Krakowski Dom Aukcyjny®XXXVI Aukcja Dzieł Sztuki
RYCHTER-JANOWSKA Bronisława
LOT 1 | ID: 036001 |
RYCHTER-JANOWSKA Bronisława BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Wnętrze dworku z widokiem na ogród |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 16 x 23,5 cm (w świetle passe-partout) 29,5 x 35,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "B. RYCHTER-JANOWSKA." OPIS PRACY: Kompozycja prezentowanej pracy jest złożona i łączy w sobie zamiłowanie Bronisławy Rychter-Janowskiej do przedstawiania wnętrz polskich dworków i ich mieszkanek, a także przepełnionych zielenią ogrodów. Obraz zawiera w sobie szereg charakterystycznych dla malarstwa artystki rozwiązań. Ukazane na pierwszym planie wnętrze otwiera się dwudrzwiowym przejściem na usytuowany w tle krajobraz z ożywionym czerwonym kwieciem klombem. Malarka dzięki temu osiągnęła głębię i interesujący układ, który umożliwił jej zbudowanie kontrastowych partii światłocieniowych wpływających na nastrojowość i walory dekoracyjne całości. Przedstawiony salon jest wypełniony różnorodnymi meblami oraz przedmiotami, w tym widniejącym na ścianie portretem, które oddają w przekonujący sposób aurę ziemiańskiego domu. W prezentowanej pracy Bronisława Rychter-Janowska uwieczniła również dwie powracające ze spaceru kobiece postacie, z których jedna – młodsza dama – trzyma naręcze prawdopodobnie dopiero co zerwanych z ogrodu kwiatów. Za nią podąża ubrana w ciemną suknię, elegancka starsza kobieta z czepcem na głowie. Obraz Bronisławy Rychter-Janowskiej wyróżnia wspomniana wyżej złożoność rozwiązań kompozycyjnych i wyśmienita warstwa formalna, którą cechuje precyzja (m.in. w oddaniu parkietu podłogi) i wrażliwość na światło i barwę, dzięki którym widz niemalże czuje na skórze ciepło letniego słońca w ogrodzie i kojący chłód wnętrza salonu. |
Cena wywoławcza: | 12000 zł |
Cena uzyskana: | 13000 zł |