PIWKO Mieczysław

PIWKO Mieczysław
PIWKO MieczysławPIWKO Mieczysław
Tytuł:Pieta
Technika:drewno polichromowane
Wymiary:40,8 x 19,5 x 12,5 cm
Uwagi:Sygnowany na odwrocie: "PIWKO M."

PROWENIENCJA:
- kolekcja prywatna,
- zakup od artysty.
Sprzedane:IX Aukcja Dzieł Sztuki | Sztuka ludowa i prymitywizm (25 V 2021)
Cena wywoławcza:1500 zł
Cena uzyskana:1600 zł

 

MIECZYSŁAW PIWKO - NOTA BIOGRAFICZNA

Mieczysław Piwko urodził się w 1923 roku, zmarł w 1995 roku. Był jednym z pierwszych ludowych rzeźbiarzy, którzy swoją przygodę ze sztuką rozpoczęli na plebanii księdza Edwarda Nitki w Paszynie. Rzeźbić zaczął pod koniec lat 60. Zawodowo pracował jako strażak, zajmował się też gospodarstwem.

Tworzył polichromowane figury z drewna, w swojej sztuce poruszał różnorodną tematykę, zarówno sakralną, jak i wiejskiego życia codziennego, przedstawiał np. muzyków czy listonoszy. Zazwyczaj jego prace charakteryzują się rozbudowaną kompozycją, rzeźbił on bowiem szopki dla kolędników czy przydrożne kapliczki. Rzeźby ciosał przy pomocy dłuta, noża i siekiery, chropowate powierzchnie nieznacznie wygładzał. Początkowo drewniane figurki ubierał w szmaciane stroje, jednak z czasem zaczął wykonywać je w całości z drewna. Mieczysław Piwko swoich sił próbował również w rysunku i malarstwie.

Artysta wystawiał swoje prace na konkursach i kiermaszach, brał udział m.in. w Konkursie Współczesnej Rzeźby Ludowej Karpat Polskich organizowanym przez Muzeum w Nowym Sączu (1972), w którym zdobył pierwszą nagrodę ex aequo z Wojciechem Oleksym.
Przez pewien czas współpracował z Cepelią, dla której wykonał kilka zleceń.
Prace Mieczysława Piwki znajdują się m.in. w kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Muzeum Etnograficznego w Toruniu czy Muzeum Parafialnego Sztuki Ludowej w Paszynie.

 

 

x
«
»