47. Aukcja Dzieł Sztuki:
Polska w twórczości Wiktora Zina

29 lipca (wtorek) 2025 - godz. 18.00

pon.-pt.: godz. 9.00-17.00

[więcej informacji]

LOT 8
ID: 047008

ZIN Wiktor BIOGRAFIA

Tytuł:Kościół w Raciechowicach (1983)
Technika:akwarela, gwasz, karton
Wymiary:30,5 x 48,5 cm
38 x 55 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany p.d.:"Wiktor Zin 84"
P.g. dedykacja autorska z 1984 roku.

Artyzm Wiktora Zina to nie tylko niezwykle sprawna ręka i zmysł obserwacji, ale także siła wyobraźni.
Malarskie i rysunkowe kompozycje artysty wielokrotnie stanowią wariacje na temat istniejących w rzeczywistości budowli i krajobrazów, czego doskonały przykład stanowi m.in. ta prezentowana na aukcji Krakowskiego Domu Aukcyjnego akwarela.

Obraz przedstawia w rozpoznawalny sposób drewniany kościół św. Jakuba Apostoła i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Raciechowicach, który został wzniesiony w XVIII wieku i był w późniejszym czasie przebudowywany. Porównując bryłę i szczegół architektoniczny świątyni w Raciechowicach z obrazem Wiktora Zina można szybko odnaleźć kilka różnic, takich jak wygląd zewnętrznej kaplicy przy prezbiterium kościoła, wygląd drzwi (u Wiktora Zina portalu) prowadzącego do zakrystii czy formy podcieni przy nawie budynku. Artysta umieścił świątynię też nie w centrum zabudowanej wsi, a w wyimaginowanym pejzażu - na pustym wniesieniu, z majestatycznym widokiem ukazanych w perspektywie powietrznej gór. W efekcie powstał interesujący obraz oparty na autentycznej zabytkowej budowli, ale noszący wyraźny rys autorski, gdyż został on uzupełniony wyobraźnią i wiedzą malarza-architekta.

Cena wywoławcza:4000 zł
Cena uzyskana:4800 zł