zł |
LOT 15 | ID: 018015 |
POCHWALSKI Józef Mikołaj BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret mężczyzny (1913) |
Wymiary: | 115,5 x 90 cm |
Uwagi: | Sygnowany p.g.: "Józef Pochwalski 1913. Monachium." Obraz po konserwacji. Praca wystawiana na aukcji w Domu Aukcyjnym Desa Unicum (26.10.2021). OPIS PRACY: Józef Mikołaj Pochwalski był synem jednego z najsłynniejszych w Europie portrecistów polskich - Kazimierza Pochwalskiego i to dzięki wpływom ojca we wczesnym okresie swojej twórczości specjalizował się w portretach cechujących się doskonałym warsztatem, wysokim realizmem oraz akademickim wykończeniem detalu. Prezentowany wizerunek eleganckiego, dojrzałego mężczyzny powstał w 1913 roku, w czasie pobytu Józefa Mikołaja Pochwalskiego w Monachium. Ciekawym elementem portretu jest widoczny za modelem plakat, informujący widzów o nietypowym nieco w kontekście wieku mężczyzny miejscu powstania wizerunku - Studenten-Kneipe, czyli barze studenckim. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 10000 - 15000 zł |
LOT 16 | ID: 018016 |
Tytuł: | Trójca Święta (1926) |
Technika: | olej, płótno naklejone na tekturę |
Wymiary: | 50 x 35,5 cm 53,5 x 39 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Józef Pochwalski 1926/X" Widoczne zagięcia i ubytki farby na narożach. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 3000 - 4000 zł |
LOT 17 | ID: 018017 |
Tytuł: | Głos wołającego na puszczy (1948) |
Technika: | olej, sklejka |
Wymiary: | 82 x 72 cm 86 x 94,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Wlastimil Hofman 1948" Opisany na odwrocie: "Głos wołającego na puszczy" Na odwrocie dedykacja autorska: "Przewielebnemu Księdzu Proboszczowi | Alojzemu Dydek na pamiątkę | Wlastimil Hofman | 15/I 1951" Na odwrocie widoczne częściowe pęknięcie sklejki (l.d.). OPIS PRACY: W twórczości Wlastimila Hofmana często pojawiają się nawiązania do tekstu Biblii. Prezentowany obraz przedstawia postać Jana Chrzciciela na tle pejzażu. Święty ubrany jest, zgodnie z tradycyjną ikonografią, w skórę wielbłądzią, a jego gest i sposób ułożenia ust pozwala wnioskować, że został ukazany podczas nauczania. Interesująca jest fizjonomia, jaką nadał Janowi Chrzcicielowi Wlastimil Hofman - bardzo jasny kolor skóry oraz blond włosy wskazują raczej na słowiańskie, nie bliskowschodnie (historycznie poprawne) pochodzenie. Tematycznie obraz stanowi odwołanie do tekstu Ewangelii wg św. Jana (J 1, 19-28) oraz Ewangelii wg św. Marka (Mk 1, 3-5), gdzie Jan Chrzciciel pojawia się właśnie w kontekście zachęcającego do przygotowania się na przyjście Pana "głosu wołającego na pustyni" czy też, według wcześniej obowiązującego tłumaczenia autorstwa jezuity Jakuba Wujka, "głosu wołającego na puszczy", jak zanotował na odwrocie obrazu artysta. |
Cena wywoławcza: | 24000 zł |
Cena uzyskana: | 24000 zł |
LOT 18 | ID: 018018 |
Tytuł: | W Karkonoszach (1959) |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 34,5 x 43,5 cm 45,5 x 54 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Wlastimil Hofman | 1959"
OPIS PRACY: W tym pejzażu Wlastimil Hofman ukazał delikatne górskie wzniesienie, na którego szczycie zostały przedstawione cztery sarny. Z kolei z prawej strony skały jest widoczna sylwetka kozła. Kompozycja została zbudowana z trzech poziomych stref. Strefa zieleni, ciemnego wzgórza i nieba są wyraźnie od siebie oddzielone. Drobne sylwetki zwierząt wyraźnie odznaczają się na tle białych kłębów chmur. Artysta w 1947 roku przeprowadził się do Szklarskiej Poręby, gdzie mieszkał do końca swojego życia. Obcowanie na co dzień z karkonoskimi krajobrazami dało w efekcie takie prace, jak prezentowany pejzaż, będący zapisem miejsca i związanych z nim przeżyć. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
Estymacja: | 18000 - 25000 zł |
LOT 19 | ID: 018019 |
Tytuł: | Jesienny pejzaż z karmnikiem |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 122 x 61 cm 129 x 67,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Wlastimil Hofman" Obraz składa się z dwóch osobnych płyt (74,8 x 61 cm; 47,2 x 61 cm). PROWENIENCJA: – kolekcja prywatna, – dar od artysty. |
LOT 20 | ID: 018020 |
Tytuł: | Serce Jezusa |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 64,7 x 55 cm 72 x 61,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Wlastimil Hofman" PROWENIENCJA: – kolekcja prywatna, – dar od artysty. OPIS PRACY: Postać Chrystusa wielokrotnie występowała w kompozycjach Wlastimila Hofmana, wiadomym jest zresztą, że artysta nie unikał tematyki religijnej w swojej twórczości. Prezentowany obraz stanowi kompilację ikonograficznego motywu Serca Jezusa oraz Dobrego Pasterza. Podobne przedstawienia Wlastimil Hofman wykonywał jako elementy wyposażenia kościołów, by wspomnieć tylko realizacje do kościoła pw. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie: chorągwie procesyjne czy ołtarzowy obraz z wizerunkiem Chrystusa Eucharystycznego. |
Cena wywoławcza: | 6000 zł |
Cena uzyskana: | 8000 zł |
LOT 21 | ID: 018021 |
Tytuł: | Katedra św. Wita w Pradze (1937) |
Technika: | ołówek, papier |
Wymiary: | 8,5 x 14 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "21/XII | WH 37" Opisany śr.d.: "Z Bogiem Prago." PROWENIENCJA: – kolekcja prywatna, – dar od artysty. Praca jest dostępna w ofercie galeryjnej na www.galeria-attis.pl [KONTAKT w sprawie obrazu] |
Estymacja: | 2000 - 4000 zł |
LOT 22 | ID: 018022 |
Tytuł: | Kobieta z pisklęciem |
Technika: | węgiel, papier |
Wymiary: | 44,5 x 36,8 cm 52 x 42,2 cm (z oprawą) |
Uwagi: | PROWENIENCJA: - kolekcja Heleny Fliszewskiej. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. OPIS PRACY: Przedstawienie kobiet lub dzieci z towarzyszącym im ptaszkiem jest częstym motywem w malarstwie Wlastimila Hofmana. W kompozycjach artysty pojawiają się zarówno postaci z żywymi zwierzętami (zob. np. "Zaduma nad ptaszkiem" (1934)), jak i dzieci trzymające w rękach martwe ptaszki symbolizujące przemijanie. W prezentowanym na aukcji szkicu odwrócona naga postać kobiety klęczy, ochraniając rękami pisklę. Na niebie widoczny jest kolejny ptak, który przed momentem wzniósł się do lotu. Kobieta z ptaszkami może być nawiązaniem do przedstawień św. Agnieszki. Warto zwrócić uwagę na stylistyczne podobieństwo rysunku do reprodukowanego poniżej obrazu Wlastimila Hofmana "Anioł przeszłości" (1924). * Wlastimil Hofman "Anioł przeszłości" |
Estymacja: | 3000 - 5000 zł |
LOT 23 | ID: 018023 |
Tytuł: | Melodia dla Psyche |
Technika: | węgiel, papier |
