EJSMOND Franciszek

EJSMOND Franciszek
LOT 15
ID: 038015

EJSMOND Franciszek BIOGRAFIA

Tytuł:Nieznajoma z kwiatem we włosach (1882)
Technika:olej, deska
Wymiary:13,5 x 10,5 cm
26 x 23,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.g.: "F. Ejsmond | 1882"
Opisany l.g.: "Monachium"

Franciszek Ejsmond to jeden z polskich "monachijczyków", przyjaciel Józefa Brandta i Juliana Fałata. Choć w dojrzałej twórczości artysta ten skupił się raczej na malarstwie rodzajowym i ukazywaniu codziennego życia polskiej wsi i wydarzeń rozgrywających się w chłopskich chatach, jego wczesne prace poruszają też inne tematy - motywy orientalne czy właśnie portrety i akty.
Oferowany w katalogu XXXVIII Aukcji obraz "Nieznajoma z kwiatem we włosach" wyszedł spod pędzla artysty w 1882 roku. Jest to niewielkich rozmiarów portrecik powstały jeszcze w tradycji akademickiej, z widocznym charakterystycznym dla uczniów Akademii w Monachium uwielbieniem do ciemnych, ciepłych brązów.
Namalowana kobieta uchwycona została od tyłu, w lekkim skręcie ciała, jej twarz widziana jest z profilu. Światło w obrazie pada na prawe ramię modelki, rozświetlając delikatnym błyskiem jej nagie ciało. Postać ma w sobie dużo zmysłowej tajemniczości, nie nawiązuje kontaktu wzrokowego z widzem, a wąski kadr kompozycji pozostawia dużo intrygujących niedopowiedzeń. Akcentem ożywiającym całość jest kwiat wpięty w ciemne włosy modelki.