45. Aukcja Dzieł Sztuki

15 kwietnia (wtorek) 2025 - godz. 18.00

godz. 9.00-17.00

[więcej informacji]

Autor nieznany

Autor nieznany
LOT 53
ID: 045053

Autor nieznany BIOGRAFIA

Tytuł:Pan Twardowski na kogucie (1885)
Technika:olej, płótno
Wymiary:42 x 38,5 cm
50 x 47 cm (z oprawą)
Sygnowany monogramem l.d.; datowany l.d.: "1885"

Przedstawiona scena została najpewniej zaczerpnięta z ryciny Jana Styfiego powstałej według kompozycji Juliusza Kossaka i reprodukowanej w "Tygodniku Ilustrowanym" (1862, nr 168, s. 236), w artykule "Podanie o czarnoksiężniku Twardowskim. Z rysunkami J. Kossaka (ibidem, s. 235-237).
Obraz przedstawia scenę tuż po przejażdżce Pana Twardowskiego na kogucie, kiedy to: "Twardowski kiwnął głową, na znak zadowolenia, a diabeł się nizko ukłonił. [...]"
Cena wywoławcza:2000 zł
Cena uzyskana:4600 zł