Krakowski Dom Aukcyjny®XXXI Aukcja Dzieł Sztuki
WYGRZYWALSKI Feliks Michał
LOT 35 | ID: 031035 |
WYGRZYWALSKI Feliks Michał BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Przy kawie (1919) |
Technika: | akwarela, gwasz, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 58,5 x 81 cm 68 x 91,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany l.d.: "F.M. Wygrzywalski | Constantinopl. 1919." Opisany l.d.: "Poco „giaur” mas „pirey”" OPIS PRACY: Feliks Michał Wygrzywalski, po odbyciu w 1906 roku podróży do Egiptu, skupił się w swojej twórczości na tworzeniu obrazów ukazujących motywy o charakterze orientalnym. Artysta zaczął wówczas malować sceny rodzajowe z udziałem m.in. Beduinów, Arabów i muzułmanów. Obraz przedstawia osadzony w bliskowschodnich realiach moment odpoczynku od pracy przy kawie, która jest bardzo istotnym elementem w kulturze tureckiej. Dwaj mężczyźni usiedli, by napić się słodkiego naparu zaparzonego w tradycyjny sposób, w tygielku. Na uwagę zasługuje swoiste rozbielenie barw i silny światłocień, które razem trafnie oddają śródziemnomorski, gorący, pełen słońca klimat. Przedstawienie jest wykonanym ze znakomitym kunsztem malarskim zapisem pełnej spokoju chwili z codziennego życia w Konstantynopolu. |
Cena wywoławcza: | 9000 zł |
Cena uzyskana: | 9000 zł |