NOWOSIELSKI Jerzy
LOT 76 | ID: 050076 |
NOWOSIELSKI Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Cerkiew (1989) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 73 x 60 cm |
| Sygnowany i datowany na odwrocie: "Jerzy Nowosilski"; "1989"
Obraz reprodukowany w publikacji Krystyny Czerni "Nowosielski. Ikony cerkwi i szkice architektoniczne" (Kraków 2024, s. 109 - il. 191). OPIS PRACY: Jerzy Nowosielski to postać, która trwale zapisała się we współczesnej historii sztuki polskiej. Jego twórczość nosi w sobie pierwiastek duchowości, jest znana i rozpoznawalna w kraju oraz za granicą. Nie ulega wątpliwości, że ogromny wpływ na sztukę Jerzego Nowosielskiego miała religia prawosławna, w której został on wychowany i którą praktykował w życiu dorosłym. Artysta nigdy zresztą nie ukrywał swojej fascynacji zagadnieniami teologicznymi, liturgią oraz samą architekturą cerkwi. Zainteresowanie to zyskało odbicie w jego malarstwie. W dorobku Jerzego Nowosielskiego można bowiem odnaleźć zarówno ikony, jak i projekty ikonostasów i wnętrz cerkiewnych. Znane jest powszechnie także opus magnum artysty – budowla cerkwi pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Białym Borze. W tym kontekście należy wspomnieć również o swoistym cyklu malarskim, w którym Jerzy Nowosielski przedstawiał fasady cerkwi prawosławnych, obrazując je w charakterystyczny sposób: w indywidualnym stylu, z wykorzystaniem geometryzacji formy. Znakomity przykład dzieła w tym typie stanowi oferowana na aukcji "Cerkiew" z 1989 roku. | |