Wymiary: | 56,5 x 43 cm 59,2 x 45,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | PROWENIENCJA: - kolekcja Heleny Fliszewskiej. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
Estymacja: | 3000 - 5000 zł |
LOT 24 | ID: 018024 |
Tytuł: | Geniusz rozerwał kajdany/Sztuka wolna, rozkuta Polska (rysunek dwustronny) |
Technika: | kredka, papier |
Wymiary: | 33,9 x 21 cm |
Uwagi: | Sygnowany p.d. monogramem "WH" na stronie z kompozycją "Geniusz rozerwał kajdany" Opisany p.d.: "Geniusz rozerwał | kajdany" na stronie z kompozycją "Geniusz rozerwał kajdany" Sygnowany l.d. monogramem "WH" na stronie z kompozycją "Sztuka wolna, rozkuta Polska" Opisany p.d.: "Sztuka | wolna | rozkuta | Polska" oraz p.g.: "środek trypt" na stronie z kompozycją "Sztuka wolna, rozkuta Polska" PROWENIENCJA: – kolekcja prywatna, – dar od artysty. Ta oraz inne prace Wastimila Hofmana są dostępne w ofercie galeryjnej na www.galeria-attis.pl [KONTAKT w sprawie obrazów] |
Estymacja: | 2000 - 4000 zł |
LOT 25 | ID: 018025 |
Tytuł: | Oszczepnik |
Technika: | tusz, papier |
Wymiary: | 81 x 65,5 cm 82 x 66 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d. monogramem "WH" Widoczne lekkie pofalowanie papieru. PROWENIENCJA: - kolekcja Heleny Fliszewskiej. OPIS PRACY: Wlastimil Hofman z wielką wnikliwością studiował wysportowane męskie ciało. Świadczą o tym liczne liczne prace przedstawiające sportowców. Powstawały one głównie w latach 20. i ukazywały mężczyzn na tle pejzażu. Wśród nich występują między innymi atleci rzucający dyskiem (np. "Dyskobol", 1926) czy sceny pchnięcia kulą. Prezentowana na aukcji praca przedstawia wyjątkową scenę rzutu oszczepem, która bardzo rzadko pojawiała się w twórczości Wlastimila Hofmana. Zanotowany pewną ręką szkic postaci młodego mężczyzny zapewne miał stanowić podstawę kompozycji olejnej powtarzającej ten układ. *Zdjęcia prac Wlastimila Hofmana z lat 20. Ta oraz inne prace Wlastimila Hofmana są dostępne w ofercie galeryjnej na www.galeria-attis.pl [KONTAKT w sprawie obrazu] |
Estymacja: | 4000 - 6000 zł |
LOT 26 | ID: 018026 |
KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Polowanie par force (1930) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 70 x 100 cm 88 x 118,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1930" Na odwrocie pieczątka Jerzego Kossaka z potwierdzeniem autentyczności obrazu. Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej oraz dwa niewielkie ubytki malatury (śr.d). Widoczne wybrzuszenie podłoża. OPIS PRACY: Jerzy Kossak w swojej twórczości często podejmował tematykę polowań. W "Polowaniu par force" w nastrojowej leśnej scenerii została ukazana grupa osób dosiadających konie. Postaciom towarzyszą psy gończe. Dostojnie kłusujące konie zostały skontrastowane z pędzącymi psami, które wyznaczają kierunek łowów. W tle znajduje się zamglony las. W pracy w niezwykle płynny sposób przenikają się ugry i zielenie, stwarzając niepowtarzalną aurę tajemniczości, pośród której dominują wyraźne sylwetki jeźdźców. Obraz, mimo swobodnego kształtowania brył, posiada wiele detali, wpływających na wrażenie pełni przedstawienia i szczegółowości. |
Estymacja: | 35000 - 50000 zł |
LOT 27 | ID: 018027 |
KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Głowa białego konia (1948) |
Technika: | olej, sklejka |
Wymiary: | 35,5 x 35 cm 46,5 x 46,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1948" Widoczne dwa podłużne pęknięcia sklejki (l.śr.). OPIS PRACY: Obraz "Głowa białego konia" przedstawia popularny w twórczości artystów z rodu Kossaków, potraktowany w portretowy sposób motyw końskiej głowy. Widoczne energiczne pociągnięcia pędzla nadają ukazanemu zwierzęciu żywotności, z kolei ciepła i intensywna gama barwna wprowadza przyjazny nastrój. Głowa konia została ukazana z profilu, na jego pysku widnieje brązowa uzda. Zwierzę zostało ukazane w otoczeniu natury. Górą rozciąga się jasnoniebieskie niebo, na którym widoczne są delikatne obłoki chmur. Lewa część obrazu jest wypełniona przedstawieniami drzew o rozłożystych koronach. W obrazie uwagę przykuwa subtelność, z jaką zostały zestawione barwy oraz spojrzenie zwierzęcia, którego duże, lśniące czarne oko zdaje się patrzeć wprost na odbiorcę. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
Estymacja: | 20000 - 30000 zł |
LOT 28 | ID: 018028 |
CHMIELIŃSKI (STACHOWICZ) Władysław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Na sannie |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50,5 x 70 cm 64 x 84 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Wł. Chmieliński"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 29 | ID: 018029 |
ZALESKI Teofil (Zalewski) BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Konie w zagrodzie (1879) |
Technika: | tusz, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 20,5 x 26,5 cm (w świetle passe-partout) 31,5 x 37 cm ( z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany monogramem i datowany p.d.: "18 TZ 79" Opisany ołówkiem śr.d.: "Żuków" |
Cena wywoławcza: | 1000 zł |
Cena uzyskana: | 1000 zł |
LOT 30 | ID: 018030 |
BREITENWALD Roman BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Partyzanci |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50 x 69,5 cm 56 x 75,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "RBreitenwald" |
Cena wywoławcza: | 1600 zł |
Cena uzyskana: | 1600 zł |
LOT 31 | ID: 018031 |
KRZYŻAK Mieczysław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Wesele góralskie |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 60 x 80 cm 70 x 91 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "M. Krzyżak"
OPIS PRACY: Obraz "Wesele góralskie" prezentuje jeden z chętniej podejmowanych przez Mieczysława Krzyżaka tematów. Centrum kompozycji stanowią dynamiczne, uchwycone w ruchu konie ciągnące wóz, na którym jedzie przygrywająca orkiestra. Pojazd muzyków flankują galopujący na koniach goście weselni w tradycyjnych strojach góralskich. Na dalszym planie widnieje parokonka z młodą parą. Pełen życia weselny orszak został przedstawiony na tle pieczołowicie oddanej przez malarza drewnianej architektury kościelnej oraz tatrzańskiego pejzażu. To idylliczne wyobrażenie wiejskiej uroczystości przepełnia atmosfera beztroski i wesołości. |
Cena wywoławcza: | 4200 zł |
Cena uzyskana: | 4200 zł |
LOT 32 | ID: 018032 |
