48. Aukcja Dzieł Sztuki
KOSSAK Wojciech
LOT 2 | ID: 048002 |
KOSSAK Wojciech BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Żołnierz i zakonnica (1914) |
| Technika: | gwasz, akwarela, papier |
| Wymiary: | 26,4 x 20,2 cm 39,5 x 32,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "Wojciech Kossak | 1914" Opisany l.d.: "przed szpitalem | wojennym | Rozwadowice" Na odwrocie orzeczenie Leszka Ludwikowskiego z 1974 roku. OPIS PRACY: Wojciech Kossak to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów, znanych przede wszystkim z olejnych kompozycji o tematyce batalistycznej i rodzajowej. Należy jednak pamiętać, że malarz był również znakomitym akwarelistą. Chociaż posługiwał się tą techniką stosunkowo rzadko, to bardzo trafnie kładł plamy farby oddając charakter przedstawianej sceny w nieco lżejszy niż w dziełach olejnych sposób. Prezentowana praca "Żołnierz i zakonnica" z 1914 roku przedstawia tytułową parę postaci stojących w szkicowo zaznaczonym pejzażu. Siostra zakonna ujęta została w momencie opatrywania przedramienia rannego mężczyzny w mundurze. Habit i czepiec kobiety wskazuje na jej przynależność do zakonu szarytek, które to często opiekowały się chorymi i pełniły służbę medyczną jako siostry szpitalne. Autorski opis po lewej stronie wskazuje, że uwieczniona scena rozgrywa się przed szpitalem wojennym. Być może chodziło tu o Rozwadów, gdzie mieścił się w czasie I wojny światowej szpital polowy. Oferowany obraz Wojciecha Kossaka malowany jest plamą barwną, z podziwu godnym wyczuciem, widocznym zarówno w partiach twarzy postaci oraz ich strojach, warto jednak zwrócić tutaj uwagę również na dłonie zakonnicy i maestrię ruchu jej lewej ręki, niełatwym do uchwycenia techniką wodnej farby, na tak niewielkim przy tym formacie. | |
| Cena wywoławcza: | 14000 zł |
| Cena uzyskana: | 20000 zł |