LEWANDOWSKA Danuta

Danuta Lewandowska - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Danuty Lewandowskiej. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Danuty Lewandowskiej na aukcję [kontakt]

DANUTA LEWANDOWSKA

Danuta Lewandowska urodziła się w 1927 roku w Warszawie, zmarła tamże w 1977 roku. W 1950 roku rozpoczęła studia na Wydziale Architektury Wnętrz w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczęszczała na zajęcia do pracowni Jerzego Sołtana oraz Kazimierza Nity, dyplom uzyskała w 1955 roku. Od 1954 roku artystka współpracowała ze Spółdzielnią Artystów Ład, rok później objęła w niej stanowisko rzeczoznawcy. Danuta Lewandowska należała również do Związku Polskich Artystów Plastyków, od 1962 roku była rzeczoznawcą związku w Cepelii.
W 1958 roku Danuta Lewandowska rozpoczęła działalność pedagogiczną na macierzystej uczelni przyjmując stanowisko asystentki, a następnie adiunkta w pracowni Kompozycji Brył i Płaszczyzn Romana Owidzkiego na Wydziale Malarstwa.

Twórczość Danuty Lewandowskiej

Danuta Lewandowska zajmowała się projektowaniem wnętrz i mebli, była m.in. autorką koncepcji wnętrza Teatru Baj w Warszawie i szkoły wzorcowej na Żoliborzu, w 1957 roku otrzymała nagrodę za zestaw mebli dziecięcych na II Ogólnopolskiej Wystawie Architektury Wnętrz.
Poza wnętrzarstwem artystka uprawiała również malarstwo sztalugowe, którego styl czerpał w dużej mierze z jej doświadczeń zrodzonych w wyniku wspomnianej współpracy z Romanem Owidzkim. We wczesnych latach 60. malarka tworzyła monochromatyczne, abstrakcyjne obrazy-reliefy utrzymane w szarawej, ciemnej gamie barwnej. W kolejnym etapie Danuta Lewandowska wzbogaciła fakturę swoich dzieł inspirując się naturą i rzemiosłem – odwzorowywała powierzchnię roślin oraz np. splotów wiklinowych.
Lata 70. stanowiły dla artystki kolejny krok w stronę przestrzenności – w tym czasie powstawały dwupłaszczyznowe obrazy, w których przed powierzchnią stanowiącej podłoże malarskie płyty malarka mocowała kompozycje z rozciągniętych strun i sztucznych włókien. Na płycie Danuta Lewandowska zwykle ukazywała abstrakcyjny owal, który kontrastował z tłem lub zespołem rozciągniętych linii. Dzięki takim działaniom artystka osiągała niepowtarzalne, zmienne, migotliwe efekty wizualne zależne od intensywności światła i punktu widzenia.

Danuta Lewandowska - kolekcje

Prace Danuty Lewandowskiej znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Ziemi Chełmskiej.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Danuty Lewandowskiej na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Danuty Lewandowskiej.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Danuty Lewandowskiej, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Danuty Lewandowskiej w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»