GŁÓD Andrzej

GŁÓD Andrzej
GŁÓD AndrzejGŁÓD AndrzejGŁÓD Andrzej
Tytuł:Frasobliwy
Technika:drewno
Wymiary:24,2 x 5,4 x 4,5 cm
Uwagi:Sygnowany na podstawie: "A GŁÓD"

PROWENIENCJA:
- kolekcja dra Leonarda Pełki.

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

 

ANDRZEJ GŁÓD - NOTA BIOGRAFICZNA

Andrzej Głód urodził się w 1959 roku w Paszynie. Ukończył szkołę zawodową i przez długi czas pracował jako stolarz w jednej z galanterii drzewnych w Nowym Sączu, współpracował też z Cepelią. Należał do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. Obecnie mieszka i tworzy w Grybowie. Tam też w 2004 roku był jednym z założycieli obecnie niedziałającej już Galerii Miniatura, której celem była aktywność wystawienniczo-edukacyjna.

Rzeźbić w drewnie zaczął w 1971 roku. Początkowo w swojej twórczości Andrzej Głód inspirował się poniekąd sztuką wuja, innego rzeźbiarza z Paszyna – Mieczysława Piwki, zachowując przy tym świeżość i indywidualność artystyczną. W późniejszym okresie rozszerzył swoją działalność i zaczął tworzyć również rzeźby kamienne. Artysta często polichromuje swoje rzeźby, niekiedy jednak pozostawia naturalne barwy drewna i kamienia.
Andrzej Głód porusza zarówno tematykę religijną, jak i świecką, chociaż za przeważającą należy uznać pierwszą z wymienionych.

Swoje prace po raz pierwszy pokazał w ramach organizowanego w 1971 roku przez Muzeum im. W. Orkana w Rabce-Zdroju oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu konkursu współczesnej rzeźby ludowej Karpat Polskich. Był to również pierwszy pokaz rzeźby paszyńskiej w ogóle. Czternastoletni wówczas Andrzej Głód otrzymał w konkursie II nagrodę. W następnych edycjach tego konkursu artysta zdobył kolejno wyróżnienie (1975) i I miejsce (1977). Artysta chętnie uczestniczy w wystawach i kiermaszach. Wśród kolejnych sukcesów rzeźbiarza wymienić można wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie "Mikołaj Kopernik w rzeźbie ludowej" (Toruń 1943).

Prace Andrzeja Głoda znajdują się w kilku kolekcjach muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Parafialnego Sztuki Ludowej w Paszynie, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu czy Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

 

NIEDOSTĘPNE RZEŹBY ANDRZEJA GŁODA

 

x
«
»