XXXVIII Aukcja Dzieł Sztuki

 18 czerwca (wtorek) 2024 - godz. 18.30

godz. 10.00-18.00

TRYBALSKI Paweł

TRYBALSKI Paweł
LOT 87
ID: 038087

TRYBALSKI Paweł BIOGRAFIA

Tytuł:Motyle (2001)
Technika:akryl, płyta
Wymiary:46,5 x 45 cm
57 x 55,7 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.g.: "PAWEŁ TRYBALSKI | 2001 - PINXIT"
Na odwrocie pieczątka autorska Pawła Trybalskiego.

Malarstwo Pawła Trybalskiego zachwyca precyzją szczegółu oraz charakterystyczną dla artysty, wysmakowaną i nieprzeładowaną dekoracyjnością nawiązującą często estetyką do sztuki secesji. Poza niemalże abstrakcyjnymi pejzażami, jak prezentowana poniżej praca z cyklu "Fałdyliery" (lot 88), Paweł Trybalski malował głównie martwe natury i przedstawienia wycinków dzikiej flory i fauny, które to w istocie stanowiły jedną z głównych inspiracji malarza.
Obraz "Motyle" z 2001 roku ukazuje właśnie naturę. Na pierwszym planie ujęty został porośnięty mchem pień drzewa, w tle widnieją inne zielone rośliny. Głównymi bohaterami są tytułowe wielokolorowe motyle, wśród których rozpoznać można np. rusałkę pawika czy bielinka kapustnika. W lewym dolnym rogu kompozycji znajduje się piękny, trójbarwny gorzyk, przyglądający się widzowi obrazu.
Kolorystyka i sposób przedstawienia elementów sprawia, że odbiorca niemal czuje na skórze wilgotne powietrze dżungli. Praca nasuwa przy tym skojarzenia z XVIII- i XIX-wiecznymi atlasami historii naturalnej.
Cena wywoławcza:13000 zł
Cena uzyskana:13000 zł