50. Aukcja Dzieł Sztuki (16 XII 2025)
Data aukcji: 2025-12-16
50. Aukcja Dzieł Sztuki
Obiekty w katalogu 50. Aukcji Dzieł Sztuki nie posiadają cen rezerwowych.
LOT 1 | ID: 050001 |
KOSSAK Wojciech BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Ułan z koniem (1925) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 60 x 50 cm 68,5 x 59 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "Wojciech Kossak | 1925" Na odwrocie pieczęć lakowa z herbem rodu Kossaków. Na odwrocie opinia dra Stanisława Dąbrowskiego z 1953 roku. | |
LOT 2 | ID: 050002 |
KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Pogoń ułanów za bolszewikami (1935) |
| Technika: | olej, sklejka |
| Wymiary: | 54,5 x 80 cm 76 x 101 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Jerzy Kossak | 1935" Obraz reprodukowany i wzmiankowany w publikacji Kazimierza Olszańskiego "Jerzy Kossak" (red. K. Szymurowa, H. Babral, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1992, s. 46, 54, 104 (il. 74)). OPIS PRACY: Epizody wojny polsko-bolszewickiej były tematem chętnie i wielokrotnie podejmowanym przez Jerzego Kossaka. Motyw pogoni polskich kawalerzystów za bolszewikami, niepowiązany z konkretnym wydarzeniem historycznym, rozbudzał w odbiorcach nie tylko poczucie narodowej wspólnoty, lecz także zachwycał pod względem animalistycznych zdolności malarza, które pozwalały mu niezwykle trafnie uchwycić galopujące konie i dosiadających je jeźdźców. Umiejętność wiernego przedstawiania zwierząt w ruchu Jerzy Kossak zdobył dzięki obserwacjom podczas zawodów jeździeckich, w których jako rotmistrz brał udział wielokrotnie.
Prezentowany obraz o horyzontalnym formacie został kompozycyjnie zharmonizowany poprzez wprowadzenie kierunków wertykalnych i diagonalnych, wyznaczanych przez pozbawione liści brzozy ujęte na pierwszym planie oraz przedstawioną za nimi pogoń żołnierzy, przecinającą kompozycję po przekątnej. Scenę wyróżnia także wyrafinowany dobór kolorystyki, który wiernie oddaje porę zimowego dnia o zachodzie słońca, przedstawionego w pomarańczowo-różowych barwach. Brzozy i sylwetki żołnierzy są oświetlone delikatnym, ciepłym światłem dochodzącym od strony nieba, co dodatkowo wzmacnia atmosferę późnego zimowego popołudnia. Kolorystyka lasu w tle przechodzi w fiolety i róże, tworząc subtelne tło kontrastujące z leżącymi połaciami śniegu oraz kasztanowym umaszczeniem koni i ciemnym umundurowaniem żołnierzy. Akcent kolorystyczny stanowią pochodnie, rozświetlające obraz ciepłym, pomarańczowym światłem. | |
| Cena wywoławcza: | 29000 zł |
| Cena uzyskana: | 29000 zł |
LOT 3 | ID: 050003 |
KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Ułan z dziewczyną - zaloty |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 60 x 80 cm 78 x 97 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "Jerzy Kossak" Na odwrocie pieczątka Jerzego Kossaka z herbem rodu Kossaków oraz pieczątka artysty z potwierdzeniem autentyczności obrazu. | |
| Cena wywoławcza: | 22000 zł |
| Cena uzyskana: | 32000 zł |
LOT 4 | ID: 050004 |
KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Ułan i dziewczyna (1939) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 31,8 x 39,7 cm 37 x 45 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1939" | |
| Cena wywoławcza: | 13000 zł |
| Cena uzyskana: | 16000 zł |
LOT 5 | ID: 050005 |
KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Krakowiak (1939) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 23 x 19 cm 30,2 x 47 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Jerzy Kossak | 1939" | |
| Cena wywoławcza: | 8000 zł |
| Cena uzyskana: | 9000 zł |
LOT 6 | ID: 050006 |
KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Ułan na patrolu (1927) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 31,5 x 19 cm 48 x 35 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Jerzy Kossak | 27" Widoczne zabrudzenie malatury. | |
| Cena wywoławcza: | 7000 zł |
| Cena uzyskana: | 11000 zł |
LOT 7 | ID: 050007 |
KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Biały koń na pustyni (1941) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 39,7 x 50 cm 48,5 x 58,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Jerzy Kossak | 1941" | |
LOT 8 | ID: 050008 |
WYGRZYWALSKI Feliks Michał BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Medytacja po modlitwie |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 55,5 x 75,5 cm 65,5 x 85,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "F. M. Wygrzywalski" Opisany p.d.: "Medytacja po modlitwie" | |
| Cena wywoławcza: | 15000 zł |
| Cena uzyskana: | 19000 zł |
LOT 9 | ID: 050009 |
WODZINOWSKI Wincenty BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Dziewczyna z dmuchawcem |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 47,4 x 55,6 cm 61,7 x 69,7 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "W. Wodzinowski" Na odwrocie pieczęć krakowskiego magazynu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz oraz częściowo czytelny stempel monachijskiej firmy: "A.S. München Warenzeichen No. 28413" Obraz reprodukowany na pocztówkach z tytułami "Stałość męzka - Männertreue" (wyd. A.F.W.) oraz "Stałość męska" (wyd. "Pocztówki", Kraków-Tarnów).
| Cena wywoławcza: | 6500 zł |
| Cena uzyskana: | 60000 zł |
LOT 10 | ID: 050010 |
| Tytuł: | Modlitwa |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 100 x 69,5 cm 131 x 101 cm (z oprawą) |
| Na odwrocie pieczęć Salonu Artystów Malarzy Polskich z gwarancją autentyczności, pieczęć Salonu Artystów Malarzy Polskich z odręcznie wpisanym opisem obrazu oraz odręczne potwierdzenie autentyczności wydane przez Stefana Sonnewenda w 1938 roku (z błędnie opisanym imieniem artysty). Na odwrocie pieczęć krakowskiego magazynu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz. OPIS PRACY: Wincenty Wodzinowski, jeden z najbardziej znanych ilustratorów piękna podkrakowskiej wsi, wychowanek warszawskiej Klasy Rysunkowej Wojciecha Gersona, Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie oraz akademii monachijskiej, znany jest przede wszystkim z wiejskich scen rodzajowych, malowanych z wyczuciem i żywym zainteresowaniem kulturą prowincji – jej zwyczajami, obrzędowością świecką i religijną.
Oferowany obraz pt. "Modlitwa" - motyw kilkukrotnie powtarzany przez artystę - stanowi kwintesencję ludowej twórczości Wincentego Wodzinowskiego. Przypuszcza się, że przedstawia modlitwę młodej panienki o dobrego męża. Scena została osadzona we wnętrzu kościoła, o czym świadczą: monumentalny otwór okienny umieszczony w środkowej części kompozycji, fragment okazałego żyrandola oraz malowana monochromatycznie, znaczących rozmiarów figura sakralna przedstawiająca Madonnę z Dzieciątkiem. Rzeźba ta stanowiła część wyposażenia pracowni Wincentego Wodzinowskiego. Widoczna jest np. na archiwalnym zdjęciu wykonanym w 1935 roku.
Umieszczona na pierwszym planie młoda kobieta w stroju krakowskim ze złożonymi modlitewnie dłońmi, wpatruje się w figurę na znak głębokiego zanurzenia w składanych na ręce Maryi prośbach. Wnioskuje się, że ukazana przez Wincentego Wodzinowskiego dziewczyna to jedna z córek artysty, które - jak wiadomo - pozowały artyście do obrazów. Malarz często wplatał w swoje kompozycje postacie bliskie oraz samego siebie, nadając scenom dodatkowy wymiar intymności i autentyczności. Tuż za wspomnianą modlącą się kobietą klęczy bowiem dojrzały mężczyzna o rysach twarzy samego malarza.
| Cena wywoławcza: | 10000 zł |
| Cena uzyskana: | 17000 zł |
LOT 11 | ID: 050011 |
MALCZEWSKI Jacek BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Zamyślona - portret żony |
| Technika: | olej, płótno naklejone na tekturę |
| Wymiary: | 42,5 x 43 cm 55,5 x 57,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.g.: "J Malczewski" PRACA NIEDOSTĘPNA OPIS PRACY: Kobiety dla Jacka Malczewskiego były muzami, inspiracją do tworzenia, kanwą, na której artysta mógł snuć symboliczne opowieści, przekształcając swoje modelki w postacie o znaczeniu alegorycznym. Jednak poza rozbudowanymi dziełami o metaforycznym charakterze artysta malował również portrety oraz zatrzymane na płótnach wycinki codzienności.
