47. Aukcja Dzieł Sztuki:
[więcej informacji]
LOT 18 | ID: 047018 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Przeprawa przez rzekę (1944) |
| Technika: | tusz, papier |
| Wymiary: | 26,5 x 31,5 cm 40,5 x 44,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d. monogramem "ZW" oraz datowany "1944" Opisany l.g.: "Szkic do oleju przeprawa przez rzekę" oraz l.d.: "WRZESIEŃ SZKIC 116" Na papierze widoczny foxing. OPIS PRACY: Wiktor Zin jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej kultury. Znany szerokiej publiczności, m.in. z telewizyjnych programów edukacyjnych takich jak "Piórkiem i węglem", przez dekady zachwycał widzów wrażliwością na dziedzictwo kulturowe. Uwagę miłośników malarstwa Wiktora Zina powinna zwrócić prezentowana praca, wykonana czarnym tuszem na papierze. Ukazuje ona niezwykle dynamiczną scenę przeprawy przez rzekę. Namalowana została w roku 1944, a więc we wczesnym okresie twórczości artysty, kiedy był on jeszcze studentem Wydziałów Politechnicznych w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Kompozycje z tego czasu należą do rzadkości na rynku sztuki, co czyni prezentowaną pracę wyjątkowo interesującą zarówno z perspektywy historycznej, jak i kolekcjonerskiej. | |