KOSSAK Wojciech

Wojciech Kossak - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna prac Wojciecha Kossaka. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Wojciecha Kossaka na aukcję [kontakt]

KOSSAK Wojciech
KOSSAK WojciechKOSSAK WojciechKOSSAK Wojciech
Tytuł:Cegielnik (1936)
Technika:olej, tektura
Wymiary:24 x 40,5 cm
30,5 x 47 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Wojciech Kossak | 1936"
Na odwrocie pieczęć lakowa z herbem rodziny Kossaków.
Sprzedane:XIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2022)
Cena wywoławcza:18000 zł
Cena uzyskana:25000 zł
KOSSAK Wojciech
KOSSAK WojciechKOSSAK WojciechKOSSAK Wojciech
Tytuł:Głowa gniadego konia (1926)
Technika:olej, tektura
Wymiary:37,5 x 23,2 cm
48 x 33 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Wojciech Kossak | 1926"
Sprzedane:XIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2022)
Cena wywoławcza:25000 zł
Cena uzyskana:25000 zł
KOSSAK Wojciech
KOSSAK WojciechKOSSAK WojciechKOSSAK Wojciech
Tytuł:Olszynka Grochowska (1920)
Technika:olej, tektura
Wymiary:62,5 x 56,3 cm
78,5 x 72 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Wojciech Kossak | 1920"
Opisany na odwrocie: "Stwierdzam autentyczność tego obrazu | Wojciech Kossak"
Naturalne wygięcie tektury w górnej partii obrazu.

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
niedostepny
KOSSAK Wojciech
KOSSAK WojciechKOSSAK WojciechKOSSAK Wojciech
Tytuł:Patrol (1920)
Technika:olej, płótno naklejone na tekturę
Wymiary:48 x 41 cm (wymiary w świetle oprawy)
62,5 x 55,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany p.d.: "Wojciech Kossak | 1920"

OPIS PRACY:
Obraz "Patrol" jest znakomitym przykładem twórczości Wojciecha Kossaka, reprezentującym najważniejsze cechy jego sztuki. Punkt ciężkości dzieła znajduje się po lewej stronie, gdzie w bliskim kadrze artysta ukazał polną drogę na skraju lasu oraz pędzącą po niej na koniach, ujętą frontalnie trójkę ułanów. Kossak zrównoważył kompozycję sytuując po prawej stronie mocne, statyczne elementy wertykalne – pień drzewa oraz ubraną w chłopski strój kobietę nawiązującą kontakt wzrokowy z żołnierzami.
Obraz „Patrol” malowany jest w charakterystyczny dla Wojciecha Kossaka sposób, fakturowo, dynamicznymi pociągnięciami pędzla, z pominięciem szczegółów. Obraz skupia uwagę patrzącego na akcentach barwnych: żółcieniach w umundurowaniu jeźdźców i elementach pejzażowego tła oraz czerwieni chusty na głowie kobiety.

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
niedostepny

WOJCIECH KOSSAK

Wojciech Kossak, fot. Jules Mien, źródło: POLONA

Wojciech Kossak, fot. Jules Mien
[źródło: POLONA]

Wojciech Kossak urodził się w 1856 roku, zmarł w 1942 roku. Jego ojcem był Juliusz Kossak, który jednocześnie przekazał mu podstawy wiedzy malarskiej. W 1871 roku Wojciech Kossak rozpoczął naukę w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza. Następnie kontynuował edukację na Akademii Monachijskiej u Aleksandra Wagnera, Aleksandra Straehuberta oraz Wilhelma Lindenschmita. Jego rozwój artystyczny przerwała służba w krakowskim pułku ułanów. Po jej ukończeniu Wojciech Kossak wyjechał do Paryża, gdzie w latach 1887-1883 studiował w École de Beaux-Arts. W 1884 powrócił do Krakowa, ożenił się z Marią Kisielnicką i zamieszkał w rodzinnej Kossakówce.

Wojciech Kossak bardzo szybko zdobył popularność jako malarz, nie tylko w kraju, ale także za granicą. Od 1895 roku przebywał w Berlinie współpracując z Julianem Fałatem przy "Berezynie" oraz pełniąc zaszczytną funkcję nadwornego malarza Wilhelma II. Na cesarskie zamówienie malował portrety oraz sceny bitewne wojsk pruskich.
Na przełomie 1903 i 1904 roku Wojciech Kossak pracował w Wiedniu. Malował wtedy wiele na zamówienie polskich klientów. Tam powstał także największy jego obraz sztalugowy "Krwawa niedziela w Petersburgu" (385 x 800 cm). Praca ta została przyjęta wieloma pozytywnymi recenzjami. Była eksponowana w Wiedniu, Londynie, Amsterdamie, Krakowie, Lwowie i Warszawie. Sukces zachęcił Wojciecha Kossaka do przeprowadzki do Londynu. Artysta mieszkał tam w latach 1905-1907.

