47. Aukcja Dzieł Sztuki:
Polska w twórczości Wiktora Zina

29 lipca (wtorek) 2025 - godz. 18.00

pon.-pt.: godz. 9.00-17.00

[więcej informacji]

LOT 2
ID: 047002

ZIN Wiktor BIOGRAFIA

Tytuł:Stogi w zimie (1976)
Technika:pastel, papier
Wymiary:24,7 x 34,6 cm (w świetle passe-partout)
35 x 49,2 cm (wym. arkusza)
48,5 x 56 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany p.d.: "76 | Wiktor Zin"

Wiktor Zin jako artysta-malarz, poza przedstawieniami architektury tworzył nastrojowe, ekspresyjne pejzaże, w których starał się oddać piękno polskiej wsi.
Artysta był przede wszystkim rysownikiem, dlatego właśnie to linia w pracach jego autorstwa jest głównym środkiem wyrazu.
Oferowany obraz ukazuje zaśnieżony nizinny krajobraz, pośród którego znajdują się trzy tytułowe stogi siana, nad całością góruje spokojne ciemne niebo. Artysta wybrał ciemny kolor podłoża i zastosował biel, szarość i błękit pastelu dla oddania wyglądu mroźnej nocy. Pokrywa śnieżna miejscami przyjmuje abstrakcyjny charakter i jest swoistym popisem umiejętności kolorystycznych i kompozycyjnych, ukazuje finezję kreski artysty.

Wiktor Zin za pomocą oszczędnych, charakterystycznych środków formalnych ukazał w przekonujący i wiarygodny sposób wiejski krajobraz. Praca dzięki wykorzystaniu kolorowego papieru, swojej wrażeniowej formie, przemyślanej budowie i harmonii kolorystycznej w trafny i nietuzinkowy sposób oddaje aurę zimowego nokturnu.

Cena wywoławcza:3800 zł
Cena uzyskana:4200 zł