XX Aukcja Dzieł Sztuki

18 października (wtorek) 2022 - godz. 19.00

Hotel Holiday Inn holiday inn - Kraków ul. Wielopole 4

4-18 października 2022, godz. 10.00-18.00

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August
LOT 17
ID: 020017

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA

Tytuł:Łódka na brzegu Bałtyku
Technika:gwasz, akwarela, pastel, karton
Wymiary:35 x 24,7 cm
48,5 x 38 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "S Jaxa"
Widoczny ubytek (ok. 0,8 cm) i naderwanie (ok. 0,7 cm) podłoża (l.g.) oraz naderwanie (ok. 1 cm) podłoża (l.d.).

W twórczości Sotera Jaxa-Małachowskiego dominują nastrojowe nadbałtyckie pejzaże. Artysta regularnie wyjeżdżał na Pomorze, gdzie czerpał artystyczne inspiracje z otaczającego go krajobrazu, osiągając ostatecznie mistrzostwo w malarskim ukazywaniu niuansów i charakteru marynistycznego pejzażu.
W prezentowanym obrazie malarz ukazał brzeg Bałtyku. W pracy została zastosowana charakterystyczna dla Sotera Jaxa-Małachowskiego jasna, pastelowa gama barwna. Ta natomiast, przy udziale intensywnego światła oświetlającego rzucającą błękitny cień łódkę, wpływa na idylliczny charakter całego przedstawienia.