Tytuł: | Pejzaż z Lanckorony (1949) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 35,5 x 50 cm 43 x 57,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "M. Krzyżak | Lanckorona 1949" Widoczne zabrudzenie oraz lokalne przetarcia warstwy malarskiej. Widoczny ślad po zagięciu prawego dolnego naroża podłoża. |
Cena wywoławcza: | 900 zł |
Cena uzyskana: | 900 zł |
LOT 33 | ID: 018033 |
Tytuł: | Kobieta z dzieckiem (1934) |
Technika: | akwarela, papier |
Wymiary: | 36,4 x 29,4 cm (w świetle passe-partout) 51 x 40,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Krzyżak 1934"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 2000 - 3000 zł |
LOT 34 | ID: 018034 |
Autor nieznany BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Matka karmiąca dziecko |
Technika: | olej, deska fazowana |
Wymiary: | 34,2 x 25,5 cm |
Uwagi: |
OPIS PRACY: Praca jest świetnej klasy kopią obrazu Jana Steena ("Matka z dzieckiem", Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie), znanego malarza scen rodzajowych, jednego z wiodących XVII-wiecznych niderlandzkich artystów. Obraz posiada interesującą kompozycję składającą się z przestawienia kobiety karmiącej dziecko oraz rozpościerającego się za oknem widoku miasta. Scena urzeka realizmem ukazania młodej matki z dzieckiem oraz nastrojem intymności i spokoju. |
Cena wywoławcza: | 1100 zł |
Cena uzyskana: | 1200 zł |
LOT 35 | ID: 018035 |
Autor nieznany BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pejzaż z pasterzem |
Wymiary: | 72,2 x 92,5 cm 89 x 110,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Lokalnie widoczne pojedyncze ubytki warstwy malarskiej. Obraz po konserwacji. Uszkodzona rama obrazu. OPIS PRACY: Typ pejzażu pasterskiego rozpowszechniał się w malarstwie europejskim począwszy od XVII wieku. Najwięksi mistrzowie, jak Peter Paul Rubens czy Jacob van Ruisdael, podejmowali ten temat. W XVIII i XIX wieku pejzaż tego rodzaju wciąż cieszył się dużym zainteresowaniem. Prezentowany, sielankowy widok na rozległą krainę został ożywiony sztafażem w formie postaci pasterza ze swoimi zwierzętami uwiecznionymi nad wodopojem. Z prawej strony kompozycji znajduje się wysoka skarpa porośnięta bujnymi drzewami. Lewa strona obrazu ukazuje wspomnianą scenę pasterską, za którą rozpościera się widok na zieloną dolinę. Obraz jest utrzymany w ciemnych barwach, wyjątek jednak stanowi niebo, które zostało ukazane w jasnej tonacji z delikatnymi odcieniami błękitu i różu. Obraz, zarówno w sposobie ukazania postaci, zwierząt, jak i krajobrazu, wykazuje wpływy sztuki niderlandzkiej. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 4000 - 8000 zł |
LOT 36 | ID: 018036 |
MEHOFFER Józef BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Okładka albumu Sztuka Polska. Malarstwo (1903) |
Technika: | litografia barwna, karton |
Wymiary: | 38 x 27,5 cm (w świetle passe-partout) 60 x 39 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany na płycie l.d.: "JÓZEF MEHOFFER | 1903" Widoczny ubytek w prawym górnym rogu. Grafika powstała na zamówienie wydawcy H. Altenberga we Lwowie w 1905 roku. |
Cena wywoławcza: | 800 zł |
Cena uzyskana: | 1200 zł |
LOT 37 | ID: 018037 |
SZCZERBIŃSKI Marian BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Martwa natura z mimozami i filiżanką |
Technika: | pastel, tektura |
Wymiary: | 49,5 x 68,5 cm 66 x 86,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "MSZCZERBIŃSKI" Widoczny ślad po zagięciu lewego górnego naroża podłoża. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
Estymacja: | 3000 - 5000 zł |
LOT 38 | ID: 018038 |
Tytuł: | Katedra na Wawelu |
Technika: | gwasz, akwarela, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 48 x 70 cm (w świetle oprawy) 62,5 x 85,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany l.d.: "MSzczerbiński | KRAKÓW"
Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
Estymacja: | 2000 - 4000 zł |
LOT 39 | ID: 018039 |
RZEPIŃSKI Czesław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Katedra Wawelska |
Technika: | autolitografia, papier |
Wymiary: | 33,5 x 26,5 cm (w świetle passe-partout) 54 x 46 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany ołówkiem p.d.: "Rzepiński"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 1000 - 3000 zł |
LOT 40 | ID: 018040 |
KALETA Tadeusz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Widok na ul. Floriańską w Krakowie |
Technika: | akwarela, gwasz, ołówek, tektura |
Wymiary: | 34,5 x 25 cm 46,5 x 37,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "T. Kaleta" |
Cena wywoławcza: | 800 zł |
Cena uzyskana: | 1800 zł |
LOT 41 | ID: 018041 |
KARCZ Włodzimierz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Rynek Główny w Krakowie (1983) |
Technika: | olej, płótno naklejone na płytę |
Wymiary: | 43 x 32 cm (w świetle oprawy) 54 x 43 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Karcz | 1983" |
Cena wywoławcza: | 1200 zł |
Cena uzyskana: | 2000 zł |
LOT 42 | ID: 018042 |
TERLECKI Alfred BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Widok na kościół Mariacki od strony ul. Św. Krzyża (przed 1961) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 50 x 35 cm 63 x 47,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "ALFRED TERLECKI" Na odwrocie dedykacja autorska z dnia 7 IV 1961 r. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
Estymacja: | 2000 - 4000 zł |
LOT 43 | ID: 018043 |
Nowak J. BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Zakole Wisły z widokiem na Wawel (1933) |
Technika: | akwarela, gwasz, papier |
Wymiary: | 33 x 48 cm (w świetle oprawy) 44 x 58,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: "J. Nowak 33"
Estymacja: | 1000 - 2000 zł |
LOT 44 | ID: 018044 |
RYBAKOWSKI Feliks Marjan BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Zabytki Krakowa: Wawel, Sukiennice, Kaplica Ogrojcowa przy kościele św. Barbary |
Technika: | akwarela, gwasz, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 17,5 x 35,2 cm 24 x 42 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany ołówkiem śr.d.: "Marjan Rybakowski"
Estymacja: | 1000 - 2000 zł |
LOT 45 | ID: 018045 |
WIERCIAK Zygmunt BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Mury Krakowa (1947) |
Wymiary: | 35,5 x 29 cm 44,5 x 39 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Z.M. Wierciak 947." Opisany l.d.: "KRAKÓW XVII w." PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 2000 - 3000 zł |
LOT 46 | ID: 018046 |
Autor nieznany BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Plac Mariacki w Krakowie |
Technika: | pastel, ołówek, papier |
