I Aukcja Dzieł Sztuki

3 kwietnia 2019 (środa)

Hotel Holiday Inn Kraków - Wielopole 4

WYNIKI AUKCJI

Krakowski Dom Aukcyjny

ul. Starowiślna 14

regulamin aukcji

katalog aukcji PDF

zlecenie licytacji

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August
LOT 11
ID: KDA001

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA

Tytuł:Port w Helu (1932)
Technika:akwarela, gwasz, papier
Wymiary:27 x 22 cm (wymiary w świetle oprawy)
38,2 x 33,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany p.d.: "S. Jaxa | 1932"
opis pracy:
Akwarela Sotera Jaxy-Małachowskiego przedstawia tytułowy, kilkakrotnie malowany przez artystę port w Helu. Na pierwszym planie ukazany został biały jacht żaglowy, z nietypowo dla artysty, półprzezroczyście ukazanym żaglem (podobne ujęcie występuje jednak w „Kutrach rybackich” z 1933 roku). Dalej widoczne są inne łodzie przycumowane w helskim porcie. Tło stanowi widok miasta. Rozpoznawalnym elementem zabudowy jest ewangelicki kościół św. Piotra i Pawła, obecnie zdesakralizowany. Dzieło zostało namalowane z wykorzystaniem charakterystycznej w twórczości Jaxa-Małachowskiego pastelowej kolorystyki, nadającej pracy specyficzny nastrój. Prezentowana praca wpisuje się w nurt często podejmowanej przez artystę tematyki marynistycznej.
Cena wywoławcza:2400 zł
Cena uzyskana:5000 zł