Prezentowany obraz przedstawia wizerunek młodej kobiety o upiętych blond włosach, z grzywką, ubraną w błękitną bluzkę ze stójką i bufiastymi rękawami. Malarsko ujęta twarz jest oddana precyzyjnie, natomiast strój modelki oraz zielone, walorowane tło zaznaczone zostało szkicowo, szybkimi pociągnięciami pędzla. | |
LOT 12 | ID: 050012 |
| Tytuł: | Dzieci - malarczyk i alegorie (1924) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 17 x 37 cm 25,5 x 46 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Wlastimil Hofmann | 1924" | |
| Cena wywoławcza: | 24000 zł |
| Cena uzyskana: | 40000 zł |
LOT 13 | ID: 050013 |
| Tytuł: | Rybacy w Tel Awiwie (1941) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 7,7 x 21,7 cm 18,5 x 32,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Wlastimil Hofman" Opisany p.d.: "Telaviv" Na odwrocie szkic malarski mężczyzny z koniem. Opisany na odwrocie: "62 Rybacy Tel Aviv | 1941"; "TEL AVIV | 1941 | RYBACY" Śr.d. na licu widoczne niewielkie uszkodzenie podłoża. | |
| Cena wywoławcza: | 6000 zł |
| Cena uzyskana: | 15000 zł |
LOT 14 | ID: 050014 |
| Tytuł: | Morze Martwe (1943) |
| Technika: | olej, karton |
| Wymiary: | 9,2 x 20,7 cm 20 x 31,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Wlastimil Hofman 1943" Opisany na odwrocie: "Morze martwe | marzec 1943" | |
| Cena wywoławcza: | 5000 zł |
| Cena uzyskana: | 9500 zł |
LOT 15 | ID: 050015 |
| Tytuł: | Chrystus Frasobliwy |
| Technika: | olej, płyta |
| Wymiary: | 57 x 41 cm 72,5 x 57 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Wlastimil | Hofman" | |
LOT 16 | ID: 050016 |
| Tytuł: | Spowiedź żołnierza (1962) |
| Technika: | olej, płyta |
| Wymiary: | 32,7 x 37,7 cm 41,2 x 46,4 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany śr.d.: "1962 | Wlastimil | Hofman" | |
| Cena uzyskana: | 8500 zł |
LOT 17 | ID: 050017 |
MATEJKO Jan BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Wincenty Kot |
| Technika: | ołówek, papier |
| Wymiary: | 17,3 x 12 cm (w świetle passe-partout) 38,8 x 32 cm (z oprawą) |
| Opisany p.d.: "Wincenty Kot | arbi Gnieźnieński" Na odwrocie poświadczenie autentyczności wydane i podpisane przez Józefa Unierzyskiego w 1918 roku. OPIS PRACY: Jan Matejko znany był ze swojego zamiłowania do historii, ale także dawnych przedmiotów i źródeł historycznych. Przygotowując się do pracy nad kolejnymi monumentalnymi dziełami lub też tworząc pomniejsze szkice-notatki mistrz zwykł studiować obiekty z minionych epok, które na przykład wypożyczał - m.in. z kolekcji książąt Czartoryskich, nabywał do swoich własnych zbiorów "rekwizytorni" albo korzystał ze źródeł pisanych i ikonograficznych. Nierzadko następnie kreował na ich podstawie własne wizje.
Oferowany na aukcji rysunek przedstawia postać Wincentego Kota (1395-1448), arcybiskupa gnieźnieńskiego, prymasa Polski i Litwy, regenta Królestwa Polskiego (1444-1447). Duchowny ujęty został frontalnie, całopostaciowo, w stroju pontyfikalnym i w geście błogosławieństwa, po prawej stronie rysunku znalazły się jednak dodatkowe studia rysów twarzy arcybiskupa, ukazanej w trzech czwartych, z obu stron, co świadczy analizie fizjonomicznej, którą przeprowadzał tutaj artysta. Wyczuwalna posągowość przedstawienia pozwala mniemać, że Jan Matejko podczas pracy nad rysunkiem mógł opierać się o niezidentyfikowane obecnie historyczne źródło ikonograficzne. Na rynku sztuki znany jest inny rysunek Jana Matejki przedstawiający analogicznie ujętą postać arcybiskupa, umieszczoną jednak w neogotyckiej rozbudowanej strukturze architektonicznej, zdobionej licznymi iglicami i pinaklami. Po obu stronach postać prymasa flankują trzymacze heraldyczne z herbem Doliwa. Widniejący na przytoczonym rysunku opis "na żółtym wosku" sugeruje związek z pieczęcią, jednak reprodukowana w literaturze pieczęć Wincentego Kota prezentuje układ zdecydowanie uproszczony (arcybiskup w półpostaci z herbem Doliwa; por. S. Hain, "Wincenty Kot. Prymas Polski (1436-1448)", Poznań 1948.). W tym kontekście proponowane dzieło "Wincenty Kot" traktować należy raczej jako rysunkową notatkę mistrza, którą być może planował w przyszłości wykorzystać.
Co ciekawe, rysunek opatrzony jest własnoręcznym, ale skróconym opisem, pozwalającym na identyfikację postaci. Niespotykane jest dodatkowe potwierdzenie autentyczności dołączone do rysunku na odwrocie oprawy, podpisane przez Józefa Unierzyskiego - artystę malarza, ucznia Jana Matejki i ostatecznie jego zięcia (męża córki mistrza - Heleny Matejko). | |
| Cena wywoławcza: | 18000 zł |
| Cena uzyskana: | 22000 zł |
LOT 18 | ID: 050018 |
RYCHTER-JANOWSKA Bronisława BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Podwieczorek (1943) |
| Technika: | olej, karton |
| Wymiary: | 20,5 x 27,5 cm 32,5 x 39,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "B. RYCHTER-JANOWSKA.1943" Opisany na odwrocie: "Podwieczorek | BronisRychterJanowska" | |
| Cena wywoławcza: | 9000 zł |
| Cena uzyskana: | 10000 zł |
LOT 19 | ID: 050019 |
| Tytuł: | Wnętrze dworku - salon |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 24,5 x 34,3 cm 38 x 48 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "B. RYCHTER-JANOWSKA." | |
LOT 20 | ID: 050020 |
| Tytuł: | Przed dworkiem |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 21,8 x 29,5 cm 24,5 x 33 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "B. RYCHTER-JANOWSKA" | |
| Cena uzyskana: | 8000 zł |
LOT 21 | ID: 050021 |
| Tytuł: | Ruiny zamku w Czorsztynie (1939) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 24 x 34 cm 28,5 x 39 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i opisany l.d.: "B. RYCHTER-JANOWSKA. | CZORSZTYN.1939." Opisany na odwrocie: "Ruiny Zamku w Czorsztynie | BronisRychterJanowska" | |
LOT 22 | ID: 050022 |
KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Konie na wybiegu (1933) |
| Technika: | olej, sklejka |
| Wymiary: | 29,5 x 39,5 cm 39 x 49 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Jerzy Kossak | 1933" PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 23 | ID: 050023 |
KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Żołnierze Napoleona - przeprawa przez rzekę (1950) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 50 x 70 cm 64 x 84 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1950" Na odwrocie pieczątka Jerzego Kossaka z herbem rodu Kossaków oraz pieczątka artysty z potwierdzeniem autentyczności obrazu. PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 24 | ID: 050024 |
KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Wizja św. Huberta (1949) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 50,5 x 70 cm 63,5 x 83 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1949" Na odwrocie pieczątka Jerzego Kossaka z herbem rodu Kossaków oraz pieczątka artysty z potwierdzeniem autentyczności obrazu. | |
| Cena wywoławcza: | 16000 zł |
| Cena uzyskana: | 35000 zł |
LOT 25 | ID: 050025 |
KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Ułan i dziewczyna - spotkanie przy drodze (1944) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 34,7 x 49,9 cm 48,8 x 63,6 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1944" Na odwrocie pieczątka Jerzego Kossaka z herbem rodu Kossaków oraz pieczątka artysty z potwierdzeniem autentyczności obrazu. | |
| Cena uzyskana: | 16000 zł |
LOT 26 | ID: 050026 |
