50. Aukcja Dzieł Sztuki
Obiekty w katalogu 50. Aukcji Dzieł Sztuki nie posiadają cen rezerwowych.
LOT 2 | ID: 050002 |
KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Pogoń ułanów za bolszewikami (1935) |
| Technika: | olej, sklejka |
| Wymiary: | 54,5 x 80 cm 76 x 101 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Jerzy Kossak | 1935" Obraz reprodukowany i wzmiankowany w publikacji Kazimierza Olszańskiego "Jerzy Kossak" (red. K. Szymurowa, H. Babral, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1992, s. 46, 54, 104 (il. 74)). OPIS PRACY: Epizody wojny polsko-bolszewickiej były tematem chętnie i wielokrotnie podejmowanym przez Jerzego Kossaka. Motyw pogoni polskich kawalerzystów za bolszewikami, niepowiązany z konkretnym wydarzeniem historycznym, rozbudzał w odbiorcach nie tylko poczucie narodowej wspólnoty, lecz także zachwycał pod względem animalistycznych zdolności malarza, które pozwalały mu niezwykle trafnie uchwycić galopujące konie i dosiadających je jeźdźców. Umiejętność wiernego przedstawiania zwierząt w ruchu Jerzy Kossak zdobył dzięki obserwacjom podczas zawodów jeździeckich, w których jako rotmistrz brał udział wielokrotnie.
Prezentowany obraz o horyzontalnym formacie został kompozycyjnie zharmonizowany poprzez wprowadzenie kierunków wertykalnych i diagonalnych, wyznaczanych przez pozbawione liści brzozy ujęte na pierwszym planie oraz przedstawioną za nimi pogoń żołnierzy, przecinającą kompozycję po przekątnej. Scenę wyróżnia także wyrafinowany dobór kolorystyki, który wiernie oddaje porę zimowego dnia o zachodzie słońca, przedstawionego w pomarańczowo-różowych barwach. Brzozy i sylwetki żołnierzy są oświetlone delikatnym, ciepłym światłem dochodzącym od strony nieba, co dodatkowo wzmacnia atmosferę późnego zimowego popołudnia. Kolorystyka lasu w tle przechodzi w fiolety i róże, tworząc subtelne tło kontrastujące z leżącymi połaciami śniegu oraz kasztanowym umaszczeniem koni i ciemnym umundurowaniem żołnierzy. Akcent kolorystyczny stanowią pochodnie, rozświetlające obraz ciepłym, pomarańczowym światłem. | |
| Cena wywoławcza: | 29000 zł |
| Cena uzyskana: | 29000 zł |