WAŚKOWSKI Antoni

Antoni Waśkowski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna aukcyjna Antoniego Waśkowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania obrazów na aukcję [kontakt]

 

WAŚKOWSKI Antoni
WAŚKOWSKI AntoniWAŚKOWSKI AntoniWAŚKOWSKI Antoni
Tytuł:Portret kobiety w błękitnej marynarce
Technika:pastel, papier naklejony na tekturę
Wymiary:49 x 34,2 cm
58 x 41,5 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany p.d.: "Antoni Waśkowski"

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
niedostepny

 

ANTONI WAŚKOWSKI

Antoni Waśkowski

 

Antoni Waśkowski
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe}

 

Antoni Waśkowski urodził się w 1885 roku w Krakowie, zmarł tamże w 1966 roku. Studiował polonistykę i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pierwsze lekcje malarstwa pobierał zaś prywatnie, u swojego kuzyna - Stanisława Wyspiańskiego.
Antoni Waśkowski był przede wszystkim pisarzem, zajmował się dramatopisarstwem, poezją oraz krytyką artystyczną, swoje teksty i utwory publikował początkowo w pismach "Pierwiosnek" oraz "Głos Narodu". Przez kilka lat (1913-1917) pracował na stanowisku asystenta w Muzeum Narodowym w Krakowie. Pod koniec drugiej dekady XX wieku zarzucił na pewien czas malarstwo, by powrócić do niego po niemal dziesięciu latach, wówczas pod okiem Teodora Axentowicza.

Antoni Waśkowski chętnie podejmował pracę i działania w artystycznym środowisku Krakowa - pod koniec lat 20. objął funkcję sekretarza Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, piastował również stanowisko redaktora "Roczników TPSP", a także należał do grona współzałożycieli Związku Zawodowego Literatów Polskich w Krakowie, w 1920 roku został pierwszym prezesem krakowskiego oddziału ZZLP. Należał również do Związku Polskich Artystów Plastyków.
Antoni Waśkowski był postacią znaną i rozpoznawalną w środowisku krakowskich artystów, bywał w kawiarniach artystycznych, m.in. w Jamie Michalika. Bywał portretowany przez uznanych malarzy, takich jak Wlastimil Hofman.

Antoni Waśkowski jest między innymi autorem publikacji poświęconej sztuce kuzyna - Stanisława Wyspiańskiego pt. Kraków w twórczości Stanisława Wyspiańskiego (Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne, Kraków 1959).

 

Malarstwo Antoniego Waśkowskiego

W swojej sztuce Antoni Waśkowski, kierowany silnym wpływem obrazów Stanisława Wyspiańskiego, najczęściej wykorzystywał technikę pastelu. Tematem zdecydowanie dominującym w dorobku tego artysty był portret, ale Antoni Waśkowski malował również pejzaże i martwe natury.
Twórczość Antoniego Waśkowskiego wpisuje się jeszcze w stylistykę Młodej Polski.

 

Antoni Waśkowski - wystawy i nagrody

Antoni Waśkowski eksponował swoje prace na wielu wystawach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, a także na pokazach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, na krakowskim Salonie Wiosennym i Salonie Jesiennym.
W 2011 roku Muzeum Krakowa zorganizowało wystawę poświęconą postaci Antoniego Waśkowskiego zatytułowaną "Antoni Waśkowski: Mohikanin Młodej Polski".

Największa kolekcja dzieł sztuki Antoniego Waśkowskiego znajduje się w zbiorach Muzeum Krakowa.

W 1930 roku Antoni Waśkowski został laureatem Nagrody Miasta Krakowa.

 

Poszukujemy prac

 

Przyjmujemy obrazy Antoniego Waśkowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Antoniego Waśkowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Antoniego Waśkowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].


Zobacz galerię obrazów Antoniego Waśkowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

 

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ANTONIEGO WAŚKOWSKIEGO

 

x
«
»