I Aukcja Dzieł Sztuki

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August
LOT 10
ID: KDA001

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA

Tytuł:Pejzaż morski (1934)
Technika:akwarela, gwasz, papier
Wymiary:19,2 x 39 cm (wymiary w świetle passe-partout)
56 x 71 cm (wymiary z oprawą)
sygnowany p.d.: "S. Jaxa | 1934"
opis pracy:
Soter August Jaxa-Małachowski bardzo często podejmował temat pejzażu morskiego. Artysta od lat dwudziestych niemal corocznie wyjeżdżał na Pomorze, stąd też prezentowany obraz przedstawia najpewniej polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego. Artysta w wielu swoich pracach ujmował zaludnione lub puste plaże, samotne łodzie, rybaków i pełne morze o różnych porach dnia i roku. Często powtarzalnym motywem jest widoczny w prezentowanym „Pejzażu morskim” łukowato wygięty zarys wybrzeża, przecinający diagonalnie horyzontalną kompozycję. Podobne rozwiązanie Jaxa-Małachowski zastosował m.in. w „Plaży o poranku” z 1927 roku czy „Zachodzie słońca nad morzem” z 1941. W „Pejzażu morskim” (1934) artysta posłużył się charakterystyczną dla niego delikatną, pastelową kolorystyką, stosując wąską ale harmonijną gamę barwną. Oko widza płynnie porusza się po lekko przyciemnionej linii wybrzeża, zaakcentowanych bielą fal morskich, jachtów oraz niebieskawych akcentach roślinności.
Cena wywoławcza:2600 zł
Cena uzyskana:2600 zł