47. Aukcja Dzieł Sztuki: Polska w twórczości Wiktora Zina (29 VII 2025)
Data aukcji: 2025-07-29
47. Aukcja Dzieł Sztuki:
[więcej informacji]
LOT 1 | ID: 047001 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Zima w wiosce (1977) |
| Technika: | akwarela, papier |
| Wymiary: | 29,5 x 43 cm 25 x 31 cm (w świetle passe-partout) 51 x 59 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Wiktor Zin | 1977" Na odwrocie oprawy dedykacja autorska z 1977 roku. | |
| Cena wywoławcza: | 4600 zł |
| Cena uzyskana: | 7000 zł |
LOT 2 | ID: 047002 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Stogi w zimie (1976) |
| Technika: | pastel, papier |
| Wymiary: | 24,7 x 34,6 cm (w świetle passe-partout) 35 x 49,2 cm (wym. arkusza) 48,5 x 56 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "76 | Wiktor Zin"
OPIS PRACY: Wiktor Zin jako artysta-malarz, poza przedstawieniami architektury tworzył nastrojowe, ekspresyjne pejzaże, w których starał się oddać piękno polskiej wsi. Artysta był przede wszystkim rysownikiem, dlatego właśnie to linia w pracach jego autorstwa jest głównym środkiem wyrazu. Oferowany obraz ukazuje zaśnieżony nizinny krajobraz, pośród którego znajdują się trzy tytułowe stogi siana, nad całością góruje spokojne ciemne niebo. Artysta wybrał ciemny kolor podłoża i zastosował biel, szarość i błękit pastelu dla oddania wyglądu mroźnej nocy. Pokrywa śnieżna miejscami przyjmuje abstrakcyjny charakter i jest swoistym popisem umiejętności kolorystycznych i kompozycyjnych, ukazuje finezję kreski artysty. Wiktor Zin za pomocą oszczędnych, charakterystycznych środków formalnych ukazał w przekonujący i wiarygodny sposób wiejski krajobraz. Praca dzięki wykorzystaniu kolorowego papieru, swojej wrażeniowej formie, przemyślanej budowie i harmonii kolorystycznej w trafny i nietuzinkowy sposób oddaje aurę zimowego nokturnu. | |
| Cena wywoławcza: | 3800 zł |
| Cena uzyskana: | 4200 zł |
LOT 3 | ID: 047003 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Młyn o zmierzchu |
| Wymiary: | 50 x 68 cm (w świetle passe-partout) 75 x 91,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d. "Wiktor Zin" [sygnatura słabo widoczna] P.d. dedykacja autorska [słabo widoczna] | |
| Cena wywoławcza: | 10000 zł |
| Cena uzyskana: | 10000 zł |
LOT 4 | ID: 047004 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | W klasztorze (1983) |
| Technika: | akwarela, papier naklejony na tekturę |
| Wymiary: | 28,5 x 40,5 cm (w świetle passe-partout) 55 x 64,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Wiktor Zin 83" | |
| Cena uzyskana: | 5000 zł |
LOT 5 | ID: 047005 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Ojców - Brama Krakowska (1982) |
| Technika: | akwarela, gwasz, karton |
| Wymiary: | 30 x 42 cm 49 x 59 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "82 WIKTOR ZIN" Na odwrocie oprawy metka autorska z odręcznym opisem obrazu. OPIS PRACY: Wiktor Zin znany przede wszystkim jako architekt i konserwator zabytków, którego twórczość malarska skupiała się na dokumentowaniu dziedzictwa polskiego budownictwa, był zarazem artystą wyjątkowo wrażliwym na urodę polskiej przyrody. Z dużym wyczuciem utrwalał krajobraz w różnych porach roku, ukazując jego zmienność, nastrój i naturalną harmonię. Prezentowany pejzaż przedstawia jeden z najbardziej malowniczych zakątków Ojcowskiego Parku Narodowego – Bramę Krakowską. Formacja skalna, zbudowana z bloków wapieni jurajskich, niegdyś stanowiła fragment szlaku handlowego prowadzącego z Krakowa na Śląsk. Od momentu, w którym Ojców zaczął rozwijać się jako uzdrowisko i miejsce wypoczynkowe, teren ten przyciąga coraz liczniejsze rzesze