I Aukcja Dzieł Sztuki
3 kwietnia 2019 (środa)Hotel Holiday Inn Kraków - Wielopole 4
WYNIKI AUKCJI |
Wystawa przedaukcyjna: Krakowski Dom Aukcyjny ul. Starowiślna 14
LOT 24 | ID: KDA001 |
Tytuł: | Dzieci |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 15,5 x 35,2 cm (wymiary w świetle oprawy) 25,3 x 45 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | sygnowany p.d.: "Wlastimil Hofman" opis pracy: Symbolistyczna sztuka Wlastimila Hofmana nosi w sobie znamiona inspiracji twórczością Jacka Malczewskiego. Widoczne jest to najsilniej w kolorystyce i alegorycznym wymiarze jego prac. Prezentowany obraz "Dzieci" podejmuje tematykę częstą u Hofmana – portret dzieci na tle wiejskiego pejzażu. Ujęte postaci w malarstwie artysty są najczęściej przedstawione w momencie kontemplacji lub modlitwy. Każde ujęcie artysta traktował jak swoisty portret psychologiczny. Tak też jest w prezentowanym obrazie w którym artysta zobrazował trójkę zamyślonych dzieci. Złożone w modlitewnym geście ręce dzieci przywołują na myśl kontekst modlitwy. Co ciekawe, u Hofmana modlącymi się są najczęściej melancholijni starcy, tutaj zaś artysta ukazał dwie dziewczynki i chłopca pogrążonych prawdopodobnie w szczerej rozmowie z Bogiem. Obraz „Dzieci” namalowane zostały w typowej dla Hofmana stylistyce. Zauważalne jest linearne potraktowanie twarzy. Artysta użył rozjaśnioną, subtelną paletę barw, która została uzupełniona ciepłymi odcieniami. |
Cena wywoławcza: | 12000 zł |
Cena uzyskana: | 12000 zł |