Wymiary: | 25,5 x 30,5 cm (w świetle oprawy) 35,5 x 41 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
Estymacja: | 1000 - 2000 zł |
LOT 47 | ID: 018047 |
WYPYCHOWSKI Romuald BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Katedra Wawelska (1956) |
Technika: | akwarela, ołówek, karton |
Wymiary: | 29 x 27,2 cm 41,5 x 32 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "R. Wypychowski" Opisany na odwrocie "Wawel | 1956" Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
Estymacja: | 1000 - 2000 zł |
LOT 48 | ID: 018048 |
Tytuł: | Krakowskie podwórze (1951) |
Technika: | akwarela, ołówek, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 33 x 31,5 cm 53 x 43 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "R. Wypychowski 951"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 1000 - 1500 zł |
LOT 49 | ID: 018049 |
Tytuł: | Przekupki (1967) |
Technika: | akwarela, ołówek, papier |
Wymiary: | 31,5 x 24 cm 35 x 28 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "RW 67" |
Cena wywoławcza: | 500 zł |
Cena uzyskana: | 500 zł |
LOT 50 | ID: 018050 |
PIENIĄŻEK Józef BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Widok na klasztor Kamedułów na Bielanach |
Technika: | gwasz, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 29 x 41 cm (w świetle passe-partout) 55,5 x 66 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "JPieniążek" |
Cena wywoławcza: | 1000 zł |
Cena uzyskana: | 1000 zł |
LOT 51 | ID: 018051 |
LIPEŻ Romana BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pod Barbakanem (1970) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 100 x 119 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Lipeż 1970"
OPIS PRACY: Malarstwo Romany Lipeż można określić jako wpisujące się w postimpresjonistyczny nurt koloryzmu. Artystka w obrazie "Pod Barbakanem" ukazała scenę o charakterze rodzajowym. Na pierwszym planie, wśród drzew, zostali przedstawieni trzej mężczyźni. Jeden z nich znajduje się z lewej strony pola obrazowego i zmierza przed siebie. Dwóch pozostałych siedzi na drewnianej ławce po prawej stronie obrazu. Jeden z mężczyzn to Włodzimierz Lenin, który trzyma w rękach dziennik "Prawda". Na drugim planie większość pola obrazowego zajmuje tytułowy krakowski Barbakan, z kolei po lewej stronie widać fragmenty pobliskich budynków w tym gmachu NBP. Praca została wykonana w charakterystyczny dla Romany Lipeż sposób, za pomocą drobnych pociągnięć pędzla, które w efekcie dają wrażenie ruchu. Barwy zastosowane w obrazie są ciepłe i intensywne, wpływają tym samym na jeszcze większą ekspresyjność pracy. |
Cena wywoławcza: | 3800 zł |
Cena uzyskana: | 3800 zł |
LOT 52 | ID: 018052 |
LIPEŻ Romana BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Martwa natura z prymulkami (1964) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 100 x 70 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Lipeż 1964" Na odwrocie odręczna metka z opisem obrazu oraz metka z krakowskiego Biura Wystaw Artystycznych. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 4000 - 6000 zł |
LOT 53 | ID: 018053 |
PRZYBYLSKA J.Z. BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Martwa natura z kwiatami i otwartą książką (1966) |
Technika: | akwarela, karton |
Wymiary: | 70,5 x 46 cm (w świetle oprawy) 89,5 x 64 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "J.Z. Przybylska | 1966"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 2000 - 3000 zł |
LOT 54 | ID: 018054 |
Autor nieznany BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Kwiaty (1935) |
Wymiary: | 56,5 x 50,5 cm 66 x 56,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "K. Szcz[nieczytlene]ki 1935" |
Cena wywoławcza: | 1000 zł |
Cena uzyskana: | 1000 zł |
LOT 55 | ID: 018055 |
KRCHA Emil BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Martwa natura z kwiatami (1952) |
Wymiary: | 40,2 x 54 cm 58 x 69 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany ołówkiem l.d.: "E. Krcha 52" Na odwrocie trzy szkice muszli ślimaka (tusz, ołówek). Na odwrocie metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 3000 - 4000 zł |
LOT 56 | ID: 018056 |
KRCHA Emil BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pejzaż znad Strypy |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 55,5 x 69 cm 69,5 x 83 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "E. Krcha" Na odwrocie metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz metka Zrzeszenia Artystów Plastyków "ZWORNIK". Widoczne sfalowanie podłoża w górnej części obrazu. Lokalne spękania warstwy malarskiej (p.d.). OPIS PRACY: Pejzaż należał do jednego z najpopularniejszych tematów w twórczości Emila Krchy. Artysta w swoich pracach tworzonych w nurcie koloryzmu i postimpresjonizmu starał się oddać nastrój przedstawianego miejsca. W "Pejzażu znad Strypy" widoczna jest charakterystyczna dla malarza lekko przygaszona gama barwna. Na obrazie została ukazana spokojnie płynąca rzeka, w której odbijają się, niczym w lustrze, pobliskie drzewa. Nad całością wznosi się wzgórze, które wypełnia większość górnej części pola obrazowego, zostawiając tylko niewielki fragment dla zachmurzonego nieba. Praca sprawia wrażenie artystycznego studium przenikania się odcieni błękitu i zieleni. |
Cena wywoławcza: | 2600 zł |
Cena uzyskana: | 3600 zł |
LOT 57 | ID: 018057 |
KRCHA Emil BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pejzaż z przystanią |
Technika: | tempera, ołówek, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 11,5 x 15,5 cm (w świetle passe-partout) 21 x 26 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "E. Krcha"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 1000 - 2000 zł |
LOT 58 | ID: 018058 |
KRCHA Emil BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Kazimierz Dolny nad Wisłą |
Wymiary: | 11,5 x 16 cm (w świetle passe-partout) 23,5 x 27 cm (z oprawą) |
PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 1000 - 2000 zł |
LOT 59 | ID: 018059 |
DZIEMAŃSKI Stanisław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Hala Gąsienicowa |
Technika: | akwarela, ołówek, karton naklejony na tekturę |
Wymiary: | 50 x 70 cm 64,5 x 84 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "ST. DZIEMAŃSKI" Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
Estymacja: | 3000 - 5000 zł |
LOT 60 | ID: 018060 |