turystów, zwłaszcza mieszkańców Krakowa. Wiktor Zin, zafascynowany pięknem Polski, sięgnął po malarską technikę akwareli, która pozwoliła mu niezwykle nastrojowo uwiecznić bogactwo jesiennego pejzażu. Tworząc omawianą kompozycję artysta skupił się wyróżnieniu monumentalnych, jasnych skał, które wyłaniają się zza bujnej, przekwitającej roślinności. Artysta umiejętnie zróżnicował światła i cienie, dodając całej scenie głębi, a zastosowana przez niego rozbudowana paleta barw - od chłodnych zieleni po złociste żółcie, ciepłe pomarańcze i głębokie czerwienie – pozwoliła na oddanie piękna jesiennego popołudnia. | |
LOT 6 | ID: 047006 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Las pod Zwierzyńcem (1968) |
| Technika: | flamaster, papier naklejony na tekturę |
| Wymiary: | 32 x 25 cm 49,5 x 40,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Wiktor Zin" Opisany l.d.: "Las pod Zwierzyńcem | 7. VII.68" | |
| Cena wywoławcza: | 2000 zł |
| Cena uzyskana: | 2000 zł |
LOT 7 | ID: 047007 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kraków - widok na kościół Bożego Ciała (1977) |
| Technika: | tusz, akwarela, papier naklejony na tekturę |
| Wymiary: | 43 x 40,5 cm 46,5 x 44,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "WiktorZin 77" Śr.d. dedykacja autorska. | |
| Cena wywoławcza: | 2600 zł |
| Cena uzyskana: | 3200 zł |
LOT 8 | ID: 047008 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kościół w Raciechowicach (1983) |
| Wymiary: | 30,5 x 48,5 cm 38 x 55 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.:"Wiktor Zin 84" P.g. dedykacja autorska z 1984 roku. OPIS PRACY: Artyzm Wiktora Zina to nie tylko niezwykle sprawna ręka i zmysł obserwacji, ale także siła wyobraźni. Malarskie i rysunkowe kompozycje artysty wielokrotnie stanowią wariacje na temat istniejących w rzeczywistości budowli i krajobrazów, czego doskonały przykład stanowi m.in. ta prezentowana na aukcji Krakowskiego Domu Aukcyjnego akwarela. Obraz przedstawia w rozpoznawalny sposób drewniany kościół św. Jakuba Apostoła i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Raciechowicach, który został wzniesiony w XVIII wieku i był w późniejszym czasie przebudowywany. Porównując bryłę i szczegół architektoniczny świątyni w Raciechowicach z obrazem Wiktora Zina można szybko odnaleźć kilka różnic, takich jak wygląd zewnętrznej kaplicy przy prezbiterium kościoła, wygląd drzwi (u Wiktora Zina portalu) prowadzącego do zakrystii czy formy podcieni przy nawie budynku. Artysta umieścił świątynię też nie w centrum zabudowanej wsi, a w wyimaginowanym pejzażu - na pustym wniesieniu, z majestatycznym widokiem ukazanych w perspektywie powietrznej gór. W efekcie powstał interesujący obraz oparty na autentycznej zabytkowej budowli, ale noszący wyraźny rys autorski, gdyż został on uzupełniony wyobraźnią i wiedzą malarza-architekta. | |
| Cena wywoławcza: | 4000 zł |
| Cena uzyskana: | 4800 zł |
LOT 9 | ID: 047009 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kościół Św. Trójcy w Iwanowicach (1982) |
| Wymiary: | 53,5 x 36 cm (w świetle passe-partout) 80 x 61cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "WiktorZin | 82"
OPIS PRACY: Wiktor Zin, znany architekt i konserwator zabytków, w swojej twórczości malarskiej szczególnie chętnie podejmował tematykę związaną z własną profesją. Ukazywał dzieła polskiego budownictwa balansując często pomiędzy rzeczywistością a wyobraźnią, snując rozmaite domysły na temat pierwotnych form poszczególnych budowli, ich późniejszych przekształceń oraz zamierzeń architektonicznych ich twórców. Prezentowana akwarela ukazuje wizję architektoniczną Wiktora Zina dotyczącą drewnianej budowli sakralnej z terenów Małopolski - wzniesionego w XVIII wieku kościoła Św. Trójcy w Iwanowicach, którego historia sięga późnego średniowiecza. Świątynia, pierwotnie katolicka, w XVI wieku została przejęta przez braci polskich, a w XVII wieku ponownie konsekrowana jako kościół katolicki. W XIX i XX wieku podlegała kolejnym przekształceniom, zarówno w bryle, jak i wystroju wnętrza. Obecna forma budowli wyróżnia się masywną fasadą z dwiema wieżami zwieńczonymi kopulastymi hełmami, wysuniętą nieco kruchtą ze spadzistym dachem oraz charakterystycznym szczytem ozdobionym drewnianym krucyfiksem. Wszystkie te elementy zostały ujęte w dziele Wiktora Zina, choć artysta zdecydował się na wprowadzenie kilku znaczących zmian. Dotyczyły one między innymi kompozycji wież, które Wiktor Zin podzielił na cztery kondygnacje. Zwieńczenia ukazane zostały w formie zbliżonej do barokowych, baniastych hełmów, krytych zwykle gontem zamiast blachy. Profesor wzbogacił także strukturę wież o dodatkowe otwory okienne umieszczone w ich środkowej partii. Otwór wejściowy, zakończony łukiem odcinkowym, został wyposażony w dekoracyjne drzwi z przeszklonym wypełnieniem w górnej części. Dach kruchty artysta przedstawił w uproszczonej formie - bez dekoracyjnej rozety, która zdobi ówczesną iwanowicką świątynię. Widok na fasadę kościoła został dopełniony fantazyjnym, swobodnie malowanym pejzażem, który daje wrażenie harmonii między architekturą, a otaczającym ją naturalnym otoczeniem. | |
| Cena wywoławcza: | 2800 zł |
| Cena uzyskana: | 2800 zł |
LOT 10 | ID: 047010 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Motyw architektoniczny (1982) |
| Wymiary: | 46,7 x 30 cm (w świetle passe-partout) 72,5 x 55 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "WiktorZin 82"
PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 11 | ID: 047011 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Tatarak przy brzegu (1965) |
| Wymiary: | 46 x 37 cm (w świetle passe-partout) 76,5 x 66,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d. "65 Wiktor Zin" | |
LOT 12 | ID: 047012 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Krajobraz z mostem |
| Technika: | akwarela, pastel, papier naklejony na tekturę |
| Wymiary: | 29,5 x 28 cm (w świetle passe-partout) 49 x 47 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "WZin" | |
| Cena wywoławcza: | 3400 zł |
| Cena uzyskana: | 4800 zł |
LOT 13 | ID: 047013 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Pejzaż z aleją (1985) |
| Wymiary: | 32,5 x 50 cm 51 x 64 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "WiktorZin 85" | |
LOT 14 | ID: 047014 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Lapidarium |
| Technika: | tusz, papier naklejony na tekturę |
| Wymiary: | 30,5 x 48 cm 33 x 50,2 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Wiktor Zin" Przy krawędziach miejscami widoczne ślady zmarszczenia papieru. W prawym górnym narożniku widoczny ślad po zagięciu, w prawym dolnym narożniku widoczny ślad po naderwaniu papierowego podłoża. | |
| Cena wywoławcza: | 2200 zł |
| Cena uzyskana: | 3000 zł |
LOT 15 | ID: 047015 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Krajobraz z ruinami zamku w Ossolinie (1979) |
| Technika: | tusz, papier |
| Wymiary: | 20,2 x 31,5 cm 29 x 38,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "WiktorZin 1979" Opisany na odwrocie. | |
| Cena uzyskana: | 2800 zł |
LOT 16 | ID: 047016 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Bronowice (1961) |
| Wymiary: | 18,3 x 31 cm 29 x 38,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "WZin" Opisany p.d.: "Bronowice 1961" Opisany na odwrocie: "Wieś podkrakowska | Bronowice" | |
| Cena uzyskana: | 2800 zł |
LOT 17 | ID: 047017 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Chata zrębowa |
| Technika: | tusz, gwasz, papier |
| Wymiary: | 32 x 42,5 cm (w świetle passe-partout) 53,5 x 73,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Wiktor Zin" Widoczne pofalowanie podłoża. | |
| Cena wywoławcza: | 2400 zł |
| Cena uzyskana: | 2600 zł |
LOT 18 | ID: 047018 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Przeprawa przez rzekę (1944) |
| Technika: | tusz, papier |
| Wymiary: | 26,5 x 31,5 cm 40,5 x 44,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d. monogramem "ZW" oraz datowany "1944" Opisany l.g.: "Szkic do oleju przeprawa przez rzekę" oraz l.d.: "WRZESIEŃ SZKIC 116" Na papierze widoczny foxing. OPIS PRACY: Wiktor Zin jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej kultury. Znany szerokiej publiczności, m.in. z telewizyjnych programów edukacyjnych takich jak "Piórkiem i węglem", przez dekady zachwycał widzów wrażliwością na dziedzictwo kulturowe. Uwagę miłośników malarstwa Wiktora Zina powinna zwrócić prezentowana praca, wykonana czarnym tuszem na papierze. Ukazuje ona niezwykle dynamiczną scenę przeprawy przez rzekę. Namalowana została w roku 1944, a więc we wczesnym okresie twórczości artysty, kiedy był on jeszcze studentem Wydziałów Politechnicznych w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Kompozycje z tego czasu należą do rzadkości na rynku sztuki, co czyni prezentowaną pracę wyjątkowo interesującą zarówno z perspektywy historycznej, jak i kolekcjonerskiej. | |
LOT 19 | ID: 047020 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Portret St. Czekanowskiego (1946) |
| Technika: | tusz, papier |
| Wymiary: | 17,5 x 32,5 cm 33,5 x 47,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany śr.d. monogramem "ZW" oraz datowany "1946" Opisany po prawej stronie kompozycji: "Wielmożny Pan Prezes | St. Czekanowski | w oparciu o fotografię | z zakładu Lebensteina z roku 1937"; "Czy jeszcze żyje?" PRACA NIEDOSTĘPNA | |
O aukcji
47. Aukcja Dzieł Sztuki: Polska w twórczości Wiktora Zina
Do zapoznania się z katalogiem monograficznej, poświęconej twórczości Wiktora Zina 47. Aukcji Dzieł Sztuki Krakowski Dom Aukcyjny® zaprasza kolekcjonerów malarstwa i rysunku tego artysty, a także wszystkich zafascynowanych osobą Wiktora Zina i jego działalnością medialną oraz popularyzatorską. Lista obiektów obejmuje blisko 20 starannie wyselekcjonowanych, zróżnicowanych tematycznie oraz w zakresie techniki prac. Krakowski Dom Aukcyjny® na lipcowej aukcji prezentuje obiekty w szerokich przedziałach cenowych, począwszy już od 1600 zł, co pozwala każdemu na wzięcie udziału w licytacji i zakupienie jednego z dzieł Wiktora Zina do swojej kolekcji. Co również istotne, prezentowane w katalogu obiekty nie posiadają ukrytych cen rezerwowych.
Wiktor Zin - sylwetka artysty
Wiktor Zin to figura znana i rozpoznawalna w szeroko pojętej polskiej kulturze. Ta zasłużona postać, profesor Politechniki Krakowskiej, mentor wielu przyszłych architektów, Główny Architekt Miasta Krakowa i Generalny Konserwator Zabytków dał się poznać publiczności również jako popularyzator wiedzy o sztuce, dzięki słynnemu programowi Telewizji Polskiej "Piórkiem i węglem". W ramach seansów Wiktor Zin opowiadał ze znamiennym, kresowym akcentem o historii, ale także o osiągnięciach krajowej i światowej architektury, własnoręcznie ilustrując swoje wykłady przed kamerą. Ciepły głos artysty i pasja, z jaką przekazywał wiedzę, do dzisiaj budzi nostalgię i miłe wspomnienia wśród ówczesnych widzów tego programu.
Biografia Wiktora Zina (1925-2007) dostępna jest na podstronie artysty [ZOBACZ]
Wiktor Zin - malarz polskiego pejzażu
Wiktor Zin był przy tym wszystkim niezwykle zdolnym artystą, jako malarz wypracował charakterystyczny, indywidualny styl, tworzył swoje prace szybkimi pociągnięciami pewnej ręki. W jego dorobku artystycznym można odnaleźć zarówno obrazy, jak i rysunki. Do jego ulubionych technik należały te dające pełną kontrolę nad prowadzoną energiczną linią - pastel, węgiel oraz tusz, nierzadko wykorzystywał również akwarelę z akcentami gwaszu, zdarzały się także obrazy olejne i rysunki flamastrem.
Tematyczną dominantę w twórczości Wiktora Zina bezsprzecznie stanowi pejzaż – polski krajobraz wsi i piękna natury uchwyconej w różnych porach dnia i roku. Malowane przez artystę widoki są zwykle impresyjne i nastrojowe, oddają charakter miejsca i chwili, są niezwykle trafnie modelowane światłocieniem. Niekiedy dla jeszcze lepszego efektu wizualnego, a przy tym zachowania swoistej oszczędności kompozycyjnej, Wiktor Zin wykorzystywał różnobarwne kolory papieru (zwykle odcienie błękitu, szarości i zieleni) jako podłoża do swoich działań malarskich.
Oferta monograficznej 47. Aukcji Dzieł Sztuki to właśnie polskie pejzaże i rodzime motywy. Wśród prezentowanych dzieł znajduje się kilka miejsc konkretnych, rozpoznawalnych, jak Brama Krakowska w Ojcowie (lot 5), las pod Zwierzyńcem (lot 6) i Bronowice (lot 16), inne natomiast stanowią niesprecyzowane widoki pięknej polskiej natury, by wymienić tu tylko otwierające katalog zimowe krajobrazy wsi (lot 1-2) czy nastrojowy, wieczorny widok młyna wodnego (lot 3).
Obok omówionych pejzaży funkcjonują weduty miejskie z charakterystycznymi budynkami (jak np. prezentowany na aukcji widok Krakowa z kościołem Bożego Ciała - lot 7) oraz przedstawienia zabytków architektury, nierzadko częściowo przekształcone w szczegółach przez umysł i wyobraźnię artysty (jak np. oferowane studia kościołów w Raciechowicach - lot 8 oraz Iwanowicach - lot 9).
Katalog 47. Aukcji Dzieł Sztuki zamykają dwa wczesne rysunki Wiktora Zina wykonane tuszem – są to prace z 1944 i 1946 roku, sygnowane w ten sam, interesujący sposób – monogramem "ZW" oraz wpisaną weń datą. Tego typu obiekty to ewenement na rynku sztuki – mogą stanowić bardzo ciekawe uzupełnienie m.in. dla szerszej kolekcji prac Wiktora Zina.
Na pozycji nr 18 w katalogu znalazła się wielopostaciowa, rodzajowa scena figuralna ukazująca przejście przez rzekę. Jak opisał pracę sam autor – rysunek ten stanowił szkic do obrazu olejnego. Ostatni obiekt na aukcji to natomiast portret mężczyzny w ubiorze nawiązującym do tradycyjnego stroju polskiego, z futrzanym kołpakiem na głowie. Przedstawienie to może stanowić wizerunek Stanisława Adolfa Czekanowskiego, pełniącego w latach 1933-1944 funkcję prezesa Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego.
Wystawa prac Wiktora Zina
Wszystkie obiekty z katalogu można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej prezentowanej w dniach od 17 do 29 lipca 2025 roku w Krakowskim Domu Aukcyjnym [ul. Starowiślna 14 - Kraków] od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00.
Jeśli życzą sobie Państwo więcej zdjęć obiektów, zapraszamy do kontaktu.
Przebieg aukcji
47. Aukcja Dzieł Sztuki odbędzie się z udziałem publiczności, 29 lipca 2025 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Krakowskiego Domu Aukcyjnego - ul. Starowiślna 14, Kraków. Rejestracja uczestników rozpocznie się o godzinie 17.30.
W licytacji można również wziąć udział składając zlecenie z limitem, zlecenie telefoniczne oraz licytować internetowo live na bid.kda.pl
W razie pytań dotyczących udziału w aukcji zapraszamy do kontaktu.
licytacja live na onebid.pl

katalog i licytacja live na portalu