KOSSAK Jerzy (pracownia) BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Ranny ułan (1951) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 35 x 50 cm 59,5 x 64,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1951" Na odwrocie pieczątka Jerzego Kossaka z herbem rodu Kossaków oraz pieczątka artysty z potwierdzeniem autentyczności obrazu. | |
| Cena uzyskana: | 11000 zł |
LOT 27 | ID: 050027 |
KARPIŃSKI Alfons BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Róże żółte |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 34,5 x 49 cm 49,5 x 64 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.śr.: "a. Karpiński." Opisany na odwrocie: "Róże żółte | mal. a. Karpiński | Kraków [nieczytelne]" | |
| Cena uzyskana: | 11000 zł |
LOT 28 | ID: 025028 |
| Tytuł: | Martwa natura z żółtymi różami |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 50,2 x 69,4 cm 58 x 77,7 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.śr.: "a. Karpiński." | |
LOT 29 | ID: 050029 |
GROTT Teodor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Maki (1910) |
| Technika: | akwarela, karton naklejony na tekturę |
| Wymiary: | 47,5 x 65 cm 58 x 76 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "Teod. Grott | 910." | |
LOT 30 | ID: 050030 |
FILIPKIEWICZ Stefan BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kwiaty w wazonie |
| Wymiary: | 35 x 50 cm 52 x 66 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Stefan Filipkiewicz" | |
| Cena uzyskana: | 6000 zł |
LOT 31 | ID: 050031 |
| Tytuł: | Pejzaż zimowy |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 90 x 110 cm 110 x 129,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Stefan Filipkiewicz"
OPIS PRACY: Stefan Filipkiewicz uchodzi za jednego z najwybitniejszych uczniów Jana Stanisławskiego, a jego twórczość stanowi ważny rozdział w historii polskiego malarstwa pejzażowego. Artysta koncentrował się przede wszystkim na przedstawieniach natury, a szczególne miejsce w jego dorobku zajmują widoki Tatr – zwłaszcza ujmowane w zimowej scenerii. Prezentowany obraz ukazuje górskie pasmo oglądane znad brzegu rzeki w pogodny, zimowy dzień. Na pierwszym planie widoczna jest roślinność pozbawiona śnieżnej pokrywy – smukłe sosny i niskie krzewy przebijające się spod bieli. Filipkiewicz z niezwykłą biegłością operuje światłem: zacieniony pierwszy plan stanowi wyrazisty kontrast dla rozświetlonego słońcem dalszego pejzażu. Kompozycja roślinna tworzy naturalną ramę, prowadząc wzrok ku rozległemu, wieloplanowemu widokowi z meandrującą rzeką i majaczącymi w oddali tatrzańskimi szczytami. Charakterystyczna dla artysty wrażliwość kolorystyczna przejawia się w subtelnym zestawieniu chłodnych tonów śniegu i nieba z ciepłymi akcentami roślinności. | |
LOT 32 | ID: 050032 |
| Tytuł: | Zima |
| Technika: | akwarela, gwasz, ołówek, papier naklejony na tekturę |
| Wymiary: | 69 x 50 cm 67 x 86 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Stefan Filipkiewicz" Przy prawej krawędzi widoczny domalowany fragment kompozycji (pas ok. 2 cm). PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 33 | ID: 050033 |
RUBCZAK Jan BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Sad w słońcu |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 73 x 100 cm 90 x 118 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Rubczak Jan" Opisany na odwrocie: "Jean Rubczak | 9 Campagne Premiere" Na odwrocie metka z odręcznym opisem oraz metka Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych z Salonu w 1911 roku. Na blejtramie częściowo czytelna metka z opisem obrazu oraz pieczęć: "THE PARIS AMERICAN ART Co | 125, BOULd du MONTPARNASSE | 2, Rue Bonaparte, 2 | PARIS" | |
| Cena uzyskana: | 45000 zł |
LOT 34 | ID: 050034 |
SICHULSKI Kazimierz BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Krajobraz wsi (1913) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 49 x 67,7 cm 63,3 x 82,4 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "SK - | 913" Sygnowany i datowany ołówkiem na odwrocie : "Sich 913" | |
LOT 35 | ID: 050035 |
PAUTSCH Fryderyk BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Huculi |
| Wymiary: | 34,4 x 49,2 cm 49 x 63,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany ołówkiem l.d.: "FPautsch" Na odwrocie dwa stemple krakowskiego Salonu Artystów Malarzy Polskich: jeden z opisem obrazu, drugi z potwierdzeniem autentyczności: "Gwarancja autentyczności | Salon Artystów Malarzy Polskich | Kraków, Urzędnicza 43." | |
LOT 36 | ID: 050036 |
REMBOWSKI Jan BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Góralki (1919) |
| Technika: | pastel, karton |
| Wymiary: | 70 x 99 cm 77 x 106,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.g.: "Jan Rembowski 1919" | |
| Cena wywoławcza: | 20000 zł |
| Cena uzyskana: | 35000 zł |
LOT 37 | ID: 050037 |
GRAMATYKA Antoni BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Górale przy studni |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 48 x 38,5 cm 60 x 51 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "AGramatyka" | |
| Cena wywoławcza: | 5500 zł |
| Cena uzyskana: | 6500 zł |
LOT 38 | ID: 050038 |
FABIJAŃSKI Rudolf Erazm BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Zamek w Żółkwi (1888) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 27,3 x 37,5 cm 35 x 45 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "Fabijański 1888" Opisany na odwrocie: "ZAMEK W ŻÓŁKWI." oraz ołówkiem "Zamek w Żółkwi" Lokalnie widoczne drobne zadrapania malatury. PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 39 | ID: 050039 |
TROJANOWSKI Edward BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Widok z klasztoru w Czerwińsku (1916) |
| Technika: | olej, sklejka |
| Wymiary: | 18,7 x 24 cm 32,5 x 36,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "E. TROJANOWSKI 1916" Opisany na odwrocie l.g: "Na tej łez dolinie - | Wszystko przeminie! | Dobromil 16-4-91." Na odwrocie zachowana historyczna metka z salonu sprzedaży dzieł sztuki. Na odwrocie pieczęć lwowskiego składu papierów i przyborów piśmiennych Jana Bromilskiego. | |
| Cena wywoławcza: | 3000 zł |
| Cena uzyskana: | 6500 zł |
LOT 40 | ID: 050040 |
HIRSZENBERG Samuel BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Capri (1901) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 40,5 x 61,5 cm 57,3 x 78,3 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.g.: "S. Hirszenberg - Capri - 1901" Na odwrocie l.śr. fragment historycznej metki wystawowej z 1908 r. | |
LOT 41 | ID: 050041 |
JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | W Wenecji (1925) |
| Technika: | gwasz, tempera, papier naklejony na tekturę |
| Wymiary: | 50 x 70 cm 57 x 76,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "S Jaxa" [sygnatura wyblakła, bardzo słabo widoczna] Datowany p.d.: "1925" | |
| Cena uzyskana: | 14000 zł |
LOT 42 | ID: 050042 |
| Tytuł: | Port w Szczecinie (1920) |
| Technika: | gwasz, tempera, pastel, tektura |
| Wymiary: | 35 x 27,5 cm 69 x 58,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "S Jaxa | 1920" | |
| Cena uzyskana: | 9000 zł |
LOT 43 | ID: 050043 |
| Tytuł: | Noc na morzu (1937) |
| Technika: | gwasz, tempera, tektura |
| Wymiary: | 25 x 35 cm 40 x 49,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "S Jaxa | 1937" | |
| Cena uzyskana: | 12000 zł |
LOT 44 | ID: 050044 |
| Tytuł: | Morze (1941) |
| Wymiary: | 35,4 x 50,3 cm 48,5 x 63 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "S Jaxa" [sygnatura wyblakła, słabo widoczna] Datowany p.d.: "1941" Na odwrocie pieczątka autorska Sotera Jaxa-Małachowskiego. | |
| Cena uzyskana: | 7000 zł |