LESZKO Ludwik BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Galary na Wiśle (1949) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 62,5 x 99,5 cm 74 x 112 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Leszko | 1949" Widoczne zabrudzenia warstwy malarskiej oraz liczne wybrzuszenia podłoża. PROWENIENCJA: - kolekcja rodziny artysty. |
Estymacja: | 3000 - 4000 zł |
LOT 61 | ID: 018061 |
LESZKO Ludwik BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Kąpiel w rzece (1944) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 70,5 x 100 cm 83 x 111 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Leszko | 1944"
OPIS PRACY: W twórczości Ludwika Leszko motyw rzeki był niezwykle popularny. W prezentowanym obrazie artysta ujął las z drzewami o potężnych konarach oraz bujną roślinnością. Na pierwszym planie została ukazana rzeka, nad którą z lewej strony jest przerzucony drewniany most, z kolei z prawej przedstawiono grupę kąpiących się postaci. Sylwetki ludzi malarz jedynie nakreślił pędzlem i wypełnił cielistymi barwami, zdynamizowanymi plamami światła i cienia. Człowiek został tu ukazany jako część natury. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 3000 - 4000 zł |
LOT 62 | ID: 018062 |
LESZKO Ludwik BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Ruiny na skarpie (1920) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 59 x 36 cm 66 x 43 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "L. Leszko 1920" Widoczny niewielki ubytek farby (p.śr.). Na odwrocie szkic popiersia mężczyzny sygnowany i datowany "L. Leszko | 1920r" PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 2000 - 3000 zł |
LOT 63 | ID: 018063 |
MAŚLAKIEWICZ-BRZOZOWSKA Anna BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Poręba Wielka |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 35 x 50 cm |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "A. Maślakiewicz-Brzozowska" |
Cena wywoławcza: | 1500 zł |
Cena uzyskana: | 1500 zł |
LOT 64 | ID: 018064 |
Autor nieznany BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pejzaż górski z chatą |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 26 x 32,5 cm 33 x 39 cm (z oprawą) |
Estymacja: | 1000 - 2000 zł |
LOT 65 | ID: 018065 |
PACIOREK Stanisław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pejzaż podkrakowski (1941) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 26,5 x 31,7 cm (w świetle oprawy) 38 x 43,2 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "St. Paciorek 941" |
Estymacja: | 3000 - 4000 zł |
LOT 66 | ID: 018066 |
TUREK Franciszek BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Kwitnąca jabłoń (1943-1944) |
Wymiary: | 35 x 50 cm 53 x 66,8 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d. "FrTurek | 19434" Opisany l.d.: "Z najszczerszymi | życzeniami | [nieczytelne]" Na odwrocie opisany ołówkiem: "Kwitnąca Jabłoń | gdzie dziś wyznaczono ulicę | imienia Michała Bałuckiego | w tyle zabudowania [nieczytelne] | przy ul. Król. Jadwigi -" PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 2000 - 3000 zł |
LOT 67 | ID: 018067 |
TERLECKI Stanisław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Wiejska chata (1966) |
Wymiary: | 21,5 x 31 cm (w świetle passe-partout) 37 x 45 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "St. Terlecki | 1966"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 2000 - 3000 zł |
LOT 68 | ID: 018068 |
KARMAŃSKI Jan BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Letni dzień w ogrodzie (1940) |
Technika: | olej, sklejka |
Wymiary: | 50 x 60 cm 65 x 75 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "J. KARMAŃSKI 1940"
Estymacja: | 2400 - 3000 zł |
LOT 69 | ID: 018069 |
PAWLIKOWSKI Wiktor BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie (1978) |
Wymiary: | 40 x 49 cm 54 x 61 cm (arkusz) 58 x 65,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Wiktor Pawlikowski 78." PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 2000 - 3000 zł |
LOT 70 | ID: 018070 |
Tytuł: | Kościół św. Marcina w Grywałdzie (1978) |
Wymiary: | 48 x 42 cm 54 x 61 cm (arkusz) 65,5 x 58 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Wiktor Pawlikowski 78" PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 2000 - 3000 zł |
LOT 71 | ID: 018071 |
PRAUSS Stanisław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pejzaż z kościołem (1944) |
Wymiary: | 51 x 71 cm (w świetle oprawy) 56 x 77 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Stanisław | Prauss | 1944" Dedykacja autorska ołówkiem l.d.: "Wielce Szanownemu P. Profesorowi | z najserdeczniejszymi życzeniami | w dniu Imienin S.Prauss 1944 r." PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 2000 - 3000 zł |
LOT 72 | ID: 018072 |
ROLICZ Stanisław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Fragment fasady domu kupca Speimanna z cyklu "Z ruin Gdańska" (1946) |
Technika: | akwaforta, papier, edycja VIII/16 |
Wymiary: | 37,7 x 24,1 cm (w świetle oprawy) 43,3 x 29,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowana i datowana ołówkiem p.d.: "StRolicz 1946"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 1000 - 1500 zł |
LOT 73 | ID: 018073 |
Tytuł: | Z cyklu "Piękno Ziemi Ojczystej" |
Technika: | akwatinta barwna, papier |
Wymiary: | 22,3 x 32,5 cm (w świetle passe-partout) 42 x 51 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowana p.d.: "StRolicz" Opisana l.d.: "z cyklu "Piękno Ziemi Ojczystej" [nieczytelne]" PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 1000 - 1500 zł |
LOT 74 | ID: 018074 |
JANIKOWSKI Mieczysław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Panorama Paryża |
Technika: | tusz, papier |
Wymiary: | 21 x 34 cm (w świetle passe-partout) 36 x 48 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "M. Janikowski"
Estymacja: | 2000 - 3000 zł |
LOT 75 | ID: 018075 |
Tytuł: | Pejzaż prowansalski |
Technika: | tusz, papier |
Wymiary: | 20 x 33 cm (w świetle passe-partout) 34 x 45,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "M. T. Janikowski"
Estymacja: | 2000 - 3000 zł |
LOT 76 | ID: 018076 |
LILLE Ludwik BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Postaci |
Technika: | węgiel, papier |
Wymiary: | 22 x 27 cm (w świetle) 34,5 x 38 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "L Lille"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 2000 - 4000 zł |
LOT 77 | ID: 018077 |
LENCZOWSKI Czesław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Studium mężczyzny |
Technika: | węgiel, papier |
Wymiary: | 34,5 x 26,5 cm 37 x 29,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Lenczowski."
PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 1000 - 2000 zł |
LOT 78 | ID: 018078 |
PORAJ-CHLEBOWSKI Wiktor BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret Araba (1920) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 26 x 20 cm 30,2 x 23,7 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Poraj Ch. | 1920" |
Estymacja: | 1000 - 2000 zł |
LOT 79 | ID: 018079 |
Autor nieznany BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Żydzi przy rozmowie |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 14,3 x 23,3 cm 22,3 x 30 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "S.S[nieczytelne]"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 2000 - 3000 zł |
LOT 80 | ID: 018080 |
KOSTUR Karol BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Po modlitwie (1981) |
Technika: | gwasz, ołówek, papier |
Wymiary: | 29,4 x 34,4 cm (w świetle oprawy) 48,7 x 55 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Karol Kostur | 1981" |
Cena wywoławcza: | 900 zł |
Cena uzyskana: | 1000 zł |
LOT 81 | ID: 018081 |
KOSTUR Karol BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Żydowski pogrzeb |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 48 x 65 cm 56,5 x 73 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "K. Kostur" |
Cena wywoławcza: | 1700 zł |
Cena uzyskana: | 1700 zł |
LOT 82 | ID: 018082 |
KOSTUR Karol BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Powrót z kościoła |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 35 x 45 cm 39,7 x 49,2 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "Kostur" |
Cena wywoławcza: | 1100 zł |
Cena uzyskana: | 1100 zł |
LOT 83 | ID: 018083 |
KOSTUR Karol BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Po mszy II (1985) |
Wymiary: | 30,2 x 48,7 cm 38,5 x 57 cm (wymiary arkusza) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "K. Kostur | 85"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 1500 - 3000 zł |
LOT 85 | ID: 018085 |
ZAKRZEWSKI Roman BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Kobieta w błękitnej sukience (1990) |
Technika: | akryl, płótno |
Wymiary: | 140 x 80 cm |
Uwagi: | Sygnowany na odwrocie: "‧ R ‧ ZAKRZEWSKI ‧ | ‧ IV ‧ AKRYL ‧ 1990 | 140 X 80" PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna, - zakup od artysty. OPIS PRACY: Malarstwo Romana Zakrzewskiego wykazuje wpływy sztuki dawnych mistrzów, jak i malarstwa współczesnego. W pracach artysty zauważa się analogie do twórczości Amedeo Modiglianiego i Jerzego Nowosielskiego (nauczyciela Romana Zakrzewskiego). W "Kobiecie w błękitnej sukience" artysta ukazał postać w pozycji stojącej. Obraz został ukształtowany za pomocą pewnych linii o wręcz kaligraficznym charakterze. W całości dominuje czerwień, która została wyważona poprzez jasny błękit sukni i blond włosów ukazanej kobiety. Postać spogląda przed siebie, zdaje się być zamyślona lub zmartwiona, na co mogą wskazywać założone za siebie i trzymane blisko ciała ręce. Obraz jest charakterystycznym przykładem kobiecych ujęć portretowych tworzonych przez Romana Zakrzewskiego w latach 80. i na początku lat 90. XX wieku. REKORD SPRZEDAŻY NA RYNKU SZTUKI (do grudnia 2022) |
Cena wywoławcza: | 29000 zł |
Cena uzyskana: | 56000 zł |
LOT 86 | ID: 018086 |
GRUSZECKA Kamila BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Autoportret w sukience (2014) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 150 x 100 cm 156,5 x 106,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany na odwrocie: "K. Gruszecka | Autoportret w sukience | marzec 2014 | 150 x 100 cm | olej" Praca była prezentowana na wystawie: Kamila Gruszecka "Rabia (Ogród)" - 2014 Galeria Sztuki ATTIS. OPIS PRACY: "Moja sztuka oparta jest głównie na przedstawianiu kobiecego ciała. [...] Kobiety są przedmiotem i podmiotem w moich pracach. Są naturalne, zmysłowe, delikatne. Ich zachowanie na obrazach jest dwuznaczne. Z jednej strony emanują swoją seksualnością, z drugiej zaś chowają się przed otaczającym je światem." ~ Kamila Gruszecka PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 5000 - 7000 zł |
LOT 87 | ID: 018087 |
RODZIŃSKI Stanisław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Martwa natura vanitas (1980/84) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 100 x 75 cm |
Uwagi: | Sygnowany i opisany na odwrocie: "STANISŁAW RODZIŃSKI | MARTWA | NATURA | VANITAS | 1980/84" OPIS PRACY: Stanisław Rodziński podjął w obrazie temat martwej natury o wymowie wanitatywnej. Na płótnie formalnie dominuje charakterystyczna dla tego artysty ciemna kolorystka oraz wyrazista faktura warstwy malarskiej. W pogrążonej w mroku kompozycji wzrok przykuwa jasna ludzka czaszka, symbolizująca kruchość ludzkiego życia. Obok niej znajduje się otwarta księga, której białe stronice pozostały niezapisane - element ten również wpływa na wanitatywny wydźwięk całości przedstawienia. |
Estymacja: | 9000 - 15000 zł |
LOT 88 | ID: 018088 |
RUDOWICZ Teresa BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Bez tytułu (zespół trzech kolaży) (1968-1969) |
Technika: | collage, technika mieszana, karton |
Wymiary: | szczegóły w uwagach poniżej |
Uwagi: | Wymiary: 16 x 10,5 cm ("Bez tytułu I" (1968)), 16 x 11 cm ("Bez tytułu II" (1969)), 11 x 12,2 cm ("Bez tytułu IV" (1968)) Opisany na odwrocie: "Teresa Rudowicz 1968 r." ("Bez tytułu I" (1968)); "Teresa Rudowicz 1969 r." ("Bez tytułu II" (1969)); "Teresa Rudowicz 1968 r." ("Bez tytułu IV" (1968)) PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna, - dar od artystki. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 3000 - 6000 zł |
LOT 89 | ID: 018089 |
BRZESKI Janusz Maria BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Nike |
Technika: | technika mieszana, płyta |
Wymiary: | 75,8 x 56,5 cm 79 x 59,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | PROWENIENCJA: - kolekcja rodziny artysty. |
Cena wywoławcza: | 1500 zł |
Cena uzyskana: | 1500 zł |
LOT 90 | ID: 018090 |
Tytuł: | Projekt okładki "Ryś, wilk i dziewczyna" Janusza Meissnera (1950) |
Technika: | gwasz, karton |
Wymiary: | 24 x 17 cm 39,5 x 30 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "JMBRZESKI" PROWENIENCJA: - kolekcja rodziny artysty. |
Cena wywoławcza: | 1000 zł |
Cena uzyskana: | 1000 zł |
LOT 91 | ID: 018091 |
TRYBALSKI Paweł BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Z cyklu "Pejzaż Aschera" (2013) |
Technika: | technika mieszana, papier kredowy |
Wymiary: | 35,5 x 30,5 cm 40 x 50,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "PAWEŁ TRYBALSKI 2013 - PINX." Opisany na odwrocie: "Z CYKLU "PEJZAŻ ASCHERA" - PIGMENT 2013" Na odwrocie pieczątka autorska Pawła Trybalskiego. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 8000 - 12000 zł |
LOT 92 | ID: 018092 |
ORACZEWSKI Józef BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Drzewo V (1984) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 80,5 x 80,5 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "KORACZ/84" Na odwrocie metka autorska z opisem. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
Estymacja: | 6000 - 9000 zł |
LOT 93 | ID: 018093 |
Tytuł: | Drzewa IX (1986) |
Technika: | olej, technika własna, płótno |
Wymiary: | 46 x 61,5 cm 56 x 71 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "KORACZ / 86" Na odwrocie metka autorska z opisem. Na całej powierzchni obrazu widoczne krakelury oraz pojedyncze ubytki farby. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 3000 - 5000 zł |
LOT 94 | ID: 018094 |
