48. Aukcja Dzieł Sztuki

19 sierpnia (wtorek) 2025 - godz. 18.00

pon.-pt.: godz. 9.00-17.00

KOŁPANOWICZ Marcin

KOŁPANOWICZ Marcin
LOT 113
ID: 048113

KOŁPANOWICZ Marcin BIOGRAFIA

Tytuł:Indian Summer (2013)
Technika:olej, płótno
Wymiary:100 x 100 cm
118 x 118 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany l.d.: "Marcin | Kołpanowicz | 2013"
Sygnowany na odwrocie: "Marcin | Kołpanowicz"
Opisany na odwrocie: "MARCIN KOŁPANOWICZ | INDIAN SUMMER"

Twórczość Marcina Kołpanowicza można przypisać do nurtu malarstwa surrealistycznego, w którym elementy zaczerpnięte z rzeczywistości przenikają się z wytworami wyobraźni artysty. Obrazy Kołpanowicza oddziałują na widza zarówno pod względem estetycznym, jak i intelektualnym, skłaniając do głębszych refleksji oraz otwierając pole dla wielu interpretacji.

Prezentowany obraz olejny ukazuje charakterystyczne dla tego artysty zestawienie pejzażu z motywem architektonicznym. Budowla, nawiązująca w swojej formie do słynnego indyjskiego mauzoleum Tadź Mahal, została w tym przypadku zestawiona z rozległym, płaskim krajobrazem. Wypalone letnim słońcem, złociste pola i łąki kontrastują z nasyconym kolorem nieba oraz unoszącą się w przestrzeni odrealnioną konstrukcją o zniekształconej formie i błękitnej kolorystyce. Ciepło bijące z dolnych partii obrazu przywołuje wrażenie gorącego letniego dnia, pozostając w kontraście do tajemniczej wizji lewitującego w przestrzeni budynku utrzymanego w chłodnych barwach.