XXXII Aukcja Dzieł Sztuki

25 października (środa) 2023 - godz. 18.30

16-25 października 2023 r., godz. 10.00-18.00

ANTO Maria

ANTO Maria
LOT 66
ID: 032066

ANTO Maria BIOGRAFIA

Tytuł:Kalwa (1996)
Technika:olej, płótno
Wymiary:69 x 90 cm
Sygnowany p.d.: "Maria Anto"
Opisany na odwrocie: "Maria Anto 96 | 1038"
Opisany na blejtramie: "MARIA ANTO KALWA 1996 69 x 90 DZIENNIK B"

Maria Anto była malarką i poetką, w swojej twórczości czerpała inspiracje z naiwnego realizmu i surrealizmu, tworząc niepowtarzalne, oniryczne kompozycje.
Na twórczość Marii Anto oddziaływały traumatyczne doświadczenia drugiej wojny światowej, które wpłynęły zarówno na tematykę, jak i formę jej prac. W związku z tym artystka wielokrotnie wykorzystywała w swoich pracach poetykę marzeń sennych.

W prezentowanym obrazie Maria Anto ukazała charakterystyczny dla siebie, złożony jakby z wycinków rzeczywistości, wieczorny krajobraz przesycony aurą tajemniczości. Malarka w centrum kompozycji ujęła krucyfiks na tle skały. Krzyż otaczają fragmenty zabudowań kościelnych, cmentarza i pejzażu z drzewem na wzgórzu. W malarstwie tej artystki główną rolę odgrywały emocje i przeżycia, które przekładała na fantastyczny świat niejednoznacznych, otwierających szerokie drogi interpretacyjne symboli.