Krakowski Dom Aukcyjny®

XXXVIII Aukcja Dzieł Sztuki

 18 czerwca (wtorek) 2024 - godz. 18.30

Krakowski Dom Aukcyjny - Kraków ul. Starowiślna 14

Licytacja live na bid.kda.pl


Wystawa przedaukcyjna:

Kraków - Starowiślna 14
godz. 10.00-18.00
Regulamin Arkusz zlecenia aukcyjnegoArkusz zlecenia Arkusz zlecenia aukcyjnego

Zaloguj się i złóż zlecenie aukcyjne

ZOBACZ OPIS AUKCJI

 

HOFMAN Wlastimil

HOFMAN Wlastimil
LOT 11
ID: 038011

HOFMAN Wlastimil BIOGRAFIA

Tytuł:Pisklę
Technika:olej, tektura
Wymiary:33,5 x 48,2 cm
44 x 59 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Wlastimil Hofmann"


OPIS PRACY:
Prezentowany obraz wpisuje się w swoisty cykl dzieł Wlastimila Hofmana ukazujących dzieci wpatrzone w ciało martwego ptaka, scenę stanowiącą motyw nazywany niekiedy w kontekście twórczości tego artysty "ptasim pogrzebem". Te symboliczne przedstawienia przewijały się w różnych okresach aktywności malarskiej Wlastimila Hofmana, najczęściej jednak występowały w okresie międzywojennym.
Oferowana praca ukazuje dwie sylwetki w popiersiu. Umiejscowiona po prawej stronie dziewczyna o kasztanowych, spiętych w warkocz włosach trzyma w dłoniach żółte pisklę, któremu przyglądają się obie postacie – ta ukazana po lewej została sportretowana w konwencji aktu, z półdługimi, rudo-blond włosami i sznurem czerwonych korali zawieszonym na szyi. W tle rozciąga się pejzaż z wiejską zabudową. W oddali, po prawej stronie kompozycji, Wlastimil Hofman umieścił kolejną grupę postaci o, zdaje się, niemożliwym do jednoznacznego odszyfrowania znaczeniu symbolicznym – stojący akt młodzieńca i siedzącą przy nim dziewczynę w ciemnej spódnicy – wygląd tych szkicowo zarysowanych sylwetek, zwłaszcza w kontekście fryzur i kolorów włosów, zdaje się powtarzać fizjonomie modeli ukazanych na pierwszym planie.
Symbolika ptaka w sztukach plastycznych i literackich jest dosyć szeroka, ale opiera się głównie na elementach takich jak dusza ludzka, życie oraz kojarzona z możliwością latania wolność. Martwe pisklę trzymane przez młodych ludzi może więc oznaczać koniec pewnego, najpiękniejszego etapu w życiu, lat radości i niewinności. Można go też interpretować szerzej – jako znak przemijania i nieuchronnie zbliżającego się końca.
Warto nadmienić, że obraz sygnowany jest nazwiskiem artysty zapisanym przez dwa "n", co sugeruje powstanie w XX-leciu międzywojennym – okresie najbardziej cenionym w kontekście twórczości tego malarza pod względem artystycznym i kolekcjonerskim.
Cena wywoławcza:25000 zł
Cena uzyskana:39000 zł
x
«
»