BOROWSKI Andrzej BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Martwa natura z arbuzami (lata 90.) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 81 x 129,5 cm 86,5 x 135,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Borowski 9[nieczytelne]" Zwichrowany blejtram i rama obrazu. PRACA NIEDOSTĘPNA OPIS PRACY: Andrzej Borowski uprawia malarstwo sztalugowe i monumentalne. Artysta w swoich obrazach przedstawia głównie słoneczne, śródziemnomorskie pejzaże i złożone martwe natury. "Martwa natura z arbuzami" jest obrazem o dekoracyjnym charakterze, w którym artysta przedstawił wiele elementów, takich jak różnorodne owoce, kwiaty i tkaniny. W całości dominują odcienie czerwieni i bieli. W obrazie zastosowano jasną i ciepłą gamę barwną, której towarzyszy intensywny światłocień. |
Estymacja: | 12000 - 18000 zł |
LOT 95 | ID: 018095 |
PANEK Jerzy BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Autoportret (1981) |
Technika: | kredka, papier |
Wymiary: | 29,5 x 20,8 cm 52 x 46 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany ołówkiem śr.g: "Panek 81" |
Cena wywoławcza: | 1000 zł |
Cena uzyskana: | 1000 zł |
LOT 96 | ID: 018096 |
PANEK Jerzy BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Sowa |
Technika: | flamaster, karton |
Wymiary: | 32,5 x 22 cm 43 x 31 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Panek" Prezentowana praca została wykonana na okładce kartonowej teczki. |
Cena wywoławcza: | 1000 zł |
Cena uzyskana: | 1000 zł |
LOT 97 | ID: 018097 |
SUDER Stanisław Jerzy BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Ryby |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 21 x 15 cm 26,5 x 20,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "S.J.Suder" Na odwrocie metka-certyfikat autorski z sygnaturą artysty oraz odciskiem kciuka. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
Estymacja: | 2000 - 8000 zł |
LOT 98 | ID: 018098 |
Tytuł: | Kwiaty |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 17 x 14 cm 21,5 x 18,5 cm (z oprawą) |
Estymacja: | 2000 - 6000 zł |
LOT 99 | ID: 018099 |
Autor nieznany BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Żaglówki na wodzie |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 25,8 x 35,8 cm 29,5 x 39,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "S[nieczytelne]mbs" Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 1000 - 3000 zł |
LOT 100 | ID: 018100 |
TUKAN-WOLSKI Eugeniusz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Łódka |
Technika: | technika mieszana, papier |
Wymiary: | 9,5 x 6,3 cm (w świetle oprawy) 30 x 24 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany śr.d.: "tukan" |
Cena wywoławcza: | 1000 zł |
Cena uzyskana: | 1000 zł |
LOT 101 | ID: 018101 |
Tytuł: | Martwa natura |
Wymiary: | 7,8 x 9,8 cm (w świetle oprawy) 26 x 35,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "tukan" |
Cena wywoławcza: | 1000 zł |
Cena uzyskana: | 1000 zł |
LOT 102 | ID: 018102 |
PELLO Ewa BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Latawce (1997) |
Technika: | pastel, papier |
Wymiary: | 45 x 59 cm 69 x 82,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "EWA | PELLO | 97"
Estymacja: | 5000 - 8000 zł |
LOT 103 | ID: 018103 |
PANFIL Józef BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Ano Siros (2002) |
Technika: | akryl, tektura |
Wymiary: | 24 x 33 cm 51,3 x 60,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "PANFIL" Opisany na odwrocie: "ANO SIROS | AKRYL 24 X 33 - 2002 R. | J. Panfil" PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 3000 - 5000 zł |
LOT 104 | ID: 018104 |
NOWOTARSKI Roman BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pejzaż z wierzbami |
Technika: | tempera, płyta |
Wymiary: | 38,5 x 28,5 cm 47 x 37 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "Nowotarski R."
Estymacja: | 3000 - 5000 zł |
LOT 105 | ID: 018105 |
KOCHANOWSKI Janusz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Faktury nieba VI (1994) |
Technika: | olej, akryl, płótno |
Wymiary: | 60 x 75 cm 70 x 85,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "JKOCHANOWSI 1994" Na odwrocie metka autorska z opisem obrazu. |
Cena wywoławcza: | 1500 zł |
Cena uzyskana: | 1700 zł |
LOT 106 | ID: 018106 |
MARCZUKIEWICZ Adam BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Zimowy pejzaż (1995) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50 x 38 cm 62,5 x 50,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "A.M 95" |
Cena wywoławcza: | 2000 zł |
Cena uzyskana: | 2200 zł |
LOT 107 | ID: 018107 |
GERLACH Eugeniusz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Kościół św. Wojciecha w Krakowie |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 55,5 x 62,5 cm 66 x 73 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "E Gerlach" |
Cena wywoławcza: | 1800 zł |
Cena uzyskana: | 2200 zł |
LOT 108 | ID: 018010 |
Tytuł: | Pejzaż górski |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 45 x 60 cm |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "EGerlach” |
Cena wywoławcza: | 1000 zł |
Cena uzyskana: | 1900 zł |
LOT 109 | ID: 018109 |
Tytuł: | Pejzaż |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 59,5 x 45,8 cm |
Uwagi: | Sygnowany l.d: "EGerlach" Licytacja charytatywna na rzecz Stowarzyszenia "Psi Azyl u Żanety" zajmującego się pomocą psom bezdomnym. W przypadku tej pozycji nie będzie doliczana opłata aukcyjna. |
Cena wywoławcza: | 1000 zł |
Cena uzyskana: | 1900 zł |
LOT 110 | ID: 018110 |
WÓJCIK Henryk BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pejzaż z białym domem |
Technika: | olej, karton naklejony na tekturę |
Wymiary: | 24 x 26,5 cm (w świetle oprawy) 30,5 x 33,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "HEN WÓJCIK"
Estymacja: | 1000 - 3000 zł |
LOT 111 | ID: 018111 |
CEBULA Zbigniew BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Czaszka (2005) |
Wymiary: | 57 x 42 cm 59,5 x 45 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Z CEBULA" Autorski opis pracy na odwrocie. Praca jest dostępna w ofercie galeryjnej na www.galeria-attis.pl [KONTAKT w sprawie obrazu] |
Estymacja: | 3000 - 5000 zł |
LOT 112 | ID: 018112 |
DUDEK-DÜRER Andrzej BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Five Fluxus Bricks II (2002) |
Technika: | technika mieszana (inkografia), papier |
Wymiary: | 21 x 29,7 cm 23,5 x 32 cm ( z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany, datowany, numerowany p.d.: "Imp. AD 9/10/02" Opisany l.d.: "Five Fluxus Bricks II", śr. d.: "tech. mieszana" PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna, - dar od artysty. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
Estymacja: | 1000 - 3000 zł |
LOT 113 | ID: 018113 |
KOWALIK Marcin BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pambo (2012) |
Technika: | akryl, płótno |
Wymiary: | 71 x 98 cm |
Uwagi: | Sygnowany i opisany na odwrocie: "Marcin Kowalik 2012 | AKRYL"
Praca jest dostępna w ofercie galeryjnej na www.galeria-attis.pl [KONTAKT w sprawie obrazu] |
Estymacja: | 3000 - 5000 zł |
LOT 114 | ID: 018114 |
STĘPNIAK Rafał BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Postaci (1997) |
Technika: | pastel, papier |
Wymiary: | 41,5 x 32,8 cm (w świetle passe-partout) 60,5 x 50,5 cm ( z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Stępniak Rafał 97" Licytacja charytatywna na rzecz Stowarzyszenia "Psi Azyl u Żanety" zajmującego się pomocą psom bezdomnym. W przypadku tej pozycji nie będzie doliczana opłata aukcyjna. |
Cena wywoławcza: | 100 zł |
Cena uzyskana: | 300 zł |
O aukcji
Krakowski Dom Aukcyjny® pragnie zaprosić kolekcjonerów i pasjonatów sztuki do zapoznania się z katalogiem XVIII Aukcji Dzieł Sztuki: Aukcja outletowa.