LOT 45 | ID: 050045 |
CZAJKOWSKI Stanisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Pejzaż z wiatrakiem |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 37,5 x 45,5 cm 51,5 x 59,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "ST. CZAJKOWSKI" | |
| Cena uzyskana: | 6500 zł |
LOT 46 | ID: 050046 |
PACIOREK Stanisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Podkrakowska wieś (1923) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 55,7 x 58 cm 73 x 75 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "St. Paciorek 923." | |
| Cena wywoławcza: | 2800 zł |
| Cena uzyskana: | 4000 zł |
LOT 47 | ID: 050047 |
SZKOŁA ZAKOPIAŃSKA BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Głuszec |
| Technika: | drewno |
| Wymiary: | 16,2 x 14,2 x 6,5 cm |
| Na spodzie podstawy sygnatura Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem: "PSPD" wpisane w tzw. "krzyżyk niespodziany" (widoczna fragmentarycznie) Na spodzie podstawy ślady zatartego opisu. | |
| Cena uzyskana: | 9500 zł |
LOT 48 | ID: 050048 |
GAŁEK Stanisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Widok na Giewont |
| Technika: | olej, płótno dublowane |
| Wymiary: | 27,6 x 37,7 cm 47,5 x 57,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "ST. GAŁEK" | |
| Cena uzyskana: | 13000 zł |
LOT 49 | ID: 050049 |
GAŁEK Stanisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Panorama Tatr |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 34,5 x 49,5 cm 47,7 x 63 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "ST. GAŁEK" Opisany na odwrocie: "73. | St. Gałek" | |
| Cena uzyskana: | 11000 zł |
LOT 50 | ID: 050050 |
STAŃKO Michał BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Owce na hali |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 55 x 75 cm |
| Sygnowany p.d.: "M. Stańko" Widoczne zabrudzenie malatury. | |
| Cena wywoławcza: | 3600 zł |
| Cena uzyskana: | 4200 zł |
LOT 51 | ID: 050051 |
LESZKO Ludwik BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Narciarze w górach (1952) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 70 x 100 cm 75 x 104 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Leszko | 1952" L.g. i p.g. widoczne pojedyncze otwory w tekturze (po gwoździach?). | |
| Cena wywoławcza: | 3400 zł |
| Cena uzyskana: | 6000 zł |
LOT 52 | ID: 050052 |
ERB Erno BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Na targu - przekupki przy straganach |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 25 x 35 cm 35,5 x 45,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "E Erb" | |
| Cena uzyskana: | 7500 zł |
LOT 53 | ID: 050053 |
WASILEWSKI Czesław (Zygmuntowicz) BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | W miasteczku |
| Wymiary: | 33 x 43,5 cm 44,5 x 55,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Zygmuntowicz" | |
| Cena uzyskana: | 14000 zł |
LOT 54 | ID: 050054 |
KRZYŻAK Mieczysław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Potyczka |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 50 x 70 cm 64 x 83,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "M. Krzyżak" | |
| Cena uzyskana: | 7500 zł |
LOT 55 | ID: 050055 |
| Tytuł: | Wesele krakowskie |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 50 x 70 cm 59 x 79 cm (z oprawą) |
| Cena uzyskana: | 3800 zł |
LOT 56 | ID: 050056 |
BAKAŁOWICZ Władysław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Z dworskiego życia - przedstawienie kawalera |
| Technika: | olej, deska |
| Wymiary: | 41 x 55,5 cm 72,5 x 86,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i opisany p.d.: "Bakalowicz Paris" Na odwrocie pieczęć paryskiego magazynu przyborów malarskich Alexisa Ottoza. OPIS PRACY: Władysław Bakałowicz był cenionym malarzem rodzajowym, którego twórczość zdobyła szczególną popularność na salonach w Paryżu — mieście, w którym osiadł na stałe w 1863 roku. Artysta z zamiłowaniem umieszczał swoje kompozycje figuralne w historycznych realiach XVI i XVII wieku, które stanowiły dla niego niewyczerpane źródło inspiracji. W swojej sztuce umiejętnie łączył fascynację twórczością dawnych mistrzów z precyzją wielkich akademików takich jak Paul Delaroche, Ernest Meissonier czy Karl von Piloty. Charakterystyczne dla dorobku sceny buduarowe i dworskie wypełniał teatralnie upozowanymi postaciami w bogatych kostiumach z epoki. Prezentowany obraz "Z dworskiego życia – przedstawienie kawalera" stanowi znakomity przykład twórczości Władysława Bakałowicza. Całą kompozycję artysta osadził w bogato wyposażonym wnętrzu pałacowym z XVII stulecia. Na pierwszym planie rozgrywa się scena towarzyska — spotkanie trzech młodych dam z kandydatem do ręki jednej z nich. Kobiety zajmują miejsca przy kwadratowym stole nakrytym ciężkim obrusem, na którym ustawiono koszyk z przyborami do haftu. Ich gesty i postawy zdradzają emocje związane z chwilą — najstarsza dama, siedząc, z gracją wita przybyłych, podczas gdy młodsze wstają od stołu, by wykonać uprzejme dygnięcie. | |
LOT 57 | ID: 050057 |
WEISS Wojciech BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Dziewczyna w błękitnej kamizelce |
| Wymiary: | 56,7 x 41,3 cm 70,1 x 54,2 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "W Weiss" Przy lewej krawędzi obrazu widoczne łączenie płótna (pas o szerokości 3,7 cm). Do pracy dołączona opinia Jadwigi Oczko-Kozłowskiej z 2009 roku. | |
LOT 58 | ID: 050058 |
MĘCINA-KRZESZ Józef BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Dama z kolią |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 54 x 46 cm 78 x 70 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.g.: "J. Męcina Krzesz" Na odwrocie oprawy fragmentarycznie zachowana metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych (?) z 1908 roku. | |
| Cena wywoławcza: | 3800 zł |
| Cena uzyskana: | 3800 zł |
LOT 59 | ID: 050059 |
ICHNOWSKI Michał BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Dama w kapeluszu (1905) |
| Technika: | pastel, płótno |
| Wymiary: | 45 x 35 cm 58,5 x 49,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.śr.: "MIchnowski | 1905" | |
| Cena uzyskana: | 3600 zł |
LOT 60 | ID: 050060 |
ŻURAWSKI Stanisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Akt w słońcu |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 49 x 34,5 cm 59 x 44,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "St. Żurawski" | |
| Cena uzyskana: | 4200 zł |
LOT 61 | ID: 050061 |
| Tytuł: | Odpoczywające - akty kobiece |
| Technika: | olej, płótno naklejone na płytę |
| Wymiary: | 66 x 57 cm 72 x 63 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "St. Żurawski" Opisany na odwrocie: "St. Żurawski"; "1934" PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 62 | ID: 050062 |
| Tytuł: | Nad wodą |
| Wymiary: | 37 x 31,8 cm 47 x 42 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "St. Żurawski" | |
| Cena uzyskana: | 2800 zł |
LOT 63 | ID: 050063 |
LANGMAN Zygmunt BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Echo (1901) |
| Technika: | brąz, kamień (podstawa) |
| Wymiary: | 44,5 x 22 x 20 cm (z podstawą) |
| Sygnowany na tyle figury monogramem "ZL" Opisany na tabliczce na podstawie. PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna - dar od Bogusława Langmana, syna artysty. | |
LOT 64 | ID: 050064 |
LANGMAN Zygmunt BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Tadeusz Stryjeński |
| Wymiary: | 46,5 x 21 x 20 cm (z podstawą) |
| Sygnowany (po prawej, na boku): "Z LANGAMAN"
Opisany na tabliczce na podstawie.
PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna - dar od Bogusława Langmana, syna artysty. | |
LOT 65 | ID: 050065 |
NIKIFOR Krynicki BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kolejarz na tle gór |
| Technika: | gwasz, papier |
| Wymiary: | 15 x 23 cm 39 x 47 cm (z oprawą) |
| Cena wywoławcza: | 7500 zł |
| Cena uzyskana: | 10000 zł |
LOT 66 | ID: 050066 |
| Tytuł: | Drewniany kościół w Krynicy-Zdroju |
| Technika: | gwasz, akwarela, papier |
| Wymiary: | 17,9 x 12,6 cm 27 x 22 cm (z oprawą) |
| Opisany śr.d.: "KRYNICA ZDRÓJ SEŁO" Opisany na odwrocie: "500 ZŁ" Na odwrocie dwie pieczątki autorskie (okrągła z biskupem i napisem - "‧ PAMIĄTKA Z KRYNICY ‧ | NIKIFOR ‧ MALARZ" oraz prostokątna - "NIKIFOR ARTYSTA | KRYNICA - WIEŚ"). Przy krawędziach widoczne zagięcia papieru. L.d. i p.śr. widoczne pojedyncze ubytki malatury. | |
| Cena uzyskana: | 5500 zł |
LOT 67 | ID: 050067 |
| Tytuł: | Rzeszów |
| Wymiary: | 12,4 x 19,3 cm 28,5 x 34,5 cm (z oprawą) |
| Opisany śr.d.: "WRZESZOWWIESROSYTAPOLSEŁO". Opisany na odwrocie: "1000 ZŁ". Na odwrocie pieczątka autorska (okrągła z biskupem i napisem "‧ PAMIĄTKA Z KRYNICY ‧ | NIKIFOR ARTYSTA MALARZ"). | |
| Cena uzyskana: | 12000 zł |
LOT 68 | ID: 050068 |
| Tytuł: | Zakopane - góral na tle Tatr |
| Technika: | kredka, papier |
| Wymiary: | 9,8 x 14,5 cm (w świetle passe-partout) 23,7 x 27,8 cm (z oprawą) |
| Opisany śr.d.: "ZAOKPANEWIES POWIASEŁO" | |
| Cena uzyskana: | 8000 zł |
LOT 69 | ID: 050069 |
BORYSOWSKI Stanisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Zima w miasteczku |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 65 x 82 73,5 x 89 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "Borysowski"
PROWENIENCJA: - kolekcja rodziny artysty | |
| Cena uzyskana: | 4400 zł |
LOT 70 | ID: 050070 |
GOTTLIEB Marcin BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Las w słońcu (1903) |
| Technika: | olej, tektura dublowana |
| Wymiary: | 63,5 x 41,5 cm 76 x 54 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "M. Gottlieb 1903" | |
LOT 71 | ID: 050071 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Noc pełni księżyca (1978) |
| Technika: | pastel, papier |
| Wymiary: | 23 x 30 cm (w świetle passe-partout) 42 x 47 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "WiktorZin | 78" Na odwrocie dedykacja autorska. | |
| Cena uzyskana: | 7000 zł |
LOT 72 | ID: 050072 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Noc nad jeziorem |
| Wymiary: | 49,2 x 69,2 cm (w świetle passe-partout) 73,5 x 93,4 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Wiktor Zin" | |
| Cena wywoławcza: | 4200 zł |
| Cena uzyskana: | 6500 zł |
LOT 73 | ID: 050073 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Pejzaż ze stogami siana (1985) |
| Wymiary: | 35 x 50 cm 50,8 x 64,2 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Wiktor Zin | 85" | |
| Cena uzyskana: | 5500 zł |
LOT 74 | ID: 050074 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Portret kobiety (1979) |
| Wymiary: | 34,5 x 26,5 cm (w świetle passe-partout) 60,8 x 50,7 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Wiktor Zin | 79" L.d. dedykacja autorska. | |
| Cena uzyskana: | 3200 zł |
LOT 75 | ID: 050075 |
ZAKRZEWSKI Roman BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Zamyślona (1985) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 100,5 x 73,5 cm 112,8 x 85,7 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i opisany na odwrocie: "‧ ROMAN ‧ | ‧ ZAKRZEWSKI ‧ | ‧ II ‧ 1985 ‧" | |
| Cena wywoławcza: | 39000 zł |
| Cena uzyskana: | 39000 zł |
LOT 76 | ID: 050076 |
NOWOSIELSKI Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Cerkiew (1989) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 73 x 60 cm |
| Sygnowany i datowany na odwrocie: "Jerzy Nowosilski"; "1989"
Obraz reprodukowany w publikacji Krystyny Czerni "Nowosielski. Ikony cerkwi i szkice architektoniczne" (Kraków 2024, s. 109 - il. 191). OPIS PRACY: Jerzy Nowosielski to postać, która trwale zapisała się we współczesnej historii sztuki polskiej. Jego twórczość nosi w sobie pierwiastek duchowości, jest znana i rozpoznawalna w kraju oraz za granicą. Nie ulega wątpliwości, że ogromny wpływ na sztukę Jerzego Nowosielskiego miała religia prawosławna, w której został on wychowany i którą praktykował w życiu dorosłym. Artysta nigdy zresztą nie ukrywał swojej fascynacji zagadnieniami teologicznymi, liturgią oraz samą architekturą cerkwi. Zainteresowanie to zyskało odbicie w jego malarstwie. W dorobku Jerzego Nowosielskiego można bowiem odnaleźć zarówno ikony, jak i projekty ikonostasów i wnętrz cerkiewnych. Znane jest powszechnie także opus magnum artysty – budowla cerkwi pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Białym Borze. W tym kontekście należy wspomnieć również o swoistym cyklu malarskim, w którym Jerzy Nowosielski przedstawiał fasady cerkwi prawosławnych, obrazując je w charakterystyczny sposób: w indywidualnym stylu, z wykorzystaniem geometryzacji formy. Znakomity przykład dzieła w tym typie stanowi oferowana na aukcji "Cerkiew" z 1989 roku. | |
LOT 77 | ID: 050077 |
PAMUŁA Jan BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Obiekt geometryczny 1976/I/2001 (2001) |
| Technika: | akryl, sklejka, drewno |
| Wymiary: | 192 x 72 cm |
| Sygnowany i opisany na odwrocie: "JAN PAMUŁA | /2001/ | CYKL: | OBIEKTY GEOMETRYCZNE | 1976/I/2001" Obiekt oferowany wraz z oryginalną skrzynią transportową. Literatura: - obiekt reprodukowany w publikacji "Jan Pamuła. Obrazy ‧ obiekty", red. S. Tabisz, ZPAP, Kraków 2003-2004, s. 14 oraz s. 9 (widoczny na fotografii z wystawy w Starmach Gallery). Obiekt widoczny również na okładce tego katalogu, jako zdjęcie tła zdjęcia portretowego Jana Pamuły. - obiekt reprodukowany w publikacji "Jan Pamuła. Pionier sztuki komputerowej w Polsce", red. B. Gawrońska-Oramus, Muzeum Sztuki w Ołomuńcu 2020, s. 291 (widoczny na fotografii z wystawy w Starmach Gallery). Na stronie 146 tej publikacji reprodukcja szkicu artysty do kompozycji "Obiekt geometryczny 1976/I/2001". Historia wystawiennicza: - obiekt był eksponowany na wystawie "Jan Pamuła. Obiekty geometryczne. Retrospekcja" w Starmach Gallery w Krakowie (grudzień 2001-styczeń 2002). OPIS PRACY: Jan Pamuła w swojej twórczości wykorzystywał media cyfrowe jako źródło inspiracji. Fascynacja artysty technikami elektronicznymi przerodziła się w praktykę artystyczną, polegającą na transponowaniu ich na grunt klasycznego medium, jakim jest malarstwo. Oferowana praca należy do serii "Obiekty geometryczne", powstałej w 2001 roku, która stanowi swego rodzaju kontynuację artystycznych poszukiwań Jana Pamuły z lat 70. To wówczas artysta zdecydował się na odejście od malarstwa figuratywnego na rzecz abstrakcji geometrycznej. Wyrazem tej zmiany stały się kompozycje oparte na łuku, które tworzył zarówno na płaszczyźnie, jak i w formie trójwymiarowej. Ich źródeł należy doszukiwać się we wczesnych pracach rysunkowych przedstawiających dwie postacie ukazane we wspierającym się nawzajem geście objęcia. "Obiekty geometryczne" Jana Pamuły są wieloelementowymi, wielopłaszczyznowymi układami powstałymi w wyniku łączenia blejtramów o zróżnicowanych proporcjach. Każdy z nich posiada wymiar zgodny z proporcjami ciała ludzkiego, nieprzekraczający dwóch metrów wysokości. Prace Jana Pamuły opierają się bowiem na idei poznania natury i świata, który - chociaż z pozoru pełny jest zróżnicowania i nieporządku - rządzi się niezmiennymi, opartymi na logice prawami, możliwymi do zapisania matematycznie. Twórczość Jana Pamuły wyróżnia też specyficzne użycie koloru, zaczerpnięte z teorii barw. Stąd też na prezentowaną pracę składają się elementy pionowe oraz łuki, zróżnicowane pod względem proporcji i zestawione w niesymetryczny układ, który daje wrażenie harmonii dzięki zestawieniu czystych, podstawowych i pochodnych barw, dopełnionych neutralną czernią. Akcentem kompozycyjnym pozostaje czerwony klin, który dodatkowo podkreśla pionowy układ elementów oraz wykorzystaną formę nawiązującą do łuku - swoistego symbolicznego przejścia. | |
