Krakowski Dom Aukcyjny®40. Aukcja Dzieł Sztuki
RYCHTER-JANOWSKA Bronisława
LOT 9 | ID: 040009 |
RYCHTER-JANOWSKA Bronisława BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Capri |
Technika: | olej, karton |
Wymiary: | 14,2 x 19,2 cm 24,5 x 29,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "B. RYCHTER-JANOWSKA" W lewym dolnym narożniku widoczny zarys wcześniejszego opisu (autorsko zamalowanego). Na odwrocie metka krakowskiego Salonu Dzieł Sztuki Kazimierza Wojciechowskiego. OPIS PRACY: Ze swoich licznych podróży na południe Europy Bronisława Rychter-Janowska przywoziła swobodnie malowane pejzaże. We włoskich krajobrazach upodobała sobie nadzwyczaj połączenie lokalnej architektury i natury, najczęściej więc w pracach z podróży przedstawiała antyczne ruiny i budowle, ale także sylwety klasztorów oraz willi. Zafascynowana zagadnieniem światła artystka ujmowała widoki zwykle w pełnym, ostrym słońcu lub w bardziej nastrojowej porze wieczornej – jak w przypadku prezentowanego pejzażu wyspy Capri. Oferowana kompozycja przedstawia plażę, nad którą góruje skalisty brzeg z oświetloną ciepłym blaskiem zachodzącego słońca budowlą i charakterystycznymi dla klimatu śródziemnomorskiego cyprysami. Ukazane morze jest spokojne, jedynie lekkie fale delikatnie podmywają brzeg. Morska linia horyzontu zlewa się subtelnie z fioletem nieba. Praca Bronisławy Rychter-Janowskiej malowana jest szerokimi i długimi pociągnięciami pędzla, cechuje się przy tym znakomitym wyczuciem barwy i kształtu. Trafnie uchwycona kolorystyka skutkuje zamknięciem w obrazie ciepła włoskiego wieczoru i uspokajającego szumu spokojnych morskich fal. |
Cena wywoławcza: | 8500 zł |
Cena uzyskana: | 8500 zł |