XVIII Aukcja Dzieł Sztuki - atrakcyjne ceny wywoławcze oraz brak ukrytych cen rezerwowych.
W ofercie aukcyjnej znalazło się ponad 100 obiektów reprezentujących różne nurty twórczości, począwszy od XIX wieku aż po obecne stulecie. Szeroki zakres technik artystycznych prezentowanych dzieł sztuki może zainteresować kolekcjonerów skupiających swoje zbiory na konkretnych zagadnieniach - w katalogu, poza obrazami olejnymi i akwarelowymi, znalazły się bowiem także prace rysunkowe i graficzne, collage oraz rzeźby.
Ze względu na charakter aukcji Krakowski Dom Aukcyjny® przygotował ofertę wyróżniającą się niskimi cenami wywoławczymi. Warto zaznaczyć, że obiekty nie posiadają ukrytych cen rezerwowych. XVIII Aukcja Dzieł Sztuki to zatem znakomita okazja zarówno dla doświadczonych kolekcjonerów, którzy chcą uzupełnić swoje zbiory, jak i dla miłośników sztuki, dla których przygoda z kolekcjonerstwem dopiero się rozpoczyna.
Sztuka dawna na aukcji
Zdecydowaną większość oferty aukcyjnej stanowią prace z kategorii sztuki dawnej, prezentujące bardzo szeroki zakres tematyczny: od portretów, przez sceny rodzajowe i pejzaże, aż po martwe natury.
Wśród prezentowanych obiektów kolekcjonerzy odnajdą znane z historii sztuki polskiej nazwiska, by wymienić tylko Józefa Rapackiego (lot 3) czy Wlastimila Hofmana (lot 17-25).
Koneserzy realizmu i przedstawień z życia codziennego wsi oraz polowań i wizerunków koni powinni zatrzymać wzrok na pozycjach nr 26-31, gdzie znalazły się obrazy olejne o tej tematyce namalowane przez znanych na polskim rynku sztuki artystów - Jerzego Kossaka, Władysława Chmielińskiego, Mieczysława Krzyżaka oraz Romana Breitenwalda.
W katalogu aukcji pojawiły się również mistrzowskie portrety, których autorami są sztandarowi malarze polskiej historii sztuki - Leon Wyczółkowski, Wojciech Weiss i Mieczysław Reyzner. Dla miłośników tego gatunku malarstwa przygotowaliśmy szerszą ofertę, wśród której odnaleźć można także prace artystów zagranicznych. Zachęcamy do zapoznania się z blokiem malarstwa portretowego w katalogu (lot 6-15).
Szeroko reprezentowany w katalogu jest również temat pejzażu - zdecydowanie jeden z najpopularniejszych wątków w sztuce. Koneserzy gatunku będą mieli okazję wylicytować nie tylko polskie weduty (patrz niżej) i krajobrazy (m.in. tatrzańskie, bocheńskie i lanckorońskie), ale także widoki północnoeuropejskie oraz ujęte w nieokreślonej przestrzeni współczesne wizje elementów natury.
Cracoviana
Aukcja Krakowskiego Domu Aukcyjnego oczywiście nie mogłaby się odbyć się bez akcentu krakowskiego. W ofercie wrześniowej licytacji miłośnicy Krakowa znajdą wiele malarskich i graficznych widoków tego miasta i jego zabytków. Wśród prac o tej tematyce warto wymienić widoki Wawelu autorstwa Mariana Szczerbińskiego (lot 38), Czesława Rzepińskiego (lot 39), widoki Rynku Głównego i przyległych mu ulic uwiecznione m.in. przez Tadeusza Kaletę (lot 40) i Włodzimierza Karcza (lot 41), historyczne przedstawienie murów miasta namalowane przez Zygmunta Wierciaka (lot 45) czy rodzajową scenę "Pod Barbakanem" Romany Lipeż (lot 51). Więcej obrazów o tematyce krakowskiej znajdą Państwo w katalogu w poświęconym jej bloku (lot 38-51).
Sztuka współczesna na aukcji
W kategorii sztuki współczesnej kilka obiektów powinno od razu zwrócić uwagę koneserów malarstwa XX i XXI wieku. Mowa tutaj o wanitatywnej martwej naturze Stanisława Rodzińskiego (lot 87), interesujących kolażach Teresy Rudowicz (lot 88) oraz znakomitym portrecie pt. "Kobieta w błękitnej sukience" (1990) (lot 85) autorstwa Romana Zakrzewskiego - krakowskiego artysty, którego prace w ostatnim czasie biją kolejne rekordy cenowe na aukcjach sztuki.
Zachęcamy również do zapoznania się z pełną ofertą sztuki współczesnej w katalogu XVIII Aukcji Dzieł Sztuki, gdzie pojawiło się jeszcze wiele prac reprezentujących różne nurty w malarstwie drugiej połowy XX wieku. Wśród malarzy wspomnieć można między innymi nazwiska Jerzego Panka, Romana Nowotarskiego, Andrzeja Borowskiego oraz Józefa Oraczewskiego.
Wystawa dzieł sztuki
Wszystkie obiekty z katalogu można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej, która będzie trwać w dniach 1-14 września 2022 roku w Krakowskim Domu Aukcyjnym [ul. Starowiślna 14 - Kraków] od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00 oraz w sobotę, 3 września, w godzinach 10.00-12.00.
Jeśli życzą sobie Państwo więcej zdjęć obiektów, zapraszamy do kontaktu.
Przebieg aukcji
XVIII Aukcja Dzieł Sztuki: Aukcja outletowa odbędzie się bez udziału publiczności na sali. W licytacji można wziąć udział poprzez składanie zleceń na naszej stronie oraz internetowo za pośrednictwem portalu OneBid (onebid.pl).
licytacja live na bid.kda.pl (logowanie danymi z portalu onebid.pl)
katalog i licytacja live na portalu