| Cena wywoławcza: | 150000 zł |
| Cena uzyskana: | 150000 zł |
LOT 78 | ID: 050078 |
ŁODZIANA Tadeusz BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Lotna |
| Technika: | brąz pozłacany, drewno (podstawa) |
| Wymiary: | 12 x 18 x 7 cm (z podstawą) |
| Sygnowany monogramem "TŁ" | |
LOT 79 | ID: 050079 |
MITORAJ Igor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Asklepios |
| Technika: | brąz patynowany, kamień (podstawa), ed. A 685/1000 H |
| Wymiary: | 47 x 26,5 x 13,5 cm (z podstawą) |
| Sygnowany: "MITORAJ" Numerowany: "A 685/1000 H" | |
LOT 80 | ID: 050080 |
MITORAJ Igor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Tindaro (1997) |
| Technika: | brąz patynowany, ed. 177/900 |
| Wymiary: | 17,2 x 5,2 x 5,5 cm |
| Sygnowany i datowany: "MITORAJ 97" Numerowany: "177/900" Na tyle (l.d.) nazwa odlewni: "venturi arte". | |
| Cena uzyskana: | 6000 zł |
LOT 81 | ID: 050081 |
PANEK Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Autoportret (1971) |
| Technika: | olej, płyta |
| Wymiary: | 27 x 20 cm 33 x 26 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany na odwrocie: "Panek | 1971" Na odwrocie fragment szkicu twarzy. | |
| Cena wywoławcza: | 4000 zł |
| Cena uzyskana: | 4600 zł |
LOT 82 | ID: 050082 |
RODZIŃSKI Stanisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Dom w Nawojowej (2009) |
| Technika: | olej, akryl, płótno |
| Wymiary: | 33 x 27 cm |
| Sygnowany i opisany na odwrocie: "ST. RODZIŃSKI - DOM W NAWO- | JOWEJ | 2009" Na odwrocie dedykacja autorska. | |
| Cena uzyskana: | 9500 zł |
LOT 83 | ID: 050083 |
| Tytuł: | Maria Magdalena pod krzyżem (2007) |
| Technika: | gwasz, papier |
| Wymiary: | 55,6 x 42 cm |
| Sygnowany i datowany l.d.: "St. Rodziński 2007" Opisany na odwrocie: "Stanisław Rodziński | Maria | Magdalena | 2007" Lokalnie widoczne spękania malatury. | |
| Cena uzyskana: | 3400 zł |
LOT 84 | ID: 050084 |
| Tytuł: | Szkicownik artysty - zeszyt O (1963) |
| Technika: | technika mieszana, papier |
| Wymiary: | 29,5 x 20,5 x 0,8 cm |
| Sygnowany i opisany na okładce: "LODZIŃSKI | STANISLAWŁ | ULODZONY | NIE WIEDZIEĆ | GDZIE I KIEDY" Szkicownik Stanisława Rodzińskiego, zeszyt z pięćdziesięcioma, jedno- i dwustronnymi kartami zawierającymi notatki, rysunki oraz szkice w różnych technikach (np. ołówek, kredka, akwarela, gwasz) o szerokiej tematyce (m.in. martwe natury, portrety, akty, pejzaże) oraz dwoma pustymi kartami. | |
LOT 85 | ID: 050085 |
KLIMEK Ludwik BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Bitwa Amazonek (1973) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 90 x 117 cm 107 x 134 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "KLIMEK | 73" Opisany na blejtramie: "Combat des Amazones"; "L. KLIMEK" | |
LOT 86 | ID: 050086 |
KLIMEK Ludwik BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Martwa natura z młynkiem |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 46 x 55 cm 58 x 67 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "KLIMEK" | |
| Cena uzyskana: | 4200 zł |
LOT 87 | ID: 050087 |
JONIAK Juliusz BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Peniscola (2006) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 70 x 80 cm 82 x 92,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Joniak’06." Opisany na odwrocie: "JULIUSZ JONIAK | PENISCOLA’06 | 70 x 80 | 2006" | |
| Cena uzyskana: | 11000 zł |
LOT 88 | ID: 050088 |
PAŁKA Witold BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Śniadanie na trawie (2007) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 80 x 100 cm 85 x 105 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.g.: "PałkaW. | 2007" Na odwrocie dedykacja autorska. | |
| Cena uzyskana: | 22000 zł |
LOT 89 | ID: 050089 |
PAŁKA Witold BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Modelki (2000) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 50 x 40 cm 65 x 55 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.g.: "PałkaW. | 2000" PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 90 | ID: 050090 |
DOMINIK Tadeusz BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kompozycja z oranżem i różem |
| Technika: | gwasz, papier |
| Wymiary: | 55 x 47,5 cm 74 x 67 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Dominik" Na odwrocie oprawy potwierdzenie autentyczności obrazu podpisane przez syna artysty, Tomasza Dominika. Widoczne naderwanie papieru l.d. Przy krawędziach widoczne drobne naderwania papieru. | |
LOT 91 | ID: 050091 |
DWURNIK Edward BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Plac Zamkowy (2018) |
| Wymiary: | 46 x 55 cm 50 x 59 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "2018 | E. DWURNIK" Opisany na odwrocie: "2018 | E. DWURNIK | PLAC ZAMKOWY | NR: XI - 885 - 7396" Do obrazu dołączony certyfikat autentyczności wydany przez Edwarda Dwurnika. | |
| Cena wywoławcza: | 30000 zł |
| Cena uzyskana: | 47000 zł |
LOT 92 | ID: 050092 |
DWURNIK Edward BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Pod Wawelem |
| Technika: | inkografia, papier, ed. 7/100 M |
| Wymiary: | 60 x 46,5 cm (wymiary grafiki) 62,5 x 48,5 cm (w świetle passe-partout) 79,5 x 64 cm (z oprawą |
| Sygnowana ołówkiem p.d.: "EDwurnik" Opisana ołówkiem l.d.: "7/100 M" L.d. sucha pieczęć DESA Modern. Na odwrocie oprawy hologram DESA Modern. | |
| Cena uzyskana: | 19000 zł |
LOT 93 | ID: 050093 |
DWURNIK Edward BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Żoliborz |
| Technika: | inkografia, papier, ed. 12/100 M |
| Wymiary: | 60 x 60 cm (wymiary grafiki) 63 x 63 cm (w świetle passe-partout) 79,5 x 79,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowana ołówkiem p.d.: "EDwurnik" Opisana ołówkiem l.d.: "12/100 M" L.d. sucha pieczęć DESA Modern. Na odwrocie oprawy hologram DESA Modern. | |
| Cena uzyskana: | 7000 zł |
LOT 94 | ID: 050094 |
DWURNIK Edward BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kontrabas (2011) |
| Technika: | akryl, olej, płótno |
| Wymiary: | 81 x 65 cm |
| Sygnowany i datowany p.d.: "2011 | E. DWURNIK" Opisany na odwrocie: "2011 | E. DWURNIK | KONTRABAS | NR: XXIII - 445 | 4463" Do obrazu dołączony certyfikat autentyczności wydany przez Fundację Edwarda Dwurnika. | |
| Cena wywoławcza: | 35000 zł |
| Cena uzyskana: | 35000 zł |
LOT 95 | ID: 050095 |
DUDA-GRACZ Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Roztocze: wieś Lipowiec - Uprowadzenie (Obraz 1846) (1995) |
| Technika: | olej, płyta |
| Wymiary: | 44 x 32 cm 78,5 x 64,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "DG ‧ 1846/95 ‧" Na odwrocie metka autorska z opisem obrazu. OPIS PRACY: W latach 90. Jerzy Duda-Gracz zwrócił się w swoich dziełach do tematu prowincji i pejzażu. Zbliżający się do sześćdziesiątki malarz nie zrezygnował z satyry, ale wyraźnie złagodniał w piętnowaniu narodowych przywar, odwracając się od dosadnej groteski w kierunku poetyckich wizji, przywołujących na myśl niepokojący sen. Rodzima historia była dla niego nadal ważnym punktem wyjścia. Malowidła zaczęły wypełniać realistyczne scenerie polskiego krajobrazu, na których tle obywał się teatralny spektakl ilustrujący wspomnienia, kompleksy i lęki artysty, wcielonego często w postać dziecka, które podróżując wgłąb siebie, napotyka surrealistycznie przekształcone postacie - niby zjawy oraz miejsca z historią narodu związane. Serie prac odnoszących się do konkretnych miast i miejscowości artysta oznaczał herbem, umieszczonym w prawym górnym rogu.
