50. Aukcja Dzieł Sztuki

16 grudnia (wtorek) 2025 - godz. 18.00

pon.-pt.: godz. 9.00-17.00

Obiekty w katalogu 50. Aukcji Dzieł Sztuki nie posiadają cen rezerwowych.

MALCZEWSKI Jacek

MALCZEWSKI Jacek
LOT 11
ID: 050011

MALCZEWSKI Jacek BIOGRAFIA

Tytuł:Zamyślona - portret żony
Technika:olej, płótno naklejone na tekturę
Wymiary:42,5 x 43 cm
55,5 x 57,5 cm (z oprawą)
Sygnowany p.g.: "J Malczewski"

Kobiety dla Jacka Malczewskiego były muzami, inspiracją do tworzenia, kanwą, na której artysta mógł snuć symboliczne opowieści, przekształcając swoje modelki w postacie o znaczeniu alegorycznym.
Jednak poza rozbudowanymi dziełami o metaforycznym charakterze artysta malował również portrety oraz zatrzymane na płótnach wycinki codzienności.

Prezentowany obraz przedstawia wizerunek młodej kobiety o upiętych blond włosach, z grzywką, ubraną w błękitną bluzkę ze stójką i bufiastymi rękawami. Malarsko ujęta twarz jest oddana precyzyjnie, natomiast strój modelki oraz zielone, walorowane tło zaznaczone zostało szkicowo, szybkimi pociągnięciami pędzla.
Fizjonomia kobiety wskazuje, że dzieło stanowi portret żony artysty - Marii Malczewskiej de domo Gralewskiej, której wizerunki przewijały się w twórczości Jacka Malczewskiego. Maria ujęta została w pełnym poetyki zamyśleniu, ze wzrokiem wybiegającym poza ramy obrazu.