LOT 5 | ID: 047005 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Ojców - Brama Krakowska (1982) |
| Technika: | akwarela, gwasz, karton |
| Wymiary: | 30 x 42 cm 49 x 59 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "82 WIKTOR ZIN" Na odwrocie oprawy metka autorska z odręcznym opisem obrazu. OPIS PRACY: Wiktor Zin znany przede wszystkim jako architekt i konserwator zabytków, którego twórczość malarska skupiała się na dokumentowaniu dziedzictwa polskiego budownictwa, był zarazem artystą wyjątkowo wrażliwym na urodę polskiej przyrody. Z dużym wyczuciem utrwalał krajobraz w różnych porach roku, ukazując jego zmienność, nastrój i naturalną harmonię. Prezentowany pejzaż przedstawia jeden z najbardziej malowniczych zakątków Ojcowskiego Parku Narodowego – Bramę Krakowską. Formacja skalna, zbudowana z bloków wapieni jurajskich, niegdyś stanowiła fragment szlaku handlowego prowadzącego z Krakowa na Śląsk. Od momentu, w którym Ojców zaczął rozwijać się jako uzdrowisko i miejsce wypoczynkowe, teren ten przyciąga coraz liczniejsze rzesze turystów, zwłaszcza mieszkańców Krakowa. Wiktor Zin, zafascynowany pięknem Polski, sięgnął po malarską technikę akwareli, która pozwoliła mu niezwykle nastrojowo uwiecznić bogactwo jesiennego pejzażu. Tworząc omawianą kompozycję artysta skupił się wyróżnieniu monumentalnych, jasnych skał, które wyłaniają się zza bujnej, przekwitającej roślinności. Artysta umiejętnie zróżnicował światła i cienie, dodając całej scenie głębi, a zastosowana przez niego rozbudowana paleta barw - od chłodnych zieleni po złociste żółcie, ciepłe pomarańcze i głębokie czerwienie – pozwoliła na oddanie piękna jesiennego popołudnia. | |