Obraz "Roztocze: wieś Lipowiec – Uprowadzenie" odwołuje się do malowniczo położonej miejscowości Roztocza Środkowego. Krajobrazowe zróżnicowanie terenu zostało uwypuklone przez zastosowany kontrast pomiędzy bujną roślinnością, a szarościami wydającymi się nawiązywać do piaskowców i wapieni charakterystycznych dla regionu. Środkowa część pejzażu wypełniona została przypadkowymi kleksami, plamami intensywnych barw. W lewym dolnym rogu obrazu artysta ulokował postacie, których obecność ilustruje tytułowe uprowadzenie. Marionetkowa postać dziecka wydaje się protestować i opierać postawnej kobiecie. Dynamizm został tutaj przeciwstawiony statyce, a odrealnienie – naturalizmowi. Krępa postać kobiety i jej letni ubiór kontrastuje z nagością i szczupłą sylwetką dziecka. To zróżnicowanie i opozycyjne uwypuklenie, doskonale ilustruje dawne dziecięce obawy i bojaźnie. | |
LOT 96 | ID: 050096 |
GARBOLIŃSKI Wiesław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Konopielka (1996) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 100,5 x 81 cm 114 x 94 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "W. GARBOLIŃSKI 1996 r" Opisany na blejtramie: "W. GARBOLIŃSKI"; "KONOPIELKA" | |
| Cena uzyskana: | 16000 zł |
LOT 97 | ID: 050097 |
PIELUCHA Daniel BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kąpiące się |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 100 x 130 cm 118 x 148 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "DPielucha" Opisany na odwrocie: "DPielucha" | |
LOT 98 | ID: 050098 |
PIELUCHA Daniel BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Tryptyk - Pod mostem w Kamionie |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 40,5 x 50,5 cm (każdy) 50 x 60,5 cm (z oprawą - każdy) |
| Sygnowany p.d.: "DPielucha" (każdy) Obrazy opisane na odwrocie: 1. "DANIEL PIELUCHA | TRYPTYK I Pod mostem w Kamionie | olej płótno"; "DPielucha" 2. "DANIEL PIELUCHA | TRYPTYK II Pod mostem w Kamionie | olej płótno"; "DPielucha" 3. "DANIEL PIELUCHA | TRYPTYK III Pod mostem w Kamionie | olej płótno"; "DPielucha" | |
LOT 99 | ID: 050099 |
ROSIŃSKI Grzegorz BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | "Portret kobiety" - francuskojęzyczne wydanie komiksu "Thorgal - Ponad krainą cieni" z odręcznym rysunkiem autora (1998) |
| Technika: | ołówek, papier; druk, papier |
| Wymiary: | 28,5 x 20,5 cm |
| Francuskie wydanie komiksu "Thorgal", tom 5: "Au-delà des ombres", scenariusz: J. van Hamme, rysunek: G. Rosiński, Editions du Lombard, Bruxelles 1998. Na wyklejce odręczny rysunek Grzegorza Rosińskiego przedstawiający kobietę (ołówek, papier). Rysunek sygnowany i datowany śr.d.: "Rosiński 2001"; śr.d. dedykacja autorska. | |
| Cena uzyskana: | 7500 zł |
LOT 100 | ID: 050100 |
BARANOWSKI Tadeusz BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | "O zmroku" - plansza do komiksu (1984/1988) |
| Technika: | akwarela, blaudruk, papier; diapozytyw, klisza |
| Wymiary: | 23,7 x 17,7 cm (blaudruk) 25,5 x 21,3 cm (arkusz) 41,3 x 31,3 cm (z oprawą) |
| Na odwrocie naklejona klisza z postaciami wampirów i odręczną sygnaturą artysty wykonaną pisakiem: "T. BARANOWSKI" Opisany na odwrocie: "T. BARANOWSKI BELGIA (1984/1988) | ORYGINALNY KOLOR DO PLANSZY "O ZMROKU" | BLAUDRUK - WYKONANY PRZEZ WYD. TINTIN" Opisany na odwrocie: "SKALA 1:1"; "7" Oferowana plansza stanowi pierwszą stronę epizodu pt. "Bezdomni". W Polsce plansza była opublikowana drukiem: - w 1993 roku w magazynie "Super Boom"; - w 2005 roku w zbiorczym wydaniu pt. "O zmroku"; - w 2017 roku w wydaniu "Bezdomne wampiry o zmroku"; - w 2022 w kolejnym wydaniu "Bezdomne wampiry o zmroku". PROWENIENCJA: - archiwum autora; - kolekcja prywatna. | |
O aukcji
50. Aukcja Dzieł Sztuki
Do zapoznania się z ofertą 50. Aukcji Dzieł Sztuki Krakowski Dom Aukcyjny® zaprasza kolekcjonerów polskiej sztuki XIX, XX i XXI wieku. Lista obiektów obejmuje 100 wyselekcjonowanych dzieł sztuki, wśród których odnaleźć można wybitne oraz znane z historii sztuki nazwiska, m.in. Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Wlastimila Hofmana, Wojciecha i Jerzego Kossaków, Stefana Filipkiewicza, Wojciecha Weissa, Jerzego Nowosielskiego, Edwarda Dwurnika czy Jana Pamuły.
Co istotne, obiekty z katalogu 50. Aukcji Dzieł Sztuki nie posiadają ukrytych cen rezerwowych. W pierwszej części listy obiektów przeglądający znajdą dzieła z kategorii sztuki dawnej, następnie, w granicy pozycji 71. rozpoczyna się oferta sztuki współczesnej.
Sztuka dawna
Katalog prezentuje zróżnicowaną ofertę sztuki dawnej, dzieła, które wyszły spod pędzli zasłużenie owianych sławą, rozpoznawalnych na rynku artystów. Mnogość tematów, technik i formatów buduje propozycje, które mogą zainteresować wielu odbiorców.
Kossakowie
W ofercie grudniowej aukcji koneserzy klasyki polskiego realistycznego malarstwa rodzajowego i batalistycznego znajdą otwierający katalog obraz Wojciecha Kossaka "Ułan z koniem" z 1925 roku oraz szeroki wachlarz aż jedenastu prac kolejnego potomka artystycznego rodu - Jerzego Kossaka (lot 2-7, 23-25 oraz lot 26 opisany w katalogu jako pracownia malarza). Wśród wspomnianych dzieł znalazły się obrazy olejne na różnych podłożach - płótnie, sklejce i tekturze, reprezentujące mnogość tematyczną dorobku artysty: sceny batalistyczne, momenty z wojskowego życia żołnierzy, codzienne, rodzajowe przygody i romanse ułanów, ale też motywy krakowskie oraz legendarne, jak wizja św. Huberta.
Szczególnej uwadze polecamy pozycję nr 2 - "Pogoń ułanów za bolszewikami" (1935), dynamiczną, ujętą w zimowej aurze kompozycję, która została swego czasu opisana i zreprodukowana w sztandarowej publikacji Kazimierza Olszańskiego "Jerzy Kossak" (red. K. Szymurowa, H. Babral, Wrocław 1992).
Moje góry i doliny - fascynacja życiem górali i folklorem
Znany jest powszechnie termin młodopolskiej chłopomanii, która to była efektem fascynacji artystów prostotą i szczerością barwnego, pełnego dbałości o tradycję życia mieszkańców wsi i gór - zwłaszcza terenów Tatr i Karpat. To zainteresowanie wpływało na tematykę podejmowaną przez malarzy w ich pracach.