Wojciech Kossak, źródło: NAC

Wojciech Kossak w swojej pracowni
[źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

W 1907 roku Wojciech Kossak powrócił do Krakowa. Był współzałożycielem Grupy "Zero", która miała być przeciwwagą dla zajmującego uprzywilejowaną pozycję Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Od 1909 zasiadał w zarządzie krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, a w latach 1913-1916 Wojciech Kossak pełnił obowiązki prezesa tej instytucji. W 1915 został wykładowcą malarstwa batalistycznego w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Uczył tam do roku 1919.
Po wojnie Wojciech Kossak kilkakrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy przybył tam jako kurier dyplomatyczny z ramienia polskiego rządu. Przy tej okazji udało mu się nawiązać liczne kontakty i pozyskać zamówienia na obrazy. Były to głównie portrety znanych osobistości oraz gwiazd filmowych. W latach 20. wielokrotnie odwiedzał także Paryż i wystawiał swoje płótna na Salonach.

Szacuje się, że Wojciech Kossak pozostawił po sobie około dwa tysiące obrazów sztalugowych.

Wojciech Kossak, źródło: NAC

Wojciech Kossak
[źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Malarstwo Wojciecha Kossaka

Na twórczość Wojciecha Kossaka wpłynęło dwóch malarzy: jego ojciec, Juliusz Kossak oraz poznany w Monachium Józef Brandt. Od pierwszego przejął umiejętność malowania jeźdźców na koniach i detali ubioru (np. obraz "Trębacz na koniu"), od drugiego zaś zamiłowanie do ekspresyjnych i dramatycznych scen batalistycznych (jak "Walka o miasto i twierdzę Belgrad"). Jednocześnie od malarstwa Juliusza Kossaka odróżnia go tendencja do przedstawiania postaci z bardzo krótkiego dystansu lub sytuowania ich daleko od centrum obrazu, co otwiera i ożywia kompozycję.
Wojciech Kossak przywiązywał także większą wagę do barwy i malarskości przedstawienia kosztem rysunku. Nie wypełniał konturów postaci tak starannie jak ojciec, zamiast tego pozwalał sobie na dynamiczne, nieco impresjonistyczne pociągnięcia pędzla wzbogacające fakturę obrazu. Tworzył w technikach: akwarelowej, olejnej oraz gwaszu.

Wojciech Kossak - wystawy, nagrody i kolekcje

Wojciech Kossak dużo wystawiał, zarówno w kraju, jak i za granicą.

W 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Wojciech Kossak został pośmiertnie uhonorowany Orderem Orła Białego.

Wojciech Kossak, źródło: NAC

Wojciech Kossak na plenerze w Juracie
[źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Artykuły o twórczości Wojciecha Kossaka:

"Niezaprzeczalną wartością prac Juliusza Kossaka jest niezwykły sentyment do realiów epoki: detali, broni, mundurów, końskich rzędów. Z podobną dbałością o szczegóły maluje jego syn Wojciech, z tą jedynie różnicą, że o ile sceny batalistyczne Juliusza rażą niekiedy pewną statycznością i przesadnie ustawioną kompozycją, o tyle Wojciech atmosferę grozy bitwy wygrywa ruchem i gestem malowanej postaci. Forma malarska Wojciecha jest także znacznie swobodniejsza, poruszona, płaszczyzna często załamana. Zwraca uwagę mniejsza dbałość o perspektywę, a położenie głównego nacisku na dynamikę przedstawienia."

"Wojciech malował dużo, bo było to jedyne źródło utrzymania dla dużej, na wysokiej stopie żyjącej rodziny, a stały i niesłabnący popyt na jego obrazy nie skłaniał go do specjalnego wysiłku. Ze względów reklamowych malował afisze zapowiadające wystawienie jego własnych panoram: Racławic (1894), Berezyny (1896) i Piramid (1901), ale już ze względów czysto komercyjnych był autorem reklam narzędzi rolniczych, fabryki blach cynkowych, nawozów sztucznych, piwa okocimskiego i czekolady Piaseckiego. Coraz częściej pojawiają się w jego obrazach podobne motywy i ujęcia, coraz więcej jest wersji tego samego tematu, a z chwilą, gdy w pracowni zaczął mu pomagać jego syn Jerzy, można już mówić o manufakturalnej produkcji malarskiej."

~ Małgorzata Hendrykowska

[Cyt. za: Kossakowie: legenda wobec wartości, "Dwumiesięcznik Sztuka", 3/4/77, s. 29.]

"Był Wojciech Kossak nie tylko gorącym patriotą, lecz także malarzem nadwornym Franciszka Józefa i Wilhelma II. Na dworach w Berlinie i Wiedniu spędził swe najlepsze lata wykonując poważne zamówienia władców: panoramy, portrety reprezentacyjne i "apoteozy", które zdobiły pałac miłościwie panujących."

~ Antoni Adamski

[Cyt. za: Dworskie malarstwo Wojciecha Kossaka, "Dwumiesięcznik Sztuka", 3/4/77, s. 32.]

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Wojciecha Kossaka na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Wojciecha Kossaka.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Wojciecha Kossaka, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Wojciecha Kossaka w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY WOJCIECHA KOSSAKA

x
«
»