W tym kontekście widzowi od razu rzuci się w oczy najpewniej niezwykle poetycka "Dziewczyna z dmuchawcem" Wincentego Wodzinowskiego (lot 9), artysty znanego ze swojej miłości do podkrakowskiej wsi. Ukazana dziewczyna ujęta została właśnie w ludowym krakowskim stroju z gorsetem i chustą na głowie. Co ciekawe, oferowany obraz był niegdyś reprodukowany aż na dwóch wydawnictwach pocztówek. Omówiona praca to jednak nie jedyne dzieło artysty na grudniowej aukcji. Na pozycji nr 10 znalazło się pokaźnych rozmiarów przedstawienie modlitwy - przypuszcza się, że przedstawia proszenie młodej panienki o dobrego męża. Dziewczyna znowuż została uwieczniona w stroju krakowskim, za nim widnieje zaś pogrążony w modlitwie mężczyzna - autoportret malarza.
Temat krakowskiego folkloru podjęli w swoich obrazach również Jerzy Kossak przedstawiając wesołego krakowiaka (lot 5) oraz Mieczysław Krzyżak, uwieczniając orszak weselny (lot 55).
Kolejnym wątkiem jest Huculszczyzna. Tym razem fascynacja życiem górali karpackich reprezentowana jest przez olejne dzieło Fryderyka Pautscha, który uwiecznił na tle gór grupę hucułów na koniach (lot 35) oraz pastel Jana Rembowskiego ukazujący trzy roześmiane góralki (lot 36). Wspomnieć należy, że tak zjawiskowe dzieło tego artysty to rzadkość na rynku sztuki.
Sztuka pejzażu
Pejzaż to częsty temat w malarstwie, który jednak daje malarzom ogromne pole do popisu kunsztem, ale też wrażliwością artystyczną. Krajobraz może być bowiem zarówno zapisem wspomnienia, jak i uczuć przenikających duszę (tzw. "pejzaż wewnętrzny"), może stanowić gustowną dekorację lub być wyrazem pewnej postawy (jak pejzaże patriotyczne). Może w końcu stanowić pretekst do eksperymentowania z formalnym aspektem malarstwa, być przyczynkiem do studiowania światła, koloru i faktury. Katalog 50. Aukcji Dzieł Sztuki prezentuje szeroki wybór pejzaży z różnych okresów, ukazujących widoki rodzime, ale też te dalsze, jak włoskie krajobrazy z Wenecji czy Capri.
W kategorii malarstwa pejzażowego na szczególną uwagę zasługuje wielkoformatowy olejny obraz Jana Rubczaka (lot 33), ukazujący tytułowy "Sad w słońcu". Dzieło jest przykładem mistrzowskiego wyczucia światła i koloru, co w połączeniu z dynamicznymi, diagonalnymi kierunkami pni drzew daje znakomity efekt. Podobne podejście do tematu krajobrazu prezentuje wspaniały "Pejzaż z wiatrakiem" Stanisława Czajkowskiego (lot 45), wyróżniający się ciekawym zabiegiem obniżenia linii horyzontu, oraz zimowe dzieła Stefana Filipkiewicza - duży olej (lot 31) oraz nieco mniejsza w formacie akwarela (lot 32).
Niemniej godny wspomnienia jest całkowicie inny - monumentalny w wyrazie obraz "Capri" Samuela Hirszenberga z 1901 roku (lot 40). Praca została wzbogacona sztafażem z łódką, co jeszcze dodatkowo podkreśla ogrom skał górujących nad spokojną taflą wody.
Odmienne, impresjonistyczne podejście do pejzażu reprezentuje natomiast "Krajobraz wsi" (1913) Kazimierza Sichulskiego (lot 34), zbudowany z krótkich, mocnych, ale jakże trafnych pociągnięć pędzla.
W grudniu wylicytować będzie można również nadmorskie krajobrazy malowane przez Sotera Jaxa-Małachowskiego (lot 41-44), uważanego za jednego z lepszych marynistów swoich czasów. Tym razem proponujemy Państwu widok z Wenecji na wyspę San Giorgio Maggiore, portowy krajobraz Szczecina, dramatyczny nokturn z pożarem na łodzi oraz obraz wzburzonego morza.
Wśród autorów pejzaży oferowanych w katalogu grudniowej aukcji pojawiły się również nazwiska takie jak Marcin Gottlieb, Bronisława Rychter-Janowska, Wlastimil Hofman, Stanisław Gałek, Stanisław Paciorek, Edward Trojanowski, Nikifor, a w dziedzinie sztuki współczesnej Wiktor Zin, Stanisław Rodziński czy Daniel Pielucha.
Sztuka współczesna
Katalog 50. Aukcji Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego to również oferta sztuki współczesnej. W grudniu prezentujemy prace autorów rozpoznawalnych, aspirujących do miana "klasyków".
Ciekawe propozycje stanowią dzieła artystów krakowskiego środowiska artystycznego 2. połowy XX oraz początków XXI wieku.
Wspomnieć w tym miejscu należy o wysmakowanej kolorystycznie, rytmicznie "pulsującej", stylizowanej w znamienny sposób kompozycji Jerzego Nowosielskiego "Cerkiew" z 1989 roku (lot 76). Interesujący jest również portret zamyślonej kobiety pędzla zdobywającego coraz większe uznanie wśród kolekcjonerów Romana Zakrzewskiego (lot 75), ucznia wspomnianego przed momentem mistrza. Jest to stosunkowo wczesny obraz tego artysty (powstały w 1985 roku), zdradzający wyraźną inspirację właśnie stylem Jerzego Nowosielskiego.
Typ bardzo emocjonalnego, ekspresjonistycznego malarstwa reprezentują prace Stanisława Rodzińskiego - typowy dla tego artysty pejzaż z domem (lot 82) oraz religijny motyw Marii Magdaleny pod krzyżem (lot 83). Niezwykłą rzadkość i okazję kolekcjonerską stanowi pozycja nr 84 - kilkudziesięciostronicowy szkicownik Stanisława Rodzińskiego z 1963 roku opisany przez autora jako: "LODZIŃSKI | STANISLAWŁ | ULODZONY | NIE WIEDZIEĆ | GDZIE I KIEDY".
W kontekście swoistego ekspresjonizmu wymienić należy również olejny obraz Jerzego Panka - pracę z cyklu słynnych "Autoportretów" malarza (lot 81).
Tradycje krakowskiego koloryzmu w ujęciu współczesnym reprezentują natomiast dzieła Juliusza Joniaka (lot 87) i Witolda Pałki (lot 88-89), w tym autorska wariacja na temat "Śniadania na trawie" Édouarda Maneta.
Trudno tutaj nie wymienić również pastelowych prac związanego przez wiele lat z Krakowem Wiktora Zina - w grudniu proponujemy Państwu kilka pejzaży, w tym niezwykle nastrojowy nokturn z widokiem na jezioro oraz widok stogów siana.
Katalog zamykają prace słynnych polskich twórców komiksów - rysunek Grzegorza Rosińskiego wykonany na wyklejce francuskojęzycznego wydania komiksu "Thorgal", tom 5: "Au-delà des ombres" (Bruxelles 1998) (lot 99) oraz plansza (z blaudrukiem i diapozytywem) do komiksu "O zmroku" autorstwa Tadeusza Baranowskiego (lot 100).
Wystawa dzieł sztuki
Wszystkie obiekty z katalogu można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej prezentowanej w dniach od 3 do 16 grudnia 2025 roku w Krakowskim Domu Aukcyjnym [ul. Starowiślna 14 - Kraków] od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00.
Jeśli życzą sobie Państwo więcej zdjęć obiektów, zapraszamy do kontaktu.
Przebieg aukcji
50. Aukcja Dzieł Sztuki odbędzie się z udziałem publiczności, 16 grudnia 2025 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Krakowskiego Domu Aukcyjnego - ul. Starowiślna 14, Kraków. Rejestracja uczestników rozpocznie się o godzinie 17.30.
W licytacji można również wziąć udział składając zlecenie z limitem, zlecenie telefoniczne oraz licytować internetowo live na bid.kda.pl
W razie pytań dotyczących udziału w aukcji zapraszamy do kontaktu.
Istnieje możliwość odbioru wylicytowanych prac w biurze KDA w Warszawie jeszcze przed Bożym Narodzeniem - w poniedziałek 22 grudnia. [więcej informacji]
licytacja live na onebid.pl

katalog i licytacja live na portalu

![Reprodukcja obrazu W. Wodzinowskiego na pocztówce (wyd. A.F.W.) [źródło: POLONA]](../agn/wodzinowski-w_stalosc-meska_polona_m.jpg)

![Wincenty Wodzinowski w swojej pracowni, 1935 rok [źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]](../agn/wodzinowski--w-pracowni-rzezba-